Michalovce oslavujú s nula eurovou bankovkou. Poznáte jej príbeh?

Michalovce oslavujú s nula eurovou bankovkou. Poznáte jej príbeh?

23.11.2021 | Nulová bankovka | Iveta Hricková

Eurobankovky v hodnote nula eur sa pre mnohých zberateľov stali obľúbeným suvenírom. Každá z krajín únie pravidelne tlačí nové kúsky, na ktorých si pripomína rôzne výročia, hlavné historické, kultúrne či turistické atrakcie.

Jednou z nich sa od novembra môžu pochváliť aj Michalovce. Čo si zvolili ako jej motív?

777. výročie zmienky o meste

V okolí Michaloviec sa v minulosti nachádzali bohaté ložiská nerastných surovín. Z tohto dôvodu bola celá oblasť osídlená už od paleolitu. Jej rozvoj vo významnej miere ovplyvnili aj Kelti. Prvá písomná zmienka o území okolo dnešných Michaloviec pochádza z roku 1244 a potvrdzuje existenciu osady, nazvanú possessio Mihal.

Od toho času už uplynulo 777 rokov a v Michalovciach sa rozhodli osláviť významné výročie vydaním špeciálnej bankovky v hodnote nula eur. Na jej prednej strane je zobrazená veduta mesta, znázorňujúca podobu vtedajších Michaloviec, na druhej sa nachádzajú zaujímavé európske pamätihodnosti, akými sú Sargada Famila v Barcelone, parížska Eiffelova veža alebo cikajúci chlapec v Bruseli. Záujemcovia si môžu bankovku kúpiť v mestskom informačnom centre za 3,- € kus.

Identické s reálnymi bankovkami

Prvé bankovky s nulovou hodnotou boli vytlačené v roku 2015 vo Francúzsku. Dovolenkári si ich mohli zakúpiť vždy iba v jednej konkrétnej lokalite, takže ak chceli mať nulové bankovky s rôznymi motívmi, museli cestovať a vďaka tomu spoznávať rôzne kúty tejto krásnej krajiny.

Zaujímavý nápad sa zapáčil aj ostatným členom Európskej únie a postupne ich začali vydávať ďalšie a ďalšie krajiny. Bankovka je vizuálne rovnaká ako originál, tlačí sa na identický papier a má tie isté ochranné prvky. Jediný rozdiel spočíva v tom, že sa s nimi nedá platiť v obchodoch. Majitelia týchto nezvyčajných suvenírov si z nich môžu založiť zbierku a ponechať si ich na pamiatku.

Akými motívmi zaujalo Slovensko?

Na zoznam platidiel s nulovou hodnotou pravidelne pribúdajú aj originálne bankovky zo Slovenska. Len tento rok sme ich vydali takmer päťdesiat druhov s motívmi, ktoré pripomínajú naše prírodné a historické unikáty, ako aj významné výročia našej histórie. V poslednom období boli vydané tieto verzie nulových bankoviek:

  • pamiatkový set horských tatranských chát,
  • kaštieľ Čereňany a významná návšteva Masaryka v roku 1923,
  • Vlkolínec,
  • Jánošík, prvý slovenský celovečerný film,
  • Janko Matuška,
  • pieninskí gorali,
  • kamenný vodopád Šomoška,
  • tokajské vinobranie.

Cena jednej takejto bankovky je 3,- € za kus, ceny kompletných zbierok sa pohybujú v stovkách eur.

Jednotlivé kúsky týchto platidiel nemajú vysokú hodnotu. Viac ako 3,- € stoja iba tie výnimočné, vydané v malých edíciách. Medzi zberateľmi sú cenené hlavne kompletné série. Povedzme, ak zbierka obsahuje všetky nula eurové bankovky z jednej krajiny, vydané v tom istom roku, prípadne bankovky, vydané vo všetkých členských krajinách Európskej únie, a pripomínajúce tú istú udalosť.

V súčasnosti je najviac cenená zbierka prvej série spred šiestich rokov vo Francúzsku. Ak by obsahovala úplne všetky kúsky, jej hodnota by činila okolo 600,- € eur. Mimoriadne vzácna je taktiež nemecká kolekcia z roku 2016. Jej súčasťou je bankovka futbalového klubu Duisburg, z ktorej vydali iba pár kusov. Táto kompletná zbierka má hodnotu 1200,- €.