Na Šariši chystajú veľké podujatie. Príďte na filmovú NOC POD HRADOM

Na Šariši chystajú veľké podujatie. Príďte na filmovú NOC POD HRADOM

03.07.2021 | Noc pod Hradom | Iveta Hricková

Na východe to skutočne žije. Ďalší zaujímavý festival je dôkazom toho, že sa počas dovolenky v tomto kúte Slovenska nebudete nudiť.

Pre milovníkov filmov je totiž pripravený zaujímavý program, ktorý sa navyše uskutoční v exkluzívnom prostredí Šarišského regiónu.

Nočné kino pod Šarišským hradom

Pred deviatimi rokmi autori projektu prišli s myšlienkou usporiadať v areáli pod Hradom Šariš večerné kino. Od myšlienky nebolo ďaleko k nápadu zorganizovať festival, ktorý nazvali NOC POD HRADOM. Ten ponúka pestrý program pre ľudí všetkých vekových kategórií a záujmov. Tento rok sa podujatie začína už vo štvrtok 15. júla a slávnostné ukončenie sa uskutoční v nedeľu 18. júla. V priebehu štyroch dní sú pre návštevníkov pripravené aktuálne kinohity i overená klasika. Organizátori dali prednosť krátkym slovenským i českým filmom (dokumentom), aby tak pomohli spropagovať našu aj českú kinematografiu. Šancu dostali rovnako začínajúci autori, preto sa do vybraných kategórií mohol s vlastným filmom prihlásiť ktokoľvek.

Za permanentku na celý festival návštevníci zaplatia 16,- eur, pri účasti iba na nočnom premietaní je cena vstupenky 6,- eur.

Autokino s filmom „Muž so zajačími ušami“

Hlavným ťahákom aktuálneho ročníka festivalu je premietanie filmu „Muž so zajačími ušami“ od režiséra Martina Šulíka. Komédiu o spisovateľovi, ktorý sa jedno ráno zobudí s nezvyčajnou ozdobou hlavy, uvidíte ihneď prvý deň podujatia. Premietanie sa začína o 21:30 a organizátori si pre divákov pripravili jedno veľké prekvapenie. Zahájenia festivalu sa osobne zúčastnia aj herci i tvorcovia filmu, takže návštevníci budú mať možnosť porozprávať sa s nimi a opýtať sa na všetko, čo ich zaujíma.

Spojenie viacerých druhov umenia

V minulosti viedla popri rieke Torysa významná obchodná cesta. Keďže bolo potrebné chrániť ju pred zbojníkmi, v 13. storočí tam bol postavený hrad. Z cennej historickej pamiatky dnes zostali iba ruiny. Najzachovalejšou časťou Šarišského hradu je veža s vyhliadkou na okolie.

Výnimočnú atmosféru tohto miesta využili tiež organizátori festivalu NOC POD HRADOM. Okrem premietania filmov pripravili pre návštevníkov zaujímavý štvordňový program, počas ktorého sa môžu tešiť na koncerty, divadelné predstavenia či workshopy. Na podujatí dostali príležitosť prezentovať sa rôzne umelecké žánre, pričom na svoje si prídu všetky vekové kategórie. Festival s obľubou navštevujú rodiny s deťmi, pretože pre najmenších je tu pripravená napríklad i tzv. Detská zóna. V nej sa môžu prihlásiť do Školy fotografovania, prípadne sa zapojiť do čítania rozprávok.

Predĺžte si dovolenku na Šariši

Po skončení festivalu si môžete rezervovať ešte pár dní a spoznávať ďalšie zaujímavosti tohto regiónu. Zopár tipov pre vás máme:

Drevené kostolíky – východ Slovenska je povestný veľkým počtom drevených kostolov. Nájdete ich v Príkrej, Medvedí ale aj v Bardejove. Postavené boli bez použitia jediného klinca a tamojšie interiéry často zdobia nádherné, pravoslávne ikony.

Bardejov a Bardejovské kúpele – Šariš preslávili celosvetovo známe kúpele s liečivými prameňmi. Využívajú sa hlavne pri liečbe ochorení tráviaceho traktu a zaujímavosťou je, že ich milovala aj princezná Sisi.

Jaskyňa Zlá Džura – je najobľúbenejšia jaskyňa v tomto regióne a ponúka jedinečnú prehliadku podzemných priestorov. Pri vstupe do jaskyne sú návštevníci vybavení prilbou s osvetlením, vďaka čomu majú možnosť obdivovať nádhernú, kvapľovú výzdobu na stenách.

Dubnícke opálové bane – pri Prešove v minulosti ťažili vzácny opál. Kvôli tomu región výrazne prosperoval a patril k najbohatším v Rakúsko-Uhorsku. Dubnícke opálové bane si záujemcovia môžu prezrieť počas klasickej prehliadky, prípadne si rezervovať návštevu špeciálneho okruhu pre dobrodruhov a na vlastnej koži vyskúšať hľadanie vzácnych pokladov.

Prešovský solivar – od 16. storočia ťažili na Šariši soľ, ktorú predávali do celej Európy. Zásoby sa, žiaľ, časom minuli a dnes je Solivar významnou technickou, verejnosti prístupnou pamiatkou.