Kysucké múzeum láka tematickými výstavami. Ktorú si vyberiete?

Kysucké múzeum láka tematickými výstavami. Ktorú si vyberiete?

15.05.2021 | Kysucké múzeum | Milan Cigánik

V priestoroch renesančného kaštieľa Radoľa Kysucké múzeum sprístupnilo novú výstavu pod názvom Z kováčskej dielne. 

Expozícia prezentuje umenie študentov Strednej odbornej školy strojníckej v Kysuckom Novom Meste. Okrem nej tu nájdete viacero zaujímavých výstav, ktoré kaštieľ zastrešuje.

Stále príťažlivé kováčstvo

Výstava Z kováčskej dielne predstavuje tvorbu nielen bývalých, ale aj súčasných študentov odboru umelecko – remeselné spracúvanie kovov, so zameraním na kováčske a zámočnícke práce. Tento študijný smer je naďalej atraktívny pre mladých ľudí. Na Slovensku nájdeme len veľmi málo škôl, ktoré toto tradičné remeslo vyučujú. Odborný výcvik študentov vedie majster Jozef Hodás a jeho kolegovia, ktorí študentom odovzdávajú svoje teoretické a praktické vedomosti. Vďaka tomu sú žiaci schopní v dielni zhotoviť rozličné úžitkové i dekoratívne predmety samostatne, podľa svojich vlastných návrhov. Dokazujú to vystavené práce študentov a učiteľov - krbové súpravy, kované plastiky, stôl, lavička, hojdacie kreslo, kovaný šachový stolík, ale aj svietniky. Výstava, doplnená o výtvarné diela Ľubice Šustekovej a Miriam Kadrliakovej, bude sprístupnená do 20. júna.

Výšivková krása

Ďalšou zaujímavou expozíciou, ktorú v priestoroch kaštieľa nájdete, je výstava nazvaná Ihlou maľované. Tá ukazuje výšivky zo zbierkového fondu Kysuckého múzea. Pod týmto pojmom rozumieme ručné zdobenie textilu či kože pomocou ihly. Na prehliadke sú ukázané viaceré techniky - výšivky podľa počítanej nite, ale aj predkreslené. Takýmto spôsobom bývali ozdobené základné odevy (rukávce, šatky, čepce, nohavice, kožuchy) a bytový textil (uteráky, nástenky, vankúše, hrebenáre, prestierania, plachty). Obľúbenými a najpoužívanejšími motívmi na základnom odeve boli rastlinné motívy typu tulipány, klinčeky, nevädza, granátové jablká, úponky listov, ihličia a lesné plody. Výstava ponúka prierez výšiviek z rozličných kysuckých oblastí. Na bytovom textile sa často využívajú geometrické a zvieracie motívy vtákov, holubov či kohútov. Expozíciu budú dopĺňať informačné banery so zaujímavosťami o histórii a jednotlivých druhoch výšiviek, akým spôsobom sa čistia a ošetrujú. Výstava bude trvať do 5. septembra.

Významné osobnosti Kysúc

Expozície kaštieľa Radoľa uzatvára výstava Elity Kysúc, ktorá je prístupná do 20. mája. Výstava približuje návštevníkom menej známe osobnosti rôznych povolaní, ktoré pochádzali z Kysúc, prípadne tu pôsobili značnú časť svojho života. Svojím dielom sa však stali skutočne významnými osobnosťami. Ide o približne 15 osobností z obdobia 19. a 20. storočia. Prehliadka pozostáva z predmetov a na plátne fotograficky stvárnených portrétov, pričom niektoré z nich sú publikované po prvýkrát. Časť vystavených predmetov sa viaže priamo k osobnostiam, ktoré boli ich majiteľmi, avšak nájdeme tu tiež symbolické kúsky z obdobia, keď daná osobnosť žila, respektíve sa viažu k jej životu.

Historická cesta

Pomerne novou je expozícia nazvaná 695 rokov - cesta dejinami. Vznikla pri príležitosti 695. výročia udelenia mestských výsad Kysuckému Novému Mestu. Zachytáva stredoveké a novoveké dejiny mesta až do požiaru roku 1904, keď vyhorelo takmer celé Kysucké Nové Mesto. Na výstave možno vidieť písomnosti, týkajúce sa histórie mesta, ale tiež mestské a cechové pečatidlá, najstaršie pohľadnice alebo mestskú knihu z 18.storočia, ktorá bola zapožičaná zo Štátneho archívu Žilina – pobočka v Čadci. Ďalej sú to predmety súvisiace s remeselníckou a cechovou výrobou – napríklad kováčstvo, mäsiarstvo, kožušníctvo, obuvníctvo, vrátane portrétov remeselníckych majstrov. Nachádza sa tu i truhlica na mestské písomnosti z roku 1754 a medzi najkrajšie skvosty výstavy určite patrí zástava z roku 1793, ktorú mestu darovali Jozefa Suňogová s manželom Antonom Čákim.

Kaštieľ Radoľa môžete navštíviť v pondelok až v piatok medzi 08:00 - 16:00, posledný vstup na prehliadku o 15:30. V sobotu je zatvorený, no v nedeľu je otvorený od 10:00 do 16:00 s posledným vstupom o 15:30.

Viac informácií nájdete na: https://www.kysuckemuzeum.sk/