Kežmarok sa pustil do veľkých rekonštrukcií – zrenovujú zvonicu a Redutu
19.04.2021 | Kežmarok a inovácie | Iveta Hricková
Milovníci historických pamiatok by si mali istotne naplánovať výlet do Kežmarku. Môžete tam navštíviť tunajší nádherný hrad, drevený artikulárny kostolík, evanjelické lýceum a mnoho zaujímavých historických budov. Dve významné stavby sa dočkali veľkej rekonštrukcie, ktorá bude prebiehať v najbližších mesiacoch.
Dominantou centra Kežmarku je renesančná zvonica, ktorú postavili v 16. storočí. V minulosti už bola niekoľkokrát reštaurovaná, naposledy tak bolo v roku 1999. V marci primátor mesta Ján Ferenčák a predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský symbolicky predali kľúče od tejto historickej budovy a odovzdali ju na rekonštrukčné práce. „Zvonica sa nachádza v centre mesta a stojí v tesnej blízkosti Baziliky sv. Kríža, ktorej dejiny siahajú do 13. storočia a ktorá je často navštevovaná nielen domácimi ale aj zahraničnými turistami. Je právom považovaná za najkrajšiu kampanilu na Spiši a teším sa, že ju obnovíme a uchováme tak kultúrne dedičstvo pre ďalšie generácie,“ povedal primátor Ján Ferenčák. Rekonštrukcia bude rozdelená do dvoch fáz. V tej prvej obnovia napríklad fasádu, dlažbu a oplechovanie parapetov. Taktiež zreštaurujú vzácnu maľbu, ktorá sa vyníma na fasáde. Druhá fáza bude zameraná na vzácnu sgrafitovú výzdobu a kamenný portál so schodmi. Celkovo vyjde tna 410 000 eur, z toho 247 000 pôjde z rozpočtu Prešovského samosprávneho kraja a ostatok dofinancuje mesto Kežmarok.
Volali ju Zlatá veža
Zvonica je hrdou pýchou Kežmarku už od roku 1515. V interiéri sa nachádzajú tri zvony, pričom najstarší z nich pochádza z roku 1525. Mimoriadne vzácna je tiež fasáda, na ktorej sa nachádza výzdoba. No tá má dnes už iba pozlátený podklad. No v minulosti boli tieto ozdôbky urobené z čistého zlata, preto aj zvonicu prezývali Zlatá veža. Na jej priečelí si môžete pozrieť tiež erb Habsburgovcov. Zaujímavosťou je, že kežmarská zvonica vznikla ako prvá na Spiši, po jej vzore následne v regióne postavili viacero podobných stavieb. Jedna z nich sa nachádza aj v neďalekých Strážkach, kde sa ju podarilo uchovať v obdobne dobrej kondícii.
Na Redute zreštaurujú aj vzácnu maľbu
Veľkej rekonštrukcie sa dočká aj budova Reduty, ktorá sa taktiež nachádza v centre Kežmarku. Tá pochádza zo 17. storočia a čakajú ju najmä vonkajšie úpravy. „Ideme kompletne rekonštruovať Redutu, aby mohla naďalej slúžiť svojmu účelu. Cieľom je zachrániť túto vzácnu architektúru, jej sofistikovanú atmosféru a vdýchnuť jej nový život,” povedal primátor Ján Ferenčák. Počas rekonštrukcie opravia fasádu a omietku, vymenia pieskovcové obklady sokola a pilierov a výplň dverí a okien. Na fasáde sa nachádza aj vzácna nástenná maľba. Tú musia najprv podrobiť prieskumu, aby následne zvolili vhodný postup reštaurácie. Už v roku 2017 rekonštruovali jej interiér a ten bude naďalej prístupný aj pre verejnosť. Ministerstvo kultúry poskytne na reštauráciu Reduty dotáciu vo výške 360 000 eur, mesto Kežmarok doplatí 20 000 eur z vlastných zdrojov.
V minulosti tam bola prvá tlačiareň v regióne
Reduta bola postavená v renesančnom štýle. Kedysi tam bola strážna veža, neskôr panský dom a ubytovanie pre hostí. V 18. storočí v nej bola situovaná prvá tlačiareň v tomto kraji. Hlavným majstrom bol Matej Glaser-Vitrari, ktorý vydával aj knihy v cudzích jazykoch. V súčasnosti sa v budove nachádza mestský úrad, kino a tiež informačné centrum pre turistov.