Na Slovensku máme veľmi vzácnu lúku. Viete, prečo ju musia kosiť ručne?

Na Slovensku máme veľmi vzácnu lúku. Viete, prečo ju musia kosiť ručne?

21.08.2021 | Unikátna lúka | Iveta Hricková

Z detstva si ešte pamätáme prechádzky po lúkach, z ktorých sme si niesli divoké farebné kytice. No keď sa nimi prejdete dnes, už nám neponúkajú tak pestrú paletu kvetov. 

Za všetko môže jeden moderný zvyk, pred ktorým sa bránia známe Vernárske lúky. Vďaka tradíciám sa im podarilo uchovať úžasné dedičstvo.

Desiatky druhov rastlín

Kopanecké lúky sú medzi Slovákmi známejšie pod názvom Vernárske. Nachádzajú sa pri rovnomennej obci, vzdialenej 18 kilometrov od Popradu. Rozprestierajú sa na ploche 1000 hektárov a sú súčasťou národného parku Slovenský raj. Patria medzi naše najvzácnejšie prírodné oblasti, pretože tam rastie veľké množstvo rôznych druhov rastlín. Na ploche 50x50 centimetrov nájdete až 52 typov bylín a kvetov. Dokopy sa ich na Vernárskych lúkach nachádza až 108, pričom iba tesne zaostali za svetovým rekordom. Keď sa tadiaľ prejdete, ocitnete sa v malom kvetinovom raji. Sprevádzať vás budú pestré farby a intenzívne vône všetkých rastlín.

Pred rokmi celú oblasť odlesnili

Na lúkach pri obci Vernár príroda pred rokmi opäť ukázala svoju moc. Pomedzi rastliny odvialo semienka zo šišiek, ktoré tam postupne začali vytvárať malý les. Avšak, kvôli stromom sa už takmer stratilo čaro pastvín. Zastúpenie kvetov postupne ustupovalo drevinám a prichádzalo o svoju unikátnosť. V deväťdesiatych rokoch preto obyvatelia pristúpili k ráznemu riešeniu. Celú plochu Vernárskych lúk odlesnili a odvtedy ju udržiavajú v takom stave, v akom ju poznali kedysi.

Kosia ich ručne, aby nevyhynuli vzácne kvety

Teraz sa dostávame k odpovedi, prečo na ostatných lúkach postupne mizne toľko druhov kvetov. Hlavným problémom je moderná technika. V minulosti sa kosilo ručne, čo neškodilo rastlinám. V súčasnosti býva kvôli úspore času uprednostňované mechanické kosenie, ktoré však vytrháva aj korene a ničí prirodzenú diverzitu lúk. Vo Vernári sa tak vrátili k pôvodným zvykom. Každoročne sa na túto udalosť stretnú ľudia z celého okolia. Pri kosení si spievajú tradičné piesne, niektorí majú oblečené ľudové kroje a vytvárajú krásnu atmosféru. Práca v tomto teréne pritom nie je vôbec jednoduchá. Už aj naši predkovia museli zvážať seno z ťažko dostupných miest. Všetko im ale kompenzovala kvalita potravy pre zvieratá, keďže sa im potom dobre darilo.

Pastviny pre domácu i divokú zver

Areál Vernárskych lúk je rozdelený do dvoch častí. V prvej nechali voľne rásť rôzne druhy kvetov a bylín, aby tak uchovali jej unikátne vlastnosti. Tá druhá sa využíva na hospodárske účely. Rovnako ako v minulosti, aj teraz sa sem chodí na pašu so stádami oviec, ktoré sa zároveň postarajú o „prírodné pokosenie“ celej plochy. Do tejto oblasti často zavíta i divoká zver. Srnky, jelene či diviaky si taktiež pochutnávajú na rastlinkách, charakteristických pre tento nádherný kraj.