Milujete kone? Tieto žrebčíny máme na Slovensku a hravo konkurujú aj tým svetovým
24.04.2022 | Žrebčíny na Slovensku | Milan Cigánik
Kone slúžili ľuďom odpradávna - či už na prácu, na bojisku alebo na zábavu. V súčasnosti sa tieto zvieratá využívajú najmä na relax alebo jazdecké súťaže.
Do popredia sa čoraz viac dostáva hipoterapia alebo hipoturistika, počas ktorých kôň zohráva dôležitú úlohu pre spojenie človeka s prírodou. Chov sa realizuje v žrebčínoch, ktorých máme na Slovensku päť. Viete, ktoré sú to?
Národný žrebčín Topoľčianky
Medzi najvýznamnejšie svetové žrebčíny patrí ten, ktorý bol založený v roku 1921 v Topoľčiankach. Unikátny je v tom, že v Európe ide o jediné zariadenie, v ktorom sa chová až päť plemien koní. Zameriava sa na shagya-arabského, lipicanského, huculského, arabského plnokrvného a slovenského teplokrvného koňa. Stádo tvorí až 550 koní. Kone z Topoľčianok sú úspešné doma i v zahraničí, a to v rôznych jazdeckých disciplínach ako: drezúra, voltíž, parkúr, vytrvalostné jazdenie či záprahy. Vo svojich priestoroch ponúka návštevníkom možnosť prehliadky jazdiarne, predvedenia jednotlivých plemien, prehliadky hipologickej expozície - múzeum s množstvom exponátov, prehliadky chovateľských objektov aj jazdy na koni či v kočoch. Budova sa nachádza v tesnej blízkosti Topoľčianskeho zámku, ktorý bol niekdajším letným sídlom prezidenta Československa Tomáša Garrigue Masaryka.
Žrebčín Kopčany
Na otvorenom a rovnom priestranstve medzi cestnou komunikáciou a riekou Morava neďaleko Holíča sa rozprestiera niekdajší kráľovský Žrebčín Kopčany. V roku 1736 ho založil František Štefan Lotrinský, ktorý na Záhorie presunul kone zo svojho žrebčína v Saaralbe. Jeho manželka Mária Terézia ho povýšila o tridsať rokov neskôr na cisársky. Priviezli sem hlavne španielske kone, následne i anglického plnokrvníka. Neskôr bol chov plnokrvníkov v dôsledku záplav a premnožených komárov zrušený. Po druhej svetovej vojne areál slúžil ako družstvo, v 20. storočí tu sídlil liehovar, kde sa spracovávala cukrová repa i zemiaky. Až v súčasnej dobe slúži svojmu pôvodnému účelu - chovu koní. V roku 2001 sa areál zrekonštruoval a v jeho priestoroch sú umiestnené aj muzeálne expozície. Miestne občianske združenie JACK prevádzkuje v tomto objekte rozličné aktivity, spojené so starostlivosťou o kone, vrátane jazdeckej školy. Ustajnené sú v 33 boxoch a k dispozícii majú desať výbehov.
Žrebčín Motešice
Areál žrebčína Motešice nájdete na okraji rovnomennej obce, približne 12 kilometrov od mesta Trenčín. Jeho história siaha do roku 1923, keď sa do jeho priestorov premiestnili vojenské žriebätá, v tom čase určené pre potreby rakúsko-uhorskej armády. Z pôvodne vojenského je v súčasnosti najväčší súkromný žrebčín na Slovensku. Chovajú sa tu čistokrvné kone plemena furioso a nonius, ktoré sú výkonné, charakterné a elegantné. Sú nenáročné na ustajnenie, ľahko sa kŕmia, prispôsobia sa aj extrémnej záťaži a sú ochotné spolupracovať i s menej skúsenými jazdcami. Objekt ponúka prípravu mladých koní na výkonnostné skúšky, súťaže vo všestrannej spôsobilosti, parkúre i drezúre. Návštevníci môžu využiť jazdeckú školu pre začiatočníkov a pokročilých, areál poslúži aj na ustajnenie vlastných zvierat, na ktorých si majitelia smú zajazdiť vo voľnej, okúzľujúcej prírode. V roku 2013 bola tamojšia ponuka rozšírená o možnosť ubytovania v Penzióne Hala, ktorý okrem ubytovacích kapacít disponuje prednáškovou miestnosťou, reštauráciou a barom.
Žrebčín Veľká Lúka
Jedným zo symbolov Muránskej planiny sú chladnokrvné kone plemena norika muránskeho, o ktoré sa starajú v tunajšom žrebčíne na lúke vo Veľkej Lúke. Tá je najväčšou a pravdepodobne aj najnavštevovanejšou lúkou Muránskej planiny. Chov koní má v okolí Revúcej vyše 70 ročnú históriu, začali s ním od roku 1950. Prioritne bol zameraný na kone horského typu pre lesné hospodárstvo a armádu. Pôvodne tu chovali huculy, neskôr i jeho krížence. Až v polovici 80. rokov minulého storočia sa zamerali na norika v čistokrvnej forme, ktorého možno využiť v lesnej prevádzke, poľnohospodárstve či agroturistike. Ide o pracovitého, ľahko ovládateľného a živiteľného koňa s dobrým temperamentom aj charakterom. Najvýznamnejšie boli roky 1995, keď bol jeho chov uznaný za šľachtiteľský, 1997, keď bol vyhláseným za génovú rezervu tohto plemena a rok 2002, pretože vtedy dostal štatút chránený. Žrebčín prevádzkuje štátny podnik Lesy Slovenskej republiky, Odštepný závod Revúca. Ak si urobíte výlet do týchto končín, návštevu Veľkej Lúky rozhodne nevynechajte.
Žrebčín Mlynčok
V ústí Moštenickej doliny, v blízkosti troch obcí Lučatín, Moštenica a Slovenská Ľupča, sa na samote v nádhernej prírode Nízkych Tatier nachádza žrebčín Mlynčok. Je lemovaný potokom a okolitými horami. Zameriava sa na chov a výcvik parkúrových koní, zároveň však poskytuje ubytovanie v príjemnom prírodnom prostredí tohto objektu. Ubytovaciu časť nájdete v podkroví, priamo nad konskými stajňami. Areál má rozlohu 10 hektárov, tie sú tvorené väčšinou lúkami s voľne pasúcimi sa koňmi. Jeho súčasťou je jazdiareň i krytá hala. Ponúka jazdy v jazdiarni s kvalitným povrchom, v prípade záujmu vám zabezpečia i trénera. Návštevu žrebčína možno spojiť s turistikou či splavovaním rieky Hron, keďže patrí k najvyhľadávanejším medzi vodákmi.