Lenka Bytčanková z Okrasy: "Ročne vymýšľame desaťtisíce vzorov."

Lenka Bytčanková z Okrasy: "Ročne vymýšľame desaťtisíce vzorov."

22.11.2021 | Lenka Bytčanková | Iveta Hricková

Vianoce by nemali tu správnu atmosféru, keby nám naše domovy neskrášľovali vianočné stromčeky, ovešané nádhernými, ručne vyrábanými ozdobami.

Dnes sú veľmi cenené najmä tie, do ktorých autori vkladajú nielen svoje umelecké nápady, ale aj kúsok srdca.

Už niekoľko desaťročí sú pre nás tieto sviatky výnimočné aj vďaka výrobnému družstvu OKRASA. Do našich domácností, prostredníctvom nevšedných umeleckých kúskov, prináša tu pravú vianočnú atmosféru. Stále nové a nové tvorivé nápady a kvalitné spracovanie produktov sa pričinili o to, že dnes je OKRASA v tomto segmente najsilnejším hráčom na trhu. O tom, ako vznikajú vianočné ozdoby, a aké trendy aktuálne dominujú, sa s nami porozprávala Mgr. Art. Lenka Bytčanková, z družstva OKRASA v Čadci. 

Váš podnik bol založený v roku 1954. Ako vyzerala výroba v tom čase? Skúste ju porovnať s aktuálnou situáciou. Aké najväčšie zmeny sa udiali počas tohto obdobia?

Ľudové výrobné družstvo Okrasa v Čadci začalo svoju produkciu v roku 1954 a na jeho vzniku sa podieľalo 26 ľudí. Odvtedy sú naše výrobky známe v mnohých krajinách sveta. Za prvé štyri roky činnosti sa družstvu podarilo dosiahnuť výsledky, ktoré by mu mohli závidieť i mnohé renomované firmy. Zamestnanci čadčianskeho družstva zaznamenali pozoruhodné úspechy, pretože v rokoch 1957 až 1959 ich export stúpol viac ako päťnásobne. Do konca roka 1960 plánovali v Čadci vyrábať približne 800 druhov ozdôb pre vianočný trh. Rok 2000 bol pre nás prelomový. Roky 1999 až 2002 boli najlepšie roky v celej histórii nášho družstva. Približne odvtedy je trend klesajúci. Voľakedy tu pracovalo okolo 600 zamestnancov, momentálne je to iba desatina z nich. Máme však dostatok zamestnancov, aby sme mohli uspokojiť objednávky.

Pôvodný impulz k vzniku Okrasy bol tak trochu vianočne ľudomilný: vytvoriť pracovné miesta pre znevýhodnené skupiny obyvateľstva, predovšetkým ženy v domácnosti a osoby so zmenenou pracovnou schopnosťou. Dodnes ich v družstve pracuje niekoľko. Tá najdôležitejšia črta sa tiež nezmenila - ručná výroba. Štetce, farby a maľovanie sú tu stále realitou, presne ako tomu bolo od počiatku.

Rozdiel spočíva v tom, že do roku 1989 nebola taká široká škála vzorov a farebnosti. Zatiaľ čo v minulosti sa používalo iba päť základných odtieňov, dnes ich je cez tristo. A ak sa predtým jeden sortiment vyrábal aj dva mesiace, teraz sa v priebehu dňa vymenia aj tri.

Vymýšľate každý rok nový druh vzorov? Viete nám povedať, koľko druhov ozdôb ste vyrobili počas vašej existencie?

Ročne vymýšľame desaťtisíce vzorov. Kebyže to máme všetko dať do miestnosti so vzorkami, tak sa nám nezmestia ani všetky výrobky, ktoré vyrábame. Je toho naozaj veľa.

Ručná výroba je nepochybne náročná. Koľko zamestnancov u vás pracuje? Sú medzi nimi aj takí, ktorí sú s vami od začiatku?

Momentálne je u nás zamestnaných okolo 60 ľudí, niektorí tu pracujú viac ako 40 rokov. Okrasa je teda pre nich „druhým domovom“. Vzhľadom k tomu, že družstvo existuje už 67 rokov, je nereálne, aby tu niekto pracoval od začiatku. 😊

Aké sú nové trendy pre tento rok vo vianočných ozdobách?

Tento rok by ste mali určite siahnuť po pastelových odtieňoch, akými sú púdrovo ružová či mentolová, alebo zvoliť elegantnú klasiku v podobe bielej, striebornej, či nestarnúcej zlatej. Veľmi trendy je aj výzdoba v medených odtieňoch. Pokiaľ sa nebojíte extravagancie, vyskúšať môžete štýlové a momentálne veľmi trendy čierne vianočné ozdoby. Pri výzdobe je najdôležitejšie, aby spolu farby ladili a nepôsobili rušivo.

