Máme tu obdobie vinobraní a jarmokov! Už tento víkend odštartovali prvé z nich

Máme tu obdobie vinobraní a jarmokov! Už tento víkend odštartovali prvé z nich

11.09.2021 | Vinobrania a jarmoky | Kristína Sováková / Naďa Trenčanská

Tropické teploty pomaly klesajú. Listy zo stromov pozvoľne padajú k zemi. A svet sa zdá byť každým dňom čoraz viac farebnejší.

Prichádza jeseň, ročné obdobie bohaté nielen na farby, ale i slávnosti spojené so zvykmi a tradíciami, množstvom jedla, no hlavne zábavou.

Krátky pohľad do minulosti

Jeseň hrala v živote našich predkov významnú úlohu. Bola pre nich obdobím odmien v podobe plodín, a to za celoročné úsilie vkladané do pestovania úrody. Vďaka dôkladnej a usilovnej práci sa im podarilo zabezpečiť si živobytie na nadchádzajúce obdobie i tvrdú zimu. Pozmenili teda známe slovenské príslovie a rozhodli sa, že po práci musia byť koláče. Preto sa so zberom dopestovaných darov prírody neodmysliteľne spájajú aj tradičné oslavy - dožinky, hody či vinobrania.

Miestom pre oživenie spoločenského života či výhodnú kúpu a predaj tovaru, sa stali mestské trhy a jarmoky, navštevované ľuďmi z blízka i z ďalekého okolia. Ich dôležitú súčasť predstavovali najmä remeselné výrobky. Nesmeli chýbať predajcovia súkna, modrotlače, čižmári, hrebenári, klobučníci, krpčiari, výrobcovia pušného prachu, šafraníci a ani medovnikári. Tieto zvyky kráčajú ruka v ruke s minulosťou a sú prepletené s históriou našich predkov. My ich držíme v úcte a oslavujeme aj naďalej, hoci trošku modernejším, svojským spôsobom.

V mestách po celom Slovensku

Práve najbližšie dni by sme mohli označiť ako začiatok sezóny vinobraní a jarmokov. Z každého rohu sa šíri vôňa domáceho jedla, ulice lemujú stánky, o dobrú zábavu sa stará hudba, všade počuť smiech. Aj keď mnohé z tradičných vinobraní a jarmokov nateraz zostanú iba spomienkou, pretože im súčasná pandemická situácia nepraje, niektoré sa v menšom rozsahu napokon budú konať.

„Dni burčiaku 2021 – komorné Račianske vinobranie“

V bratislavskej mestskej časti Rača sa i tento rok uskutočnia Dni burčiaku, známe tiež pod názvom Račianske vinobranie. Prebieha počas víkendu 11 až 12.9. 2021 v amfiteátri v Knižkovej doline, Parku J. M. Hurbana a v otvorených dvoroch, pivniciach a viniciach račianskych vinárov. Vinobranie zaháji slávnostné odovzdávanie strapca hrozna a požehnanie úrody, nebude chýbať ani každoročný, alegorický sprievod. Oslavy sa už tradične nesú aj v znamení hudby. Hudobná produkcia je rozdelená do dvoch miest. Čakajú na vás vystúpenia miestnych folklórnych a speváckych súborov, dychovky, zaspievať príde aj Robo Opatovský, Marcela Molnárová či skupiny Bukasový Masív a SALCO.

Počas vinobrania sa môžete tešiť aj na jazdu v historickom vlaku „Vinobranie Expres“. Nezabudlo sa však ani na najmenších. Pripravené sú divadelné vystúpenia, živá rozprávka, maľovanie na tvár, tvorivé dielne, bruchovravecká show aj obľúbený skákací hrad. Rača chce touto akciou podporiť predovšetkým lokálnych vinárov, miestnych gastro predajcov a remeselníkov.

