Korene kráľa pop-artu siahajú až na Slovensko do Medzilaboriec. Ako si ho tam pripomínajú?

Korene kráľa pop-artu siahajú až na Slovensko do Medzilaboriec. Ako si ho tam pripomínajú?

07.03.2021 | Andy Warhol v Medzilaborciach | Milan Cigánik

Excentrický umelec svetového formátu Andy Warhol patrí k ikonám 20. storočia. Je významným predstaviteľom umeleckého smeru pop-art.

Korene amerického maliara, filmového tvorcu a fotografa rusínskeho pôvodu, siahajú až do východoslovenskej obce Miková. Presne odtiaľ pochádzali jeho rodičia, ktorí neskôr emigrovali do Ameriky.

Čo o ňom vieme?

Narodil sa a pôsobil v Pittsburgu. Po absolvovaní vysokoškolského štúdia sa presťahoval do New Yorku, kde rozbehol kariéru v reklame ako ilustrátor časopisov. Na konci 60-tych rokoch začal maľovať známe americké produkty, akými boli napríklad séria plechoviek Campbellovej polievky, fľaše Coca-Coly či dolárové bankovky. Vo svojej tvorbe začal využívať sieťovú tlač, a to v snahe vytvoriť umenie masového tovaru a zároveň masovú tvorbu umenia. Zamestnal umeleckých pracovníkov a zasvetil ich do výroby filmov, rôznych výtlačkov, topánok a ďalších zaujímavých produktov vo vlastnom štúdiu The Factory v newyorskom Manhattane. Štúdio sa stalo centrom umeleckého života, v ktorom sa stretávali významné svetové celebrity ako Mick Jagger, Lou Reed, David Bowie a iní.  V 70. až 80. rokoch sa venoval predovšetkým tvorbe výtlačkov slávnych ľudí, akými boli Marilyn Monroe či Elvis Presley. Ikonické figúry a slávni ľudia sa stali najčastejšími témami jeho tvorby. Ako filmový tvorca sa podieľal na výrobe vyše 60-tich filmov, z ktorých najznámejší sa stal jeho prvý experimentálny film „Spánok“. Ten je päťapolhodinovým záznamom spánku jeho vtedajšieho milenca a básnika Johna Giorna. V roku 1969 spáchala na Warhola atentát feministická spisovateľka Valeria Solanas, ktorá hrala v niekoľkých jeho filmoch. Zo zranení, ktoré utrpel, sa nikdy úplne nezotavil. Solanas bola zatknutá deň po útoku a svoje konanie vysvetlila takto: „Warhol mal priveľmi veľkú kontrolu nad mojím životom.” Streľba výrazne ovplyvnila jeho život i tvorbu. Warhol zomrel v spánku v dôsledku pooperačnej srdcovej arytmie 22. februára 1987 vo veku 59 rokov. 

V okresnom meste Medzilaborce nájdete niekoľko objektov pripomínajúcich osobnosť Andyho Warhola.

Unikátne umelecké múzem

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach za zameriava na jeho tvorbu a život. Koncepčne je rozdelené do troch stálych expozícií. V prvej možno nájsť originálne diela, zapožičané nadáciou Andyho Warhola pre vizuálne umenie v New Yorku, časť vystavených exponátov pochádza zo súkromných zbierok a ďalšie sú majetkom samotného múzea. Expozícia obsahuje vyše 200 cenných umeleckých diel zo všetkých jeho tvorivých období.

Druhá stála expozícia je venovaná pôvodu Andyho Warhola. Tvoria ju cenné autentické materiály, získané alebo zapožičané od jeho pozostalých a blízkych. Obsahuje rôzne osobné predmety, rekvizity a listiny, dokazujúce jeho rusínsky pôvod.

Tretia expozícia bola nazvaná Street-art verzus pop-art. Nedávno ju obohatili o zbierku diel Keitha Haringa, ktorý sa s Andy Warholom poznal osobne.

Prezentácia múzea počas pandémie

V období pandémie sa múzeum prispôsobilo, podobne ako mnoho iných kultúrnych inštitúcií, aktuálnej situácii a na svojej webovej stránke prináša edíciu audiovizuálnej série COVID-EO PROJECT/MMUAW 2.0. Tá približuje tvorbu svetoznámych umelcov, ktorých diela sa nachádzajú v ich expozíciách. V ponuke je taktiež virtuálna prehliadka prostredníctvom videa, ukazujúca interiéry múzea a jeho umelecké zbierky.

Rekonštrukcia múzea

Budovu kultúrneho domu, v ktorom sa múzeum nachádza, čaká už čoskoro kompletná vonkajšia i vnútorná rekonštrukcia. Vládou schválené náklady presiahnu 7 miliónov eur. Vzniknú nové priestory na výstavy, konferencie, javiskové vystúpenia či oddychová zóna na streche budovy vo forme amfiteátra. Práce by mali byť ukončené do roku 2022.

Fontána Andyho Warhola

Pred múzeom, ktoré sa nachádza na ulici, pomenovanej podľa Andyho Warhola, bola v roku 2002 osadená fontána venovaná tomuto avantgardnému umelcovi. Dvestotri centimetrov vysoká plastika, z rúk akademického sochára Juraja Bartusza, je vyrobená z liateho bronzu a znázorňuje Warhola v okuliaroch a s dáždnikom v ruke.