Maldivy sa stanú prvou destináciou na svete s vernostným programom

Maldivy sa stanú prvou destináciou na svete s vernostným programom

03.01.2021 | Vernostný program | Milan Cigánik

Mnoho dovolenkových destinácií po celom svete, ktoré žijú výlučne z cestovného ruchu a boli zasiahnuté pandémiou, muselo začať myslieť kreatívne, aby k sebe prilákali turistov.

Medzi ne sa zaradilo aj súostrovie Maldivy, ktoré spúšťa nový druh vernostného programu. Ten návštevníkov odmeňuje za to, že sa k nim na ostrov opätovne vrátia. Už to nebudú iba hotely a letecké spoločnosti, ale i prvá turistická destinácia na svete s vlastným, vernostným programom. Za každú cestu na ostrov návštevník získa body, za ktoré sa mu poskytnú exkluzívne výhody a privilégiá. Ďalšie body sa pripočítajú dovolenkárom za návštevy počas špeciálnych príležitostí. Dlhšie pobyty budú odmenené vyšším množstvom bodov a hosťom pridelené podľa počtu návštev i dĺžky ich pobytu.

Výhody a privilégiá za nazbierané body

Vernostný program Maldives Border Miles predstavil maldivský minister turizmu Abdulla Mausoom počas virtuálneho podujatia pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu minulý rok v septembri. Je zameraný na podporu cestovného ruchu na Maldivách a do praxe bol uvedený v decembri 2020. Program má tri úrovne: Abaarana (zlato), Antara (striebro) a Aida (bronz). Všetky tri názvy pochádzajú z Divehi, hlavného miestneho jazyka v oblasti Indického oceánu. Každá z uvedených úrovní obsahuje súbor odmien, služieb aj výhod, ktoré postupne návštevníci získajú a pridajú ich pobytu na hodnote. Maldivy sa zaraďujú medzi luxusné turistické destinácie s vyššími cenami za ubytovanie. Vernostný bodový systém s bezplatnými upgradmi, službami a odmenami môže v konečnom dôsledku vyvážiť tieto zvýšené náklady. Podrobnejšie detaily, o aký typ odmeňovania pôjde, aké výhody návštevníci v daných kategóriách získajú, a ako sa budú body kumulovať, neboli zatiaľ zverejnené. 

Snaha zaradiť sa k TOP destináciám

Cieľom vernostného programu Maldives Border Miles je, aby cestovný ruch na Maldivách dosiahol v blízkej budúcnosti svoj vrchol. Všetko závisí od vývoja pandémie COVID-19. Maldivy boli jednou z prvých ázijských krajín, ktoré 15. júla, teda štyri mesiace od svojho uzatvorenia, znovuotvorili hranice pre turistov. Návštevníci však museli pred nástupom do lietadla predložiť negatívny test na COVID-19, nie starší ako 72 hodín. Ministerstvo cestovného ruchu vydalo smernicu o bezpečnom cestovnom ruchu spolu s certifikačným programom na zaistenie bezpečnostných a hygienických štandardov vo všetkých zariadeniach cestovného ruchu. Rekreačné strediská a centrá na neobývaných ostrovoch svoju prevádzku obnovili, zatiaľ čo penzióny na obývaných ostrovoch prijali prvých dovolenkárov až 10. októbra. Isté je, že pre Maldivy bol rok 2019 - s 1,7 miliónmi návštevníkov, rekordný. Cieľ prijať do konca roka 2020 dva milióny návštevníkov sa pre koronavírus nepodarilo. Uvidíme, ako turisti zareagujú na túto, vo svete ojedinelú iniciatívu. :-)