Košický kraj podporí cez grantový program ďalšie pamiatky. Na čo sa môžete tešiť?

Košický kraj podporí cez grantový program ďalšie pamiatky. Na čo sa môžete tešiť?

26.04.2021 | Grantový program Košice | Iveta Hricková

Terra Incognita je známy grantový program Košického samosprávneho kraja a Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus.

Prostredníctvom tohtoročnej výzvy sa rozhodli rozdať viac ako 800 tisíc eur, ktoré slúžia na podporu turizmu v celom regióne. Vďaka tomu sa cestovatelia môžu tešiť na množstvo zaujímavých noviniek, ktoré vylepšia aj niektoré známe atrakcie.

Podporia 40 žiadateľov o grant

O finančnú podporu z programu Terra Incognita požiadalo tento rok až 148 subjektov, ktoré predložili projekty, ktorých hodnota dosiahla sumu 5,5 miliónov eur. Komisia nakoniec vybrala 40 žiadateľov, vďaka ktorým bude mať turizmus v Košickom kraji veľa zaujímavých noviniek. ,,Sumu 832 400 eur z programu Terra Incognita si rozdelia inšpiratívne projekty vo všetkých regiónoch Košického kraja. Snažili sme sa podporiť rôznorodé projekty – od medzinárodných, ktoré nám robia dobré meno za hranicami, až po regionálne, vďaka ktorým to pulzuje aj v menších obciach nášho kraja. Okrem toho sme dali druhú šancu podujatiam, ktoré sa o príspevok uchádzali vlani, no z dôvodu pandémie COVIDu-19 ich realizácia nebola možná. Nielen pre východniarov je vynikajúcou správou, že v najbližších rokoch rozhýbeme cestovný ruch v Košickom kraji štyrmi veľkými, úplne novými atrakciami – pribudne zážitková návšteva bane Poráč, oddychový bod v kaštieli v Borši, prvý drezinový ovál na Slovensku v Košiciach a turistický vláčik v okolí Gelnice," prezradil predseda KSK Rastislav Trnka. Peniaze si medzi sebou rozdelí 11 úplne nových projektov, ktoré sú zamerané na ekoturizmus, 4 zážitkové atrakcie a taktiež z nich budú čerpať organizátori 25tich podujatí lokálneho, ale aj medzinárodného charakteru.

Na aké zaujímavosti sa môžete tešiť?

Vláčik v Gelnici

Kedysi bola Gelnica najvýznamnejším baníckym mestom v Uhorsku. Nachádzali sa tam bohaté ložiská zlata, striebra a rudy. Vďaka tomu významne prosperoval aj celý región a v tom čase tam vzniklo množstvo zaujímavých historických stavieb. Po ukončení ťažby sa však mesto dostalo mierne do úzadia. Dnes tam už nezavíta príliš turistov, čo je nepochybne veľká škoda. Nachádzajú sa tam napríklad nádherné zachované meštianske domy, banícke múzeum i vzácny krytý drevený most. Vďaka novej finančnej podpore si návštevníci budú môcť pozrieť celé mesto pomocou turistického vláčika, ktorý ich prevedie cez tie najzaujímavejšie lokality.

Kaštieľ Borša

Ku menej známym atrakciám v Košickom kraji patrí kaštieľ Borša. Ten je postavený v renesančnom štýle a preslávil sa ako miesto narodenia Františka Rákócziho II., ktorý bol vodcom protihabsburgského povstania. V interiéri sa v súčasnosti nachádza historické múzeum, zamerané na dokumentovanie jeho života. Okolie kaštieľa je ideálne pre rôzne aktivity, predovšetkým cyklistiku a vodnú turistiku. Peniaze z grantu investujú do výstavby nového oddychového bodu priamo pri tejto historickej pamiatke.

Vodný mlyn Kováčová

Obec Kováčová pri Rožňave sa môže pochváliť zachovaným vodným mlynom, ktorý v minulosti patril Andrássyovcom a naposledy rodine starého otca súčasného majiteľa. Po nástupe komunizmu ho prevzali pod správu štátu, no v danom čase začal výrazne chátrať. Keď ho Gejza Lyócs dostal naspäť, začal rozsiahlu rekonštrukciu. Dnes sa na tomto mieste nachádza malá reštaurácia i múzeum výroby múky a fungovania vodného mlynu. Po zisku grantu Terra Incognita budú môcť obnoviť lámačku konope, pričom tá bude jedinou atrakciou tohto druhu na Slovensku.

Aktivity v prírode

Predstavitelia košického turizmu sa zameriavajú na podporu ekologického dovolenkovania. Aj kvôli tomu časť príspevkov z grantu poputuje na viaceré prírodné atrakcie. Priehrada Ružín by mohla pokojne konkurovať i známym vodným nádržiam na východe Slovenska – Domaši a Zemplínskej šírave. Z toho dôvodu má byť rozšírená ponuka vodných zážitkov, ktoré si môžete užiť už počas leta. Rovnaké zaujímavosti chystajú aj pri blízkom jazere Smolník. Rotenberg bol zas v minulosti známou baňou, ktorá sa už v súčasnosti nevyužíva. Preto jej okolím povedie geoturistický náučný chodník s množstvom historických informácií.