Liptov má novú ochrannú známku pre regionálne produkty

Liptov má novú ochrannú známku pre regionálne produkty

07.12.2021 | Ochranná známka | Iveta Hricková

Napriek nedobrovoľnej turistickej prestávke, spôsobenej pandémiou, Liptov vôbec nezaháľa. I keď k sebe nemôže prilákať hostí na dovolenku, pripomína sa im aspoň špecifickými produktami, typickými pre túto lokalitu.

Najnovšie sú dokonca združené pod spoločnou ochrannou známkou.

Produkt Liptova

Nový projekt spustila OOCR REGION LIPTOV spolu s Klaster Liptov a dvoma regionálnymi akčnými skupinami Horný a Dolný Liptov. Organizátori si vytýčili ako hlavný cieľ pomôcť pri propagácií výrobkov, charakteristických pre túto turisticky obľúbenú oblasť. Tie si môžu ľudia zakúpiť najmä počas svojich dovoleniek a najpopulárnejšie z nich časom už začali expandovať i do zvyšku krajiny. „Produkt Liptova je naša regionálna značka kvality, ktorú budeme používať na poľnohospodárske produkty a potravinárske výrobky, remeselné a iné spotrebné výrobky s pôvodom v našom regióne. Produkty a ich producenti musia splniť presne špecifikované kritériá pre udeľovanie značky. Tou budeme certifikovať kvalitných regionálnych producentov a cez naše komunikačné kanály poskytovať aj propagáciu,“ vysvetlila nám výhody tejto novinky riaditeľka OOCR REGION LIPTOV Darina Bartková.

Chcú byť aj zárukou kvality

Autori ochrannej známky Produkt Liptova si veľmi dobre uvedomujú, že sa nemôžu zamerať iba na samotné združovanie výrobkov. Ak by tie nemali dobrú kvalitu, postupne by zničili nielen vlastnú povesť, ale aj význam tohto projektu. Pri výbere jednotlivých produktov a plodín si preto dajú záležať na tom, aby spĺňali ich prísne kritériá a následne budú sledovať aj ďalší vývoj. Hlavne ak pôjde o jedinečné veci od konkrétnej spoločnosti. „Podnikatelia to v tejto dobe nemajú ľahké. Aj takto chceme pomôcť v ťažkých časoch našim lokálnym výrobcom presadiť sa, aj uchovať tradície. Produkt Liptova bude podporovať výnimočné výrobky, poctivo vyrobené tu na Liptove,“ uviedol predseda OZ Partnerstvo pre MAS Dolný Liptov Rastislav Horvát. Produkt Liptova sa tak bude snažiť pomôcť vo viacerých smeroch, aby podporili regionálny turizmus a biznis, ale rovnako uchovanie ich tradičných hodnôt.

Predstavili nové logo

Všetky zapojené organizácie predstavili na konci novembra logo, ktoré bude od budúceho roka zdobiť vybrané produkty a výrobky. Okrúhla ochranná známka má okrem označenia Produkt Liptova aj siluetu vrchov, charakteristických pre tento región. Popod ne preteká voda, pričom tá symbolizuje napríklad aj Liptovskú Maru a rieky v danej oblasti. Logo sa snaží vizuálne prepojiť novú značku priamo s dovolenkovou destináciou. Po udelení ochrannej známky jednotlivé firmy nadobudnú právo používať totožné označenie a zároveň budú lepšie rozoznateľné aj pre spotrebiteľov.

Záujemcovia sa môžu hlásiť do januára

Od konca novembra je tiež spustené prihlasovanie do novej certifikácie. Producenti, pestovatelia alebo výrobcovia môžu prostredníctvom prihlášky predstaviť svoje produkty a uchádzať sa o novú ochrannú známku. Prvé kolo registrácie končí 10. januára. Organizátori následne vyhodnotia všetky žiadosti a oznámia kompletný zoznam špecifických tovarov, predávaných s označením Produkt Liptova.

Najznámejšie sú liptovské droby

Prvým horúcim kandidátom na zisk ochrannej známky sú liptovské droby. Tento región nemal v minulosti priaznivé podmienky pre pestovanie plodín. Najlepšie sa tam darilo zemiakom, z ktorých domáci vyrábali napodobeninu jaterníc. Nespotrebovali pri nich toľko mäsa a navyše aj dlhšie vydržali. Okrem zemiakov do nich býva bežne pridávaná aj bravčová slanina, masť, cibuľa, koreniny, soľ, cesnak, krupicová múka a zmes ďalej plnia do čriev. Droby sa pred podávaním opečú a servírujú s kyslou kapustou.