Luxusný rezort v Saudskej Arábii bude postavený pod zemou na púšti!

Luxusný rezort v Saudskej Arábii bude postavený pod zemou na púšti!

20.06.2022 | Luxusný rezort v Saudskej Arábii | Milan Cigánik

Najnovší luxusný rezort v Saudskej Arábii sa zaradí medzi ambiciózne a okázalé projekty. Bude vybudovaný do pieskovca v blízkosti archeologického náleziska, ktoré je súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Jeho výstavba je symbolom obrovského úsilia krajiny stať sa významnou turistickou destináciou.

Rezort s názvom Sharaan sa nachádza v prírodnej rezervácii Sharaan v púšti Al-Ula na severozápade Saudskej Arábie. Navrhol ho francúzsky architekt Jean Nouvel, s cieľom zachovať jedinečnú krajinu regiónu i jej starodávne dedičstvo. Podľa slov spomínaného architekta je púšť Al-Ula skutočný skanzen, znamenajúci večnosť. Projekt bol prvý raz ohlásený v auguste 2019, pričom návštevníkom má byť sprístupnený najneskôr v roku 2024.

Veľkolepý interiér

Predbežné vizualizácie ukazujú, že objekt budú zdobiť elegantné a rozsiahle exteriérové nádvoria. Tie sú v kontraste s bohatým, intímnym interiérom, čiastočne inšpirovaným neďalekou Hegrou, ktorá sa nachádza na zozname UNESCO. Známa aj pod menom Al-Hijr predstavuje archeologické nálezisko s pozostatkami viac než stoviek dobre zachovaných hrobiek s prepracovanými fasádami vytesanými do pieskovcových výbežkov ešte z čias Nabatejského kráľovstva z 1. storočia nášho letopočtu. Nabatejci sa zaslúžili aj o výstavbu starobylého mesta Petra v Jordánsku. Dizajn stavby vzdáva poctu ich spôsobu využitia svetla a tieňa v architektúre. Hoci veľká časť rezortu sa vybuduje do vnútra skaly, vizualizácie ukazujú, že záblesky denného svetla budú jej neoddeliteľnou súčasťou. Vo vnútri skalnej steny bude v prevádzke sklenený rýchlo-výťah a slnečné svetlo bude dopadať do hotelových izieb cez otvorené terasy. Veľkolepý rezort bude plniť doplňujúcu funkciu okolitej krajiny a nemá výrazne narúšať jej ráz. Súčasťou obrovského rezortu bude štyridsať hosťovských apartmánov a tri vily. Blízko rezortu má byť vybudované i summitové centrum so 14 súkromnými pavilónmi. Očakáva sa, že do roku 2035 rezort navštívia dva milióny návštevníkov ročne. Na vývoj bude dohliadať Nouvel spolu s Kráľovskou komisiou pre Al-Ula, ktorá bola založená v roku 2017, s cieľom pomáhať pri rozvoji a propagácii regiónu. Kráľovská komisia pre Al-Ula prízvukuje, že letovisko je kľúčovým prvkom jej stratégie rozvoja Al-Ula ako globálneho cieľa pre kultúru, dedičstvo a ekoturizmus.

Prebudovanie značky cestovného ruchu

Hoci sa Saudská Arábia snaží zmeniť svoj imidž na zaujímavú turistickú destináciu (aby vzbudila pozornosť potenciálnych návštevníkov), stále je táto krajina na Blízkom východe na medzinárodnej scéne cestovného ruchu relatívne nová a neprebádaná. Do povedomia ľudí sa dostala hlavne pre konzervatívne zákony obmedzujúce slobody žien a pre históriu ľudských práv. Medzinárodným turistom sa otvorila až na jeseň minulého roka, a to prostredníctvom nového vízového programu. Saudská Arábia dúfa, že expanziou do cestovného ruchu zníži svoju závislosť od ropy, diverzifikuje ekonomiku a podporí národnú identitu.

Ďalšie megaprojekty

Okrem Sharaanu sú v pláne i ďalšie turistické vízie, vrátane projektu Červené more, plánu prebudovať veľké územie západného pobrežia Saudskej Arábie na púšť, ostrov a horské stredisko s vlastným letiskom. Vo výstavbe je tiež Qiddija, nachádzajúca sa neďaleko Rijádu. Už teraz je označovaná za budúce najväčšie mesto zábavy na svete. Nebude tu chýbať zábavný park Six Flags a najrýchlejšia horská dráha sveta. Kráľovská komisia pre Al-Ula v online vyhlásení uviedla, že rozvoj Sharaanu prispeje k miestnej ekonomike a k celkovému HDP Saudskej Arábie. Okrem toho podporí ekonomiku cestovného ruchu prilákaním turistov, túžiacich spoznať kultúrne i prírodné dedičstvo Al Ula.