Ktoré povolania patria k najnebezpečnejším na svete? Predstavíme vám 15 z nich!
02.10.2021 | Nebezpečné povolania | Milan Cigánik
Každý deň ľudia chodia do zamestnania, v ktorom môžu byť ich životy ohrozené. Niektorí z nás bývajú vystavení väčším, iní zas menším rizikám. Ak sa zvyknete sťažovať na svoje pracovné miesto, po prečítaní tohto článku (možno) zmeníte názor.
Tieto profesie nie sú pre každého. Trúfli by ste si?
Baníci
Na baníkov pri práci striehne nemálo nástrah, ktorým musia čeliť. Výbuchy plynu, úniky chemikálií, únava, pády, úrazy elektrickým prúdom, toxické výpary i ťažké bremená predstavujú "len" niektoré z množstva nebezpečenstiev, s ktorými sa pri práci každodenne stretávajú.
Býčí jazdci
Býčie jazdy sú čoraz populárnejšie najmä v Amerike a Austrálii. Ide o rodeo šport s najvyššou mierou zranení ľudí, čo z neho robí jedno z najnebezpečnejších zamestnaní. Zranenia pri jazde na býkoch sú každým rokom častejšie, pričom najfrekventovanejšími bývajú poranenia na končatinách, hrudníku a mozgu.
Dojič hadov
Práca dojičov hadov spočíva vo vytláčaní jedu niektorých druhov hadov do plastovej nádoby. Hadí jed možno použiť na mnoho vecí, avšak najdôležitejšie je jeho použitie v lekárskom výskume, prípadne na výrobu protijedu. Napriek tomu, že počas pracovného procesu sa uplatňujú prísne bezpečnostné opatrenia, každý akt dojenia je skutočne nebezpečný. Existuje iba prekvapivo nízka miera dojičov, ktorí v práci doposiaľ nezažili uhryznutie.
Drevorubači
V tejto oblasti existuje reálne dvadsaťkrát väčšia pravdepodobnosť úmrtia ako v ostatných. Ľudia pracujúci v drevárskom priemysle mávajú často predĺžené zmeny v lesoch, čo spôsobuje prácu na dlhé hodiny a neskôr i vyčerpanie. Ak to spojíte s lezením, padajúcim drevom a pílami navôkol, získate tak smrtiacu zmes, ktorá každý rok vyradí vysoké percento drevorubačov. Väčšinu úmrtí spôsobujú stromy padajúce na robotníkov a poruchy zariadenia.
Farmári
Aj napriek technologickému pokroku za posledných niekoľko desaťročí farmári musia naďalej pracovať s množstvom ťažkej techniky a strojov v nepriaznivých, či inak nespolupracujúcich poveternostných podmienkach. Pracujú s rôznymi ťažkými strojmi, napríklad motorovými vozidlami ako traktory a kosačky na trávu. Tie bývajú hlavnou príčinou úmrtí v danej profesii.
Hlbokomorskí rybári
Rybári sa stretávajú denne na otvorených vodách s neočakávanými prírodnými živlami. Ďaleko od akejkoľvek lekárskej pomoci hazardujú so svojím životom v nádeji, že sa dočkajú výdatného úlovku aj dobrej výplaty. Najvyššou príčinou smrti v takomto odvetví je utopenie sa. Ide o jedno z najnebezpečnejších zamestnaní pre poveternostné podmienky, chybnej výstroji a nehodám súvisiacim s dopravou.
Horskí vodcovia
Zdolávanie vysokohorských štítov podmienilo vytvorenie nového pracovného miesta horského vodcu. Vysokohorskí sprievodcovia, ktorí putujú s cestovateľmi túžiacimi po dobrodružstvách po rozličných vrchoch sveta, sú extrémne vystavovaní nebezpečenstvu. Musia sa starať nielen o svojich zverencov, ale i seba, aby napokon všetci prežili výstup bez ujmy na zdraví. Okrem toho, že celú skupinu navigujú, nesú tiež ťažkú techniku a zásoby.
Inštalatéri/technici elektrického vedenia
S elektrinou si netreba zahrávať a pri akejkoľvek domácej poruche radšej zavolajte skúseného elektrikára či inštalatéra. Oveľa nebezpečnejšia je práca s ňou pre pracovníkov s elektrickým vedením. Zapojenie drôtov vysokého napätia si vyžaduje prácu odborníka.
Kaskadéri
Živiť sa ako kaskadér je mimoriadne nebezpečné povolanie. Kaskadéri zastupujú hercov pri predvádzaní bláznivých kaskadérskych kúskov, ktoré sú pre nich príliš riskantné. Patrí sem povedzme skákanie z veľkých výšok, havárie dopravných prostriedkov alebo používanie skutočných zbraní v súbojoch. Toto všetko je súčasť predstavenia, ktoré neraz vedie k vážnym zraneniam či dokonca smrti.
Komerční vodiči a kamionisti
Podaktorí vodiči prevážajú ťažké a nebezpečné náklady na veľké vzdialenosti. Mnohí jazdia unavení, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť smrteľnej havárie. Z rôznych pracovných úrazov vo všetkých odvetviach sú práve dopravné nehody najčastejšou príčinou smrti.
Letoví inžinieri a piloti malých lietadiel
Hoci sa bezpečnosť komerčných leteckých spoločností za posledné roky zvýšila, stále sú zaznamenané úmrtia navigátorov menších lietadiel a ich pilotov. Smrť pilota a leteckého inžiniera spôsobuje ľudský faktor, ale tiež mechanické poruchy a turbulentné počasie.
Personál pátrania a záchrany
Nájdeme nespočetne organizácií, zachraňujúcich ľudí pred nehodami, ktoré ich postihli. Mnohí záchranári v prvej línii nasadzujú vlastné životy v nádeji, že zachránia tie ostatné. No často v teréne o tej svoj prichádzajú...
Pokrývači
Riziku nebezpečenstva čelia aj pokrývači, keďže sa pohybujú po strechách domov a kancelárskych budov. Väčšina úmrtí je spôsobená pádmi z budovy. Okrem toho môžu pracovníci dostať v lete na strechách úpal, čo je rovnako nebezpečnou zdravotnou indikáciou.
Špecialisti na odstraňovanie nášľapných mín
Väčšina vojakov má bezpečné zamestnanie. Pracujú v zákulisí, robia údržbu, varia jedlo a vykonávajú bežné činnosti. V ohrození bývajú hlavne vojaci v špecializovaných oblastiach. Jednými z nich sú i tí, ktorí zo zeme vyťahujú nášľapné míny.
Taxikári, šoféri a operátori osobnej dopravy
Automobilové nehody sú hlavnou príčinou úmrtí na celom svete. Ľudia, ktorí trávia pracovný čas za volantom, majú preto vyššiu pravdepodobnosť smrteľného zranenia pri výkone tohto povolania.