Malá predvianočná INŠPIRÁCIA: Prečo na farbe vianočného stromčeka záleží?

Malá predvianočná INŠPIRÁCIA: Prečo na farbe vianočného stromčeka záleží?

17.12.2020 | Vianočné farby. Aký majú význam? | Naďa Trenčanská

Aké sú trendy vo výzdobe vianočného stromčeka? Ktoré farby sú pre vás typicky vianočné? Súhlasíte s tými "našimi"? Kde sa vzali a aký je ich význam?

Zrejme sa mnohí zhodneme, že medzi najfrekventovanejšie vianočné farby patria: zelená, červená a opomenúť by sme nemali ani zlatú. Posledné roky sa fantázií medze nekladú a dovolené je takmer všetko. O tých najobľubenejších odtieňoch sme si pre vás pripravili niekoľko zaujímavých informácií.

Zelená – farba týchto Vianoc

Farba všetkého živého. Je všade okolo nás. Zelená je tiež farbou vianočného stromčeka či symbolom večne zelených rastlín, ktoré sú súčasťou vianočnej výzdoby už od dávnych čias. Zelené rastliny nám majú pripomínať, že čoskoro príde jar a život spojený s prebúdzaním prírody. Takýmito rastlinami sú napríklad imelo, brečtan alebo cezmína. Už Rimania využívali zelené halúzky na dekorovanie vlastných príbytkov na znak šťastia. Aj starí Egypťania si počas zimných sviatkov nosili palmové halúzky do domu. Tieto tradície vytrvali až do stredoveku. V našej dobe však získali celkom nový rozmer. Pod imelom sa bozkávame a motív cezmíny nám zdobí aj vianočné pečivo.

Červená a jej kombinácie

Jednou z najtradičnejších vianočných farieb je červená. Červená sa s najkrašími sviatkami roka spája už od 30. rokov. Je farbou jabĺk, ktoré na vianočné stromčeky vešali už naši predkovia. Okrem toho sa stala farbou biskupských rúch i šiat Mikuláša či Santa Clausa. Červená je teplá farba, ktorá zútulňuje domov a dodáva do domácnosti množstvo pozítívnej energie.

Červeno-zlatý stromček možno považovať za nadčasovú klasiku, ktorá nikdy nevyjde z módy a bude stále trendy. Obrovskou výhodou je, že dekorácie týchto farieb sú na trhu najdostupnejšie a tie svoje top si z nich vyberie skutočne každý.

Rovnako nestarnúcou vianočnou klasikou je kombinácia červenej a bielej. Biela farba ozdôb dokáže v spojitosti s červenou dodať stromčeku unikátnu, vianočnú atmosféru.

 

So zlatou opatrne

Zlatá je jednoznačne farbou slnka a svetla, ktoré sú pre prežitie dlhých zím také dôležité. Znázorňuje bohatstvo, vznešenosť a krásu. Zlatou farbou sa v minulosti označovali božstvá, preto býva ako stvorená pre výnimočné udalosti. Ukrýva v sebe množstvo energie, tepla a zaručene rozžiari každú miestnosť. Pri zdobení touto farbou to ale nepreháňajte. V opačnom prípade by sa rýchlo zmenila na gýč. Pokiaľ chcete staviť na istotu, skombinujte zlatú a červenú. Obe sú totiž farbami ohňa. V tomto ponímaní doslova zohrejú dušu a vytvoria správnu vianočnú náladu.  

Náš tip: vyskúšajte skombinovať zlatú s medenou 😊

Biela nevinnosť

O bielej toho netreba hovoriť veľa. Biela je tradičným symbolom čistoty, nevinnosti, mieru a pokoja. Okrem toho je farbou snehu, ktorý predovšetkým v našich končinách v posledných rokoch už tradične počas vianočných sviatkov chýba. Okrem čistoty nám do príbytkov prináša zimnú atmosféru a pokoj.

Náš tip: biela pekne vynikne s ozdobami z prírodných materiálov 😊

Modrá alebo fialová?

Modrá farba je farbou oblohy. Už v stredoveku bola považovaná za jednu z najluxusnejších. Odev tejto farby mohli nosiť výlučne členovia kráľovskej rodiny a veľmi bohatí ľudia. Okrem toho je modrá farbou Márie, čiže má aj náboženskú symboliku.

Fialová farba má tiež náboženskú symboliku. Je to liturgická farba adventu. Pokladá sa za záhadnú a ušľachtilú. V kombinnácií so zlatou sa razom zmení na luxusnú. Osamote býva dosť tmavá a nevynikne. Preto ju odporúčame spojiť so zlatou, striebornou, respektíve bielou. Nebojte sa pridať metalické ozdoby. Pekne ladí i s ružovou.

A čo ďalšie farebné kombinácie?

Azda najväčším trendom posledných rokov bol púdrovo ružový stromček, kombinovaný s bielou. Pôsobil decentne a štýlovo. Dobrou správou je, že aj tento rok rozhodne patrí medzi top farebné vianočné stromčeky sezóny.

Ak túžite po niečom inom a originálnom, skúste odvážnu tyrkysovú. V kombinácii s bielymi ozdobami bude váš stromček moderný i originálny.

Retro stále živé

Túžite po zmene, no nechcete kupovať nové vianočné ozdoby? Oprášte straré krabice odložené kdesi v pivnici a pohrabte sa vo vianočných ozdobách spred niekoľkých rokov. Takéto stromčeky - ozdobené systémom čo dom dal, ocenia hlavne vaše ratolesti.