Majstrovstvá sveta v hokeji odštartovali...Tribúny sú (žiaľ) bez divákov.

Majstrovstvá sveta v hokeji odštartovali...Tribúny sú (žiaľ) bez divákov.

23.05.2021 | Majstrovstvá v hokeji | Matúš Fiala

V piatok 21.5.2020 odštarovali MS v hokeji. Slovenskí hokejisti si zatiaľ, až na malé závahania, vedú dobre. Za sebou už majú úspešný zápas s Bieloruskom a Veľkou Britániou. I keď kvôli pandemickej situácií tribúny zívajú prazdnotou, všetko ešte môže byť inak.

Vyplýva to zo slov prezidenta Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) Ren-ho Fasel-a. Ten v rozhovore pre švajčiarsku televíziu RTS uviedol: "Prekvapilo by ma, ak by tam boli počas prvého týždňa diváci. Dúfame, že by mohli prísť od štvrťfinále. Všetko závisí od vývoja pandémie koronavírusu a platných opatrení v Lotyšsku."

Turnaja sa celkovo zúčastní šestnásť mužstiev z celého sveta. Nebudú chýbať ani najväčšie hokejové mocnosti, akými sú: Kanada, USA, Rusko, Fínsko a Švédsko. Obhajovať prvenstvo bude práve spomínané Fínsko, ktoré pred dvoma rokmi vo finále porazilo Kanadu s výsledkom 3:1.

Naďalej za prísnych opatrení

Po ročnej pauze si hokejoví fanúšikovia môžu aspoň prostredníctvom televíznych obrazoviek dopriať radosť zo šampionátu. Minulý rok sa majstrovstvá konať nemohli, avšak i tohtoročný šampionát bude sprevádzaný mimoriadne prísnymi opatreniami. To, že sa má hrať bez spomínaných divákov, je iba časť z nich. Hráči a celý realizačný tím bude musieť počas šampionátu dodržiavať tzv. bublinu. To znamená, že tímy sa nemôžu počas turnaja stretávať s priateľmi ani rodinou, je to jedna z najhlavnejších podmienok podujatia. Ďalšou novinkou je, že Ruská federácia nehrá pod svojou vlajkou a nebude jej ani umožnené zahrať ich hymnu pred vlastnými zápasmi. Príčinou sú pozitívne dopingové testy, ktoré boli zistené u niekoľkých ruských športovcov. Za tento priestupok musí pykať celé Rusko a ich športovci. Prvý návrh znel jasne - zákaz ruským športovcom reprezentovať krajinu vo všetkých športoch až do roku 2022. Nakoniec sa rada rozhodla pre už zmienené reštrikcie.

Všetci sú v napätí a očakávaní, ako celé Majstrovstvá sveta 2021 budú prebiehať. Ocitli sme sa v situácií, v akej sme nikdy neboli. Neostáva nám nič iné, než sledovať celý priebeh a popriať zúčastneným tímom veľa šťastia - či už na ľade alebo mimo neho. Prezident Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) Ren Fasel vyjadril presvedčenie, že šampionát dopadne dobre: "Všetci sú pripravení." Turnaj by mal podľa odhadov IIHF stáť približne 20 miliónov švajčiarskych frankov.

Slovenská hokejová reprezentácia nastúpila v skupine A a ich súpermi budú okrem už spomínaného Bieloruska a Veľkej Británie i Rusko, Švajčiarsko, Dánsko, Švédsko a na záver programu Česká republika.

Takže nezabudnite, už v pondelok 24. mája o 15.15 Slovensko – Rusko... držíme palce!