Každých 10 minút vyhodíme 460 kíl oblečenia. Skúste to tento deň inak!
24.11.2021 | V piatok nenakupujte | Iveta Hricková
Oproti minulosti nákupná sila ľudí nepomerne rastie. A to napriek tomu, že sme prekonali koronakrízu, ktorú pocítili aj naše peňaženky.
Konzumný spôsob života sa stal pre Slovákov bežnou rutinou a ani si neuvedomujeme, koľko času strávime v obchodoch, prípadne koľko tam minieme peňazí.
Aspoň jeden deň si nič nekúpte
Myslíte si, že vás sa takéto konzumné správanie netýka? Zamyslite sa, kedy ste vôbec nepoužili platobnú kartu alebo hotovosť. Dávno, že? Niekedy síce nejdeme do obchodu, avšak zlákajú nás online nákupy alebo si doprajeme aspoň maličkosť - sladkú tyčinku či časopis. Skúste si dať záväzok, že aspoň teraz podporíte tento milý projekt. Keď sa vám nepodarí dodržať Medzinárodný deň nenakupovania dnes, urobte tak čo najskôr počas nasledujúceho obdobia. Snažte si dať pôst od kamenných a online obchodov pravidelne aspoň dvakrát mesačne. Dobrou správou je, že vďaka tomu výrazne znížite náklady a ako bonus niečo ušetríte.
V produkcii odpadu patríme k najhorším Európanom
O konzumnom spôsobe života nám veľa napovie miera odpadu. Slovensko patrí v tomto smere k najhorším krajinám v Európe. Každý jeden z nás vyprodukuje za rok 435 kilogramov smetí. Za posledných desať rokov sa toto číslo zhoršilo až o tretinu. V roku 2018 sme boli deviatou najhoršou krajinou v únii, na chvoste sme boli aj v celej V4. Zatiaľ čo u nás produkcia odpadu, a teda aj množstvo nakúpených vecí stúpa, v ostatných krajinách razia opačný trend. Najlepšie si vedie Rumunsko, ktoré produkuje 272 kíl smetí na občana ročne. Najhorší z Európy sú zas Dáni, keďže vytvoria viac ako 600 kíl odpadu na jedného človeka.
Každých 10 minút vyhodíme 460 kíl oblečenia
Jednou z hlavných oblastí, kde badať plytvanie tovarom, je oblečenie. Každý Slovák si priemerne za rok nakúpi 13 kíl oblečenia. Ešte desivejšie znie štatistika, podľa ktorej naši krajania vyhodia každých 10 minút 460 kíl oblečenia. Do popredia sa dostáva fast fashion z lacných krajín a nekvalitných materiálov. Tieto odevy nám síce nevydržia dlho, no môžeme si ich pre nižšiu cenu kupovať vo veľkých množstvách. Nedokážeme odolať výpredajom, a preto je na mieste dať si ešte väčší záväzok. Čo tak nenakupovať oblečenie aspoň jeden mesiac a prispieť tým k zlepšeniu životného prostredia?
Dbajte najmä na spracovanie potravín
Druhou kritickou oblasťou nadmerného nakupovania a plytvania sú potraviny. Veľa surovín sa nám pokazí, pretože na nich zabudneme, prípadne ich nestihneme skonzumovať. Rozumnejšie je zaobstarať si menšie množstvo presne podľa zoznamu, čo plánujete variť. Taktiež sa zaujímajte o bezodpadové varenie, pretože výrazne šetrí peniaze. Veď aj zo šupiek zo zeleniny možno uvariť výborný vývar, ktorým podlejete jedlá. Stačí trocha fantázie a prehnanému nakupovaniu dáte zbohom, uvidíte...