Múzeum Spiša pripravilo pre návštevníkov novú expozíciu

Múzeum Spiša pripravilo pre návštevníkov novú expozíciu

19.11.2021 | Spišské múzeum | Iveta Hricková

Región Spiš patrí medzi naše historicky najcennejšie kraje. Aj preto si rovnako významnú pozíciu drží múzeum v centre Spišskej Novej Vsi, ktoré pravidelne predstavuje pútavé zaujímavosti z celej oblasti.

V novembri otvára pre návštevníkov ďalšiu zaujímavú expozíciu.

Uvidíte šperky z doby bronzovej

Múzeum Spiša pravidelne pripravuje pre svojich priaznivcov nové výstavy. Tento rok si mohli pozrieť napríklad prehliadku sakrálnych výšiviek, prírodovedné informácie o celom regióne, unikátne kachlice z Kláštoriska alebo inštaláciu v štýle dobového zariadenia mestských bytov. Teraz k nim pribudne veľmi vzácna expozícia o histórii Spiša. Situovaná bude priamo v Provinčnom dome v centre mesta. Na jeho poschodí sa nachádza osem miestností, rozdelených do štyroch tematických celkov a venovaných rôznym obdobiam histórie tohto regiónu. Na prehliadke, okrem iného, uvidíte vzácne šperky z doby bronzovej. Archeológom sa ich podarilo nájsť pri Dubinej. Od Jánoviec zas priniesli sošku Kelta, ktorá má zlaté oči.

Ako vyzeralo centrum mesta v roku 1860?

Hlavným cieľom novej expozície je predstaviť ľuďom vzácnu históriu Spiša. V minulosti to bola mimoriadne dôležitá a cenná oblasť, ktorá prekvitala aj vďaka šikovným obchodníkom. Pozriete si zaujímavosti z obdobia stredoveku a dozviete sa viac o fungovaní Spišskej župy, v ktorej existovalo niekoľko remeselných a obchodných spolkov. V ďalšej časti vás okrem presných informácií o hierarchii dobového mesta či jeho aktivít nepochybne zaujmú dve vzácne ilustrácie. Prvá z nich pochádza z roku 1817, uvidíte na nej najstaršiu vedutu mesta s presným zaznačením jeho usporiadania. Taktiež si pozriete vyobrazenie centra z roku 1860. Potom ho už môžete porovnať s realitou. Obľúbenou časťou výstavy je historický nábytok. Ten sa podarilo uchovať v mestských domoch na Zimnej i Letnej ulici, ktoré tvoria pomyselný stred Spišskej Novej Vsi.


Sedemdesiate výročie múzea

Všetky tohtoročné akcie (vrátane otvorenia novej expozície), sa nesú v znamení veľkej oslavy. Múzeum Spiša má totiž významné jubileum, ktoré je spropagované aj pomocou zaujímavých prehliadok. „Tento rok Múzeum Spiša oslavuje 70. výročie svojho založenia, no ako vidíme, stále je dynamické a moderné. Prichádza s jedinečnými projektmi, pričom tie oslovujú skalných i nových návštevníkov. Vďaka expozícii História Spiša pribudne v Košickom kraji jedinečná a doposiaľ jediná expozícia, prezentujúca dejiny Spiša ako celku. Pozývam do Múzea Spiša všetkých východniarov, ktorých baví odkrývať tajomstvá našich predkov,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Pre svojich návštevníkov tak pripravili ďalšie zo série prekvapení, ktoré im tentoraz prinesie aj dôležité informácie o formovaní tohto krásneho regiónu.

Provinčný dom ako perla námestia

Od roku 1954 Múzeum Spiša sídli v najkrajšej budove centra Spišskej Novej Vsi. Provinčný dom postavili už v 15. storočí. Podľa niektorých legiend tam vtedy sídlila radnica, v ktorej uzavrel mier kráľ Vladislav Jagelonský a Ján Jiskra z Brandýsa. V roku 1777 ho už odkúpila Provincia XVI spišských miest, odvtedy sa v nej nachádzalo jej administratívne sídlo. Vyznačuje sa nádhernou výzdobou, kde dominuje provinčný erb a šesť latinských nápisov. Tie zástupcom dôležitých funkcií pripomínali, ako by sa v nej mali správať. Súčasťou Provinčného domu je tiež Levočská brána, ktorou sa v minulosti vchádzalo do mesta.