Múzeum kysuckej dediny pozýva návštevníkov na Deň dreva

Múzeum kysuckej dediny pozýva návštevníkov na Deň dreva

10.09.2021 | Deň dreva | Iveta Hricková

Zriaďovatelia Múzea kysuckej dediny sľubovali pre návštevníkov do konca sezóny ešte zopár zaujímavých akcií. Jedna z nich sa koná na konci tohto týždňa a venovaná je drevu.

Uvidíte tam diela šikovných majstrov a dozviete sa dôležité informácie (nielen) o jeho spracovaní.

Nedeľa v znamení Dňa dreva

Spoločnosť Drevostavby Straka s.r.o. pripravila v spolupráci s Múzeom kysuckej dediny vo Vychylovke zaujímavý program venovaný drevu a jeho využitiu. V minulosti sa z toho materiálu stavali aj domy, vystavené v skanzene. Návštevníci uvidia v nedeľu 12. septembra 2021 rôzne druhy prác, ktorými sa pripravovali takéto unikátne a praktické obydlia. Medzi obyvateľmi boli v obľube kvôli nízkej výrobnej cene, keďže drevo si brali z blízkych lesov a vlastné bývanie tým získala každá rodina. Oficiálny začiatok podujatia je o 12:00, zaujímavý deň sa skončí vyhlásením víťazov súťaží o 15:30. Akcia sa bude konať za každého počasia. Organizátori prispôsobia len miesta, kde budú k videniu jednotlivé remeslá.

Ako ho využívali naši predkovia?

Bývalí obyvatelia Kysúc a Oravy vyrábali z dreva prakticky väčšinu predmetov pre každodenné využitie. Vďaka jemnej a precíznej práci dokázali vytesať príbor, taniere, používali ho na skrášľovanie príbytkov aj pri navrhovaní nábytku. Drevené výrobky im vypĺňali taktiež voľný čas a slúžili na zábavu, keďže z tohto materiálu majstrovali i viaceré hudobné nástroje. Na podujatí uvidíte ukážku správneho lúpania kôry pomocou obojručných nožov. Tú budú predvádzať pri základnom kameni skanzenu. Potom prejdite k usadlosti Do Hruškuliaka, kde sa oboznámite s krešaním trámov z dreva. Pri usadlosti Do Poništa zas zbadáte výrobu šindľov. V múzeu predvedú svoje práce aj umeleckí remeselníci.

Súťaže pre deti i dospelých

Pri obytnom dome Do Rybov sa bude od 13:00 konať jedna z najatraktívnejších častí podujatia. „Keď sa píly rozozvučia“ je nultým ročníkom súťaže v párovom pílení dreva. Účastníci budú počas nej používať ručnú pílu. Zapojiť sa môžu iba vopred prihlásení zvedavci. Druhá súťaž sa bude konať v hode klátikom na terč, určená je najmä pre deti. Výsledky oboch disciplín sa dozviete počas slávnostného vyhlásenia na konci dňa.

Živá hudba i prehliadka skanzenu

Na akciách Kysuckého skanzenu tradične nechýba živá muzika. Tentoraz vám nedeľné popoludnie spestrí ľudová hudba Starejší z Novej Bystrice. Vystupovať budú počas súťaže v pílení dreva, aby zároveň povzbudili všetkých účastníkov. Keď si prezriete všetky zaujímavosti Dňa dreva, pokojne sa vyberte na prehliadku celého skanzenu. Jeho súčasťou je aj lesná úvraťová železnica. Tá však od 1. septembra nepremáva z technických príčin.