Mikroregión Biela Orava chystá unikátnu videomapu, vďaka ktorej ho budete mať ako na dlani

Mikroregión Biela Orava chystá unikátnu videomapu, vďaka ktorej ho budete mať ako na dlani

05.05.2021 | Biela Orava | Milan Cigánik

Región Biela Orava sa čoskoro pochváli netradičnou novinkou, ktorá vás prenesie do tohto kúta Slovenska prostredníctvom novej, 360-stupňovej technológie virtuálnej reality z vtáčej perspektívy.

Hlavným cieľom je priblížiť krásy regiónu širokej verejnosti a podporiť miestny cestovný ruch.

Unikátna videomapa

Za projektom stojí letecká skupina Slovensko z neba, ktorá na ňom začala pracovať už koncom minulého roka. Zoskupenie sa do povedomia Slovákov dostalo najmä vďaka videomape Vysokých Tatier, ktorú sprístupnili na internete počas lockdownu. Videomapu si doteraz pozrelo viac než 370 tisíc ľudí, a počtom zhliadnutí sa dostala do prvej trojice najsledovanejších videí o Tatrách. Tentoraz ponúkajú možnosť virtuálne navštíviť región Biela Orava. S kamerou upevnenou na bruchu lietadla najskôr obleteli celý región a potom do videa zapracovali popis jednotlivých obcí, riek, pohorí a ďalších zaujímavostí. Videomapa poskytuje dych vyrážajúci zážitok. Vychutnať si ho môžete na počítači, tablete alebo smartfóne. Ešte dokonalejší bude, ak použijete virtuálne okuliare - tie vo vás vyvolajú pocit, že ste priamym účastníkom letu.

Netradičná propagácia  

Mapa zachytí kartograficky spracované obce, mestá, vzdelávacie inštitúcie i zariadenia cestovného ruchu. Z akejkoľvek strany obraz otočíte, uvidíte konkrétny objekt označený popisom, umiestneným priamo nad ním. Chýbať nebude ani  nahovorený komentár ku každému bodu, ktorý na mape uvidíte. Videomapu môžu využívať tiež školy pri výučbe zemepisu a jej prostredníctvom, interaktívnou formou, oboznamovať žiakov so zaujímavosťami daného regiónu. Pri použití virtuálnych okuliarov si deti vychutnajú neobyčajný pohľad z vtáčej perspektívy.

Staňte sa videopartnerom projektu

Do projektu sa môžu zapojiť obce, firmy aj školy, ktoré sa chcú zviditeľniť a originálnou formou spropagovať. Na objednávku im skupina Slovensko z neba zhotoví video na mieru. Vo videu o regióne budú mať vyhradenú časť, zobrazujúcu danú obec, firmu alebo školu s vlastným úvodom, záverom i komentárom, zvoliť si môžu vlastný hudobný podklad. Konečné spracovanie objednávateľ dostane v najvyššej kvalite na USB a k balíčku obdrží aj 20 kusov virtuálnych okuliarov s personalizovanou grafikou. Video bude umiestnené aj na YouTube profile Slovensko z neba.

O Bielej Orave...

...jedná sa o najsevernejší a najchladnejší región Slovenska. Samotný názov je odvodený od rovnomennej rieky a tvorí ho 24 obcí. Špecifické kopaničiarske osídlenie, vidiecky spôsob života tamojších obyvateľov, typické formy hospodárenia, akými sú poľnohospodárstvo či lesníctvo, spolu s krásnou prírodou vytvárajú všetky predpoklady na to, aby sa mikroregión stal vyhľadávanou turistickou oblasťou pri rešpektovaní kritérií a podmienok udržateľného rozvoja.

 

Video Vysoké Tatry z neba si môžete pozrieť tu:

https://www.youtube.com/watch?v=DhZdowAbdjk

https://www.slovenskozneba.sk/