Miesto len pre odvážnych! Život v tomto mestečku je doslova na hrane

Miesto len pre odvážnych! Život v tomto mestečku je doslova na hrane

17.03.2022 | Castellfollit De La Roca | Iveta Hricková

Španielsko je plné zaujímavých pamiatok a pekných prírodných lokalít. Stačí si spomenúť na farebnú Barcelonu, famóznu Málagu alebo malé mestečká v Andalúzii.

Všade máte toho veľa na obdivovanie a na dovolenke sa potešíte neopakovateľnými chvíľami. Mimoriadne intenzívny zážitok na vás čaká aj v Castellfollit de la Roca.

50 metrov nad priepasťou

Mestečko sa nachádza v Katalánsku, neďaleko Girony. Pôvodne bol na tomto mieste lom, v ktorom dolovali čadič. V súčasnosti už sídli iba v jedinej malej časti. Vďaka tomu je najstarším a jediným stále fungujúcim miestom na jeho ťaženie v krajine. Už pri príchode upúta vašu pozornosť vďaka jedinečnej polohe. Bralo je totiž vysoké 50 metrov a tiahne sa až do dĺžky jedného kilometra. Pozdĺž celej plochy sa rozprestierajú historické obydlia, prezentujúce to najlepšie z umenia španielskej architektúry.

Bralo vzniklo vulkanickou činnosťou

Dovolenka v týchto končinách nie je vhodná pre ľudí, ktorí majú strach z výšok. Výhľad z brala je síce úchvatný, no zároveň prekvapí aj odvážlivcov. Päťdesiat metrov pod vami uvidíte rieku Fluviá, ktorá vytvára ešte podmanivejšiu atmosféru. Vedci odhadujú, že skalný útvar, na ktorom stojí Castellfollit de la Roca, vznikol už pred takmer dvestotisíc rokmi, a to pomocou vulkanickej činnosti. Po výbuchu sopky sa tam vyformovali vysoké útvary, ale nie všetky sa podarilo uchovať v dobrom stave. Španielski predkovia si vybrali túto oblasť kvôli dobrým podmienkam na živobytie. V okolitých lesoch zbierali lesné plody a lovili zver. Zároveň boli vďaka vynikajúcej vyhliadke chránení pred nepriateľmi, ktorí osadu a neskôr mestečko obchádzali. Výstup na bralo bol veľmi náročný a oni by pri ňom stratili zbytočne veľa síl.

Prelet balónom

V mestečku nájdete pestré možnosti na využite voľného času. Keďže unikátnosť Castellfollit de la Roca vynikne najmä z diaľky, môžete si rezervovať prelet balónom nad celým regiónom. Vtedy uvidíte i vzácne vulkanické vrchy v okolí, pohorie Motseny či rozmanité údolia. Potom sa už vráťte do starých uličiek, kde si vyhladovaní po veľkom dobrodružstve pochutnajte na tunajších špecialitách. V centre fungujú dve malé rodinné reštaurácie s pôvodnou gastronómiou. Medzi ich špeciality patria jedlá s čerstvými lesnými hríbmi, sušené klobásky a nevynechajte ani tamojšie slávne tapas.

Čo zaujímavé uvidíte v Castellfollit de la Roca?

Zvonica a kostol San Salvador – priamo na cípe brala stojí svätostánok, zdobený vzácnymi freskami. Dôležitou atrakciou je zvonica, slúžiaca ako informačné centrum. Z jej vrchola je unikátny výhľad na okolie.

Pokazený most – v roku 1908 postavili v Castellifollit de la Roca nový kamenný most. Počas vojny bol ale zničený a museli ho kompletne rekonštruovať. Preto mu domáci hovoria „pokazený“. Neskôr utrpel škody kvôli silnej erózii, no tá z neho robí zaujímavé, fotogenické miesto.

Opátstvo del Cós – pokiaľ sa chcete vybrať na túru, najkrajšia trasa vedie k bývalému opátstvu del Cós. Celá cesta má vyše osem kilometrov a počas nej uvidíte nádherné vyhliadky na okolie. Terén je stredne náročný, vhodný aj pre rodiny s deťmi.

Múzeum sušeného mäsa – zatiaľ čo v iných mestách si pozriete historické múzeá, v Castellfollite de la Roca zájdete na prehliadku tradične spracovaného sušeného mäsa. Keďže stabilne patrí medzi lokálne špeciality, kompetentní vás do detailu oboznámia s jeho prípravou a výrobou.