Marika Gombitová dnes oslavuje 65 rokov

Marika Gombitová dnes oslavuje 65 rokov

12.09.2021 | Marika Gombitová | Milan Cigánik

Nekorunovaná kráľovná slovenskej populárnej hudby Marika Gombitová dnes oslavuje svoje 65. narodeniny. Pri tejto príležitosti si pripomeňme speváčku s výnimočným hlasom, na ktorej úspechy môžeme byť, ako národ, právom hrdí.

Dieťa z dediny

Marika Gombitová sa narodila 12. septembra 1956 na východnom Slovensku, v malebnej obci Turany nad Ondavou. So spevom začala prakticky odmalička, už ako 12-ročná vystupovala v stropkovskom klube. Po neúspešnom pokuse o štúdium na konzervatóriu odišla študovať strojnícku fakultu do Košíc a popritom sa naďalej venovala spevu. S ponukou pridať sa k Modusu ju oslovil Janko Lehotský na plese športovcov, kde vystupovala s orchestrom Júliusa Olajoša. Jeho ponuku prijala v roku 1976 a o rok neskôr získala s kapelou Modus zlatú Bratislavskú lýru s piesňou Úsmev. Odvtedy jej kariéra nabrala raketovú rýchlosť a mladá speváčka zbierala jedno ocenenie za druhým. Získala si srdcia fanúšikov a jej tvorba rezonuje dodnes slovenským hudobným éterom.

Vzácne, donedávna takmer neznáme videoklipy

Minulý rok boli objavené dva hudobné klipy v podaní Mariky Gombitovej, na ktoré narazili archívni pátrači v relácii RTVS Archív. Videá pochádzajú z televíznej relácie Auto Moto Revue, ktorá bola svojho času mimoriadne obľúbená. Marika bola vtedy členkou skupiny Modus. V objavenom videu k piesni „Čo má rieka“, nakrútenom v rokoch 1977 – 1978 šoféruje Ladu 1500, v tej dobe považovanú za výkonné športové auto, určené prevažne príslušníkom VB. Druhé video je čiernobiele a bolo natočené k piesni „Luk a šíp“ v roku 1978.

Zo starého hitu nový remix

V máji 2021 vydal slovenský DJ Robert Burian remix známeho singla Mariky Gombitovej „V období dažďa", ktorý vyšiel vo vydavateľstve Opus. Stretol sa s pozitívnymi reakciami poslucháčov i samotnej umelkyne. Burian vytvoril netradičný hudobný podklad, avšak vokály ponechal pôvodné. S myšlienkou nahrať novú, zremixovanú verziu tohto singlu prišiel Juraj Čurný. Inšpirovali ho svetové hity, v minulosti upravované uznávanými DJ-mi do nových podôb. Pôvodný spev bol vždy doplnený súčasným, moderným, hudobným podkladom. Skladba dostala aj svoje lyric video, ktoré vytvoril Brandon Akountski.

Na koncerty až budúci rok

Dlhoočakávané, veľkolepé koncerty Mariky Gombitovej v Bratislave a Košiciach sa pôvodne mali uskutočniť v zime minulého roka. Pre pandémiu koronavírusu však boli odložené a mali by byť odohrané v náhradnom termíne – máj 2022. K účasti na koncerte boli prizvaní špeciálni hostia, aby zaspievali Marikine piesne v netradičnej, modernej úprave. Zaznejú skladby, ktoré vznikli počas úspešnej 40-ročnej kariéry speváčky a predstavujú zlatý fond slovenskej populárnej hudby.

13 zaujímavostí o Marike:

 • Speváckym idolom Mariky Gombitovej je soulová a bluesová speváčka Janis Joplin.
 • Pri natáčaní kultového muzikálu Neberte nám princeznú (1980) trvalo viac než tri hodiny, kým predstaviteľke filmovej Katky (v podaní Mariky) vytvorili notoricky známy účes s korálikmi. Gombitová kvôli tomu vstávala o štvrtej ráno.
 • Vážna autonehoda pripútala v decembri 1980 Mariku na invalidný vozík. Mala vtedy 24 rokov. Vášeň pre hudbu však nestratila a pre svoje publikum vystupovala naďalej. Prvé vystúpenie sa uskutočnilo už pol roka po nehode. Odvtedy natočila sedem albumov, odohrala viac než stopäťdesiat koncertov a absolvovala desiatky televíznych vystúpení. Neskôr žila v ústraní a až od roku 2014 sa začala znovu objavovať na verejnosti.
 • Marika žala úspechy aj v zahraničí. Získala cenu na Schlagerfestivale v Drážďanoch, v roku 1980 v poľskom Sopote vyhrala na medzinárodnom festivale Intervízie s piesňami „Vyznanie“ a „Chcem sa s tebou deliť“.
 • Sedem rokov po nehode sa Marika zaľúbila do talianskeho klenotníka Alberta. Ten neskôr vzťah ukončil. V roku 2004 havaroval na motorke, taktiež skončil na invalidnom vozíku. Zranenia mal v rovnakej časti chrbtice ako Marika.
 • Je úplne prvou slovenskou speváčkou, ktorá sa objavila v rakúskej hitparáde. Program Die Grossen Zehn sa nahrával v bratislavskom DK Ružinov v roku 1990.
 • Marika sa stretla aj s americkým hudobníkom a spevákom Stevie Wonderom, ktorému venovala titulnú pieseň z albumu Kam idú ľudia? Počas jeho návštevy Bratislavy si s ním dokonca dvakrát zaspievala.
 • Je jedinou ženou spomedzi dvadsiatich osobností českej a slovenskej kultúry, ktorá sa v roku 2014 zapojila do charitatívnej akcie na podporu ľudí, bojujúcich s nepriazňou osudu.
 • V októbri 2016 vyšla jej prvá autobiografia „Úlomky spomienok“, na ktorej vzniku sa osobne podieľala.
 • Je držiteľkou kríža I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti populárnej hudby. Vyznamenanie prevzala v roku 2018 z rúk vtedajšieho prezidenta Andreja Kisku. V tom istom roku obdržala aj Veľkú cena SOZA za celoživotné dielo a stala sa tak prvou ženou, ktorá sa ňou môže pýšiť.
 • Na svojom konte má 19 hudobných ocenení v anketách Zlatý slávik, Slávik a OTO.
 • Naspievala viac než 230 piesní a ako autorka hudby sa podpísala pod 64 z nich. Dodnes sa predalo viac než milión hudobných nosičov s jej skladbami.
 • Až deväť jej albumov sa umiestnilo v rebríčku „100 najlepších slovenských albumov“, čo je najvyšší počet albumov od jedného autora.

 

Zdroj foto: Wikipedia