Matej Kucharič: Počas koronakrízy sa veľmi dobre predávajú domy so záhradou
22.01.2021 | Matej Kucharič | Iveta Hricková
Pandémia koronavírusu sa negatívne podpísala pod viacero ekonomických oblastí. Realitní makléri s napätím sledovali, ako sa kríza prejaví na trhu s nehnuteľnosťami. Uplynulý rok nebol nakoniec až taký zlý, no záujemcovia o kúpu nehnuteľnosti výrazne prehodnotili svoje priority.
O tom, ako koronakríza ovplyvnila svet realít, sme sa rozprávali s Matejom Kucharičom, osobným realitným maklérom, zakladateľom realitnej kancelárie MAGNUM Real a prezidentom Združenia realitných kancelárii Slovenska.
Na začiatku koronakrízy sa predpokladalo, že ceny nehnuteľností sa výrazne znížia. Aká bola realita?
Naopak, naďalej pokračoval rast cien nehnuteľností, keďže aj v roku 2020 pretrvával vysoký dopyt nad nízkou ponukou a ten tlačil ceny vyššie. Dokonca sme zaznamenali viacero nákupov nehnuteľností za účelom ochrany peňazí proti možnej inflácii. Na druhej strane, trh s prenájmom sa prepadol, dovolím si povedať, že pri niektorých typoch nehnuteľností dokonca o 20 až 30 percent. Tento prepad bol výrazný a zapríčinili ho najmä protipandemické obmedzenia pohybu ľudí za prácou, za štúdiom, mestskou turistikou, respektíve cestovným ruchom všeobecne.
Aké nehnuteľnosti sa aktuálne najviac predávajú?
Veľmi dobre sa predávajú rodinné domy. Zvýšený dopyt po nich je dôsledkom častého obmedzovania voľného pohybu a zákazov vychádzania. Ľudia si uvedomujú, že mať aspoň kúsok záhrady je veľmi príjemné a cítia sa slobodnejšie než tí, ktorí musia tráviť lockdown v byte.
Pre koho je teraz výhodný nákup nehnuteľnosti?
Kúpa nehnuteľnosti je pre väčšinu z nás najdôležitejšie finančné rozhodnutie v živote, preto je potrebné pristupovať k nemu uvážene a zodpovedne. V súčasnosti si ľudia kupujú nehnuteľnosti viac na bývanie než investične, za účelom ďalšieho prenájmu.
Ako takúto krízu využívajú majetnejší ľudia? Investujú do nehnuteľností?
Áno investujú aj teraz. Ako som už spomínal, chcú ochrániť svoje peniaze pred možnou infláciou. Nákup nehnuteľnosti je stále dobrá, konzervatívna investícia, ktorá má cenovo rastúci trend. Ak sa dnes niekto rozhodne investovať do nehnuteľnosti, tak prevažne do kvalitných. Do luxusných už menej.
Poznačila koronakríza aj vašu realitnú kanceláriu? Musíte viac šetriť alebo ste prijali nejaké obmedzenia?
Určite áno. Prehodnotili sme niektoré naše náklady a následne pristúpili k ich optimalizácii. Viac činností bolo presunutých do online režimu. Napríklad, takmer pri každej ponuke nehnuteľnosti majú klienti možnosť 3D obhliadky. Investície v rámci firmy smerujú viac do online marketingu
Ak chcem kúpiť nehnuteľnosť ako investíciu, je na to vhodnejší dom alebo byt?
Na investovanie sú naďalej zaujímavé malé byty, ktoré sa dajú najrýchlejšie prenajať. Veľkým hitom tejto sezóny sú však praktické domy so záhradou, kupované za účelom prenájmu.
Čo by sme mali sledovať pri nákupe bytu alebo domu, ak to má byť investícia do budúcnosti?
Stará známa poučka pre reality „lokalita, lokalita, lokalita“ stále platí. Pri investičnom nákupe je dobrá lokalita základ. Radšej si za investičný byt priplatím, pretože viem, že ak vlastním nehnuteľnosť na dobrom mieste, jej hodnota bude rásť.
Aký máte názor na kupovanie starých domov či bytov, ich rekonštrukciu a následný predaj? Je to rozumný ťah? Neminie človek priveľa energie a peňazí v porovnaní so ziskom?
Týmto spôsobom, tzv. „flippingom“ môžete celkom zaujímavo zhodnotiť vlastné, finančné zdroje. Musíte mať však dostatok skúseností, alebo sa spoľahnúť na niekoho, kto tie skúsenosti má. Dôležité je vybrať správnu nehnuteľnosť, vhodnú na rekonštrukciu. Mať pripravený plán, ako ju zrekonštruovať, tím remeselníkov, ktorí práce vykonajú a takto pripravenú ju správne oceniť a následne predať.
Čo by ste poradili mladému človeku, ktorý si chce zadovážiť bývanie? Je výhodnejšie žiť zo začiatku v podnájme a šetriť, alebo si radšej vziať väčšiu hypotéku a postupne ju splácať?
Štatistiky hovoria, že ak si prenajímame byt dlhšie ako 3 roky, prerábame. Moje odporúčanie je, nasporiť si aspoň základnú sumu, čo predstavuje približne 15 až 20 percent z hodnoty nehnuteľnosti, a potom kúpu realizovať.
Akých chýb sa najčastejšie dopúšťajú ľudia pri kúpe nehnuteľnosti?
Viackrát sa mi stalo, že záujemca si prišiel pozrieť nehnuteľnosť a po desiatich minútach bol rozhodnutý ju kúpiť. Bez dôkladnejšieho zisťovania jej stavu alebo podmienok bývania. Odporúčal by som viac opatrnosti a dôslednosti. Pred konečným rozhodnutím, či vybranú nehnuteľnosť kúpiť, si pozorne pozrieť jej stav, opýtať sa na náklady na bývanie, oboznámiť sa s lokalitou.
Myslíte si, že trend zvyšovania cien nehnuteľností je dlhodobo udržateľný? Akú šancu má dostať sa k vlastnému bývaniu človek, ktorý zarába do tisíc eur mesačne?
Áno, je to tak. Dostupnosť bývania je pre záujemcu s nižším zárobkom problematická. Developeri však stále hľadajú cenovo dostupnejšie lokality na výstavbu nových projektov, tým pádom aj ľudia s nižším príjmom majú možnosť získať vlastné bývanie. Veľa sa hovorí tiež o nájomných bytoch, ktoré by mohli pokryť neutíchajúci dopyt.
V akom veku sa Slováci osamostatňujú a kupujú si prvé vlastné bývanie?
Štatistiky uvádzajú, že zvyčajne pred tridsiatym rokom života. Vo veľkej miere to samozrejme závisí od ich finančných možností.