Dúbravské hody

Tradičné hody mestskej časti Dúbravka pripadnú tento rok na posledný septembrový víkend 24 až 26.9. 2021. Aj toto podujatie je úzko späté s vinohradníctvom a dobrým jedlom. Program sa bude už tradične konať na dvoch miestach. Ten komornejší prebehne v starej Dúbravke na Žatevnej ulici. O hlavný program a zábavu sa na veľkom pódiu na lúke pri DK Dúbravka postarajú skupina Hex, raper Majself či spevák Peter Cmorík. Chýbať nebude ani nedeľný sprievod do Kostola Kozmu a Damiána, množstvo stánkov umiestnených pred kultúrnym domom a pribudne aj novinka, ktorou bude športové podujatie „Cez hody na schody“, v ktorom má ísť o beh početnými schodmi pri Iuvente.

Radvanský jarmok

V Banskej Bystrici sa po minuloročnej pauze opäť koná známy Radvanský jarmok. Svoje brány otvorí od 10.9. do 12.9. už po 363. krát. Aj tentoraz sa termín jarmoku prispôsobuje dátumu cirkevného sviatku narodenia Panny Márie. Hlavnou témou trojdňových osláv je včelárstvo, mágia a ľudové liečiteľstvo. Dominujú trhy s vareškami, medovníkmi, cukrovinkami či šperkami, umiestnenými na Námestí SNP. Súčasťou budú aj majstri remeselníci, ktorí sú neoddeliteľným dielikom programu desiatky rokov. Rovnako ako v minulom roku, aj teraz sa návštevníci musia zaobísť bez stánkov s občerstvením či zábavných atrakcií. Ani tu nebude chýbať program pre deti a bohatá hudobná produkcia, asi najväčším lákadlom je koncert skupín HRDZA a PARA.

Tradičný Trnavský jarmok

Na Slovensku patrí, čo do počtu návštevníkov, jednoznačne medzi jeden z najväčších. Aj to je dôvod, prečo sa Mestské zastupiteľstvo mesta Trnava rozhodlo pred pár mesiacmi, s ohľadom na pandemickú situáciu, zrušiť jarmok v celom rozsahu. Keďže už minuloročný výpadok tohto mimoriadneho podujatiu domácim veľmi chýbal, dočkajú sa aspoň alternatívneho programu v komornejšej atmosfére. Tradičný jarmok nahradí viacero menších podujatí. Jedným z nich bude Stredovek pod hradbami, vďaka čomu Trnava počas víkendu 19 až 20. septembra ožije stredovekom. V Bernolákovom sade pod trnavskými hradbami na vás čaká program plný hrdinských príbehov, fantázie, rytierskych dobrodružstiev, veselej muziky, ohňových trikov i voňavého jedla. V mestskom amfiteátri sa bude konať Rozlúčka s letom. Počas jarmočných dní nájdete v centre mesta aspoň remeselníkov. Stánky budú rozmiestnené s dostatočnými rozostupmi a fungovať majú v režime ambulantného predaja.

Okrem toho sa v Trnave v pôvodnom termíne tradičného jarmoku, čiže 10. až 12.9.2021, koná 2. ročník podujatia „Jarmok na golfe“. Celá akcia prebieha v krásnom prostredí golfového areálu na Kamennom mlyne. Aj tu si prídu na svoje milovníci tradičných slovenských jedál. Pre deti sú pripravené nafukovacie atrakcie. Program ozvláštnia inštruktori, ktorí vám pomôžu so základmi golfu.

Jeseň v znamení jedla a zábavy

Na záver musíme spomenúť aj zopár podujatí, ktoré medzi tradičné až tak nezapadajú, no majú svoju atmosféru aj čaro. Jedným z nich je festival jedla na Dulovom námestí v Bratislave s názvom „Street food na Duláku“, prebiehajúci už od 8. septembra a trvá do nedele 12. septembra. V  Podunajských Biskupiciach hostí naláka 22. ročník slávnosti „Ulička chuti“, kde sa bude v sobotu 18. septembra súťažiť o najlepšie navarený guláš.

Okrem vyššie spomenutých je avizovaných i mnoho ďalších veselých a krásnych podujatí v réžii malých obcí, na ktoré sa počas celého septembra môžete tešiť. Pokojne nám o zážitkoch z nich, ako aj ďalších pripravovaných akciách, dajte vedieť. :-)