Kedy začínate s prípravou na vianočnú sezónu? Rozbiehate výrobu už od začiatku roka?

Výroba vianočných ozdôb sa v Okrase začína v apríli a končí v novembri. Vyrábať do zásoby sa kvôli nedostatku finančných prostriedkov nedá. Kým družstvo dostane peniaze od odberateľov, musí sa financovať samo. Budúcoročnú produkciu vieme odhadnúť až vo februári, vtedy sa podpisujú nové zmluvy. Tie uzatvárame do mája. Aby ich bolo dosť a boli včas pripravené, vznikajú ozdoby, typické pre zimné sviatky najmä v lete. V auguste už máme vybavené takmer dve tretiny zahraničných objednávok. Prvé výrobky odchádzajú z Čadce k zahraničných odberateľom už v máji. Do konca septembra musíme mať vyrobené všetko, čo ide na export.

Vo svojej ponuke máte aj ozdoby na Veľkú noc alebo na svätého Valentína. Majú ľudia záujem o tieto produkty? Alebo dopyt po nich býva menší?

Určite je menší, ale majú záujem. Do zásoby sa nerobia, vyrábame ich len na objednávku.

Preferujú zákazníci skôr kompletné kolekcie alebo si radšej vyberajú miešané kusy s rôznymi vzormi?

Je to tak pol na pol, niektorí zájdu radšej osobne do predajne, kde si naskladajú a nakombinujú ozdoby podľa seba, hoci aj po jednom kuse z rôznych vzorov. Iným viac vyhovuje nákup cez internetovú stránku, kde možno zakúpiť celé sady.

Aké vianočné ozdoby sú u vás najväčším hitom?

Zákazníci najčastejšie siahajú po kolekciách klasik a retro.

Máte nejaký druh ozdôb, ktoré vyrábate neustále v rovnakej podobe už od vášho vzniku?

To je ta spomínaná „ retro“ kolekcia, už tretí rok je o ňu veľký záujem. Dopyt po nej umocňuje najmä emočné hľadisko. Ľudia majú radi spomienky na detstvo. Chcú mať Vianoce také, aké si ich pamätajú: vôňa ihličia, orieškov a lesk farebných gúľ. To je pre nich čaro Vianoc.

Prezradíte nám vášho osobného favorita? Meníte si výzdobu stromčeka každý rok alebo ste verná jednému druhu ozdôb?

Ako by som to povedala. Patrím k ľuďom, ktorí sa snažia skôr zladiť vianočné ozdoby s interiérom. Vzhľadom k tomu, že máme v obľube odtiene sivej, tak väčšinou je náš stromček ladený od bielej farby po čiernu. Netradičné, avšak zaujímavé. Sú roky, keď to striedam s folklórnou či hudobnou tematikou. Každý má iný vkus a každému sa páči niečo iné.

V predajni v Čadci robievate pre záujemcov aj exkurzie. Ako prebiehajú? Môžu si počas nich vyskúšať zdobenie vianočných gúľ?

Každý, koho zaujíma proces výroby sklenených vianočných ozdôb, má možnosť navštíviť nás priamo v  prevádzke. Oboznámi sa s výrobou od fúkania, cez striebrenie, maľovanie a dekorovanie, až po finálne balenie vianočných ozdôb. Exkurzia s výkladom trvá približne 45 minút. V jej závere pozveme účastníkov prehliadky do našej firemnej predajne, kde si môžu zakúpiť sklenené vianočné ozdoby, ktoré u nás vyrábame.

Pri zadávaní objednávky na exkurziu je taktiež možné vpísať do poznámky, že účastníci majú záujem o kreatívnu dielničku. Návšteva kreatívnej dielničky spočíva v tom, že po zakúpení jednoduchej ozdoby v našej podnikovej predajni budú mať možnosť si tú svoju vlastnoručne namaľovať a vyskúšať si, aké je to zaujímavé vytvoriť malé, umelecké dielo.

Exkurzie prebiehajú v pracovných dňoch, pondelok až piatok od 07:30. Posledný vstup do výroby je o 13:00. V skupine musí byť minimálne päť ľudí. Vstupné je 2€ za osobu.

Premýšľate už teraz o Vianociach 2022? Viete nám aspoň trošku poodhaliť, ako by mohli vyzerať novinky budúceho roka?

Niečo už máme, o niečom premýšľame, ale ucelené kolekcie budú realizované až v danom roku. Nechajte sa prekvapiť. 😊

 

Ďalšie krásne ozdoby nájdete TU.