Kam za najkrajšími západmi slnka? Vrchy, vinohrady i zrúcaniny hradov ponúkajú nádherné výhľady!

Kam za najkrajšími západmi slnka? Vrchy, vinohrady i zrúcaniny hradov ponúkajú nádherné výhľady!

06.05.2022 | Očarujúce západy | Milan Cigánik

Pokiaľ milujete romantiku a chcete ju umocniť nevšedným zážitkom, vyberte sa na zaujímavé miesta za najkrajšími západmi slnka. Na Slovensku ich máme desiatky, ba aj viac...

Jedinečné prírodné divadlo vás pohltí a odmenou vám budú úchvatné fotografické zábery. Aj nasledujúce lokality vám poskytnú tie najčarovnejšie výhľady na obzor.

Vodné plochy

Nádherný západ slnka môžete pozorovať v blízkosti vodných plôch - riek, jazier či vodných nádrží. Z nábrežia Dunaja v Bratislave uvidíte dokonalé hry farieb, ktoré tento prírodný jav vytvára. Výhľad na centrum mesta s dominantou Bratislavského hradu a mostom SNP vo vás prebudí romantického ducha. Tatry zas ponúkajú príjemné prechádzky, dychberúce scenérie objavíte na Štrbskom, Popradskom alebo Skalnatom plese. Západ slnka má svoje čaro v každom ročnom období aj na prechádzkach okolo vodných nádrží. Stačí, ak sa vyberiete k Liptovskej Mare, Domaši či Zemplínskej Šírave a neminie vás unikátne prírodné divadlo.

Vinohrady

Neopakovateľné chvíle pri pozorovaní západu slnka precítite i v našich vinohradoch. Územie Slovenska delíme na šesť vinohradníckych oblastí. Najväčšou je Malokarpatská, rozkladajúca sa na úpätí Malých Karpát. Naopak, tou najmenšou je Tokaj, ležiaci na úpätí Zemplínskych vrchov. Najrôznorodejšími prírodnými podmienkami zo všetkých vinohradníckych oblastí sa vyznačuje Nitrianska oblasť. Jej vinohrady sú vysadené na svahoch Považského Inovca, pohoria Tribeč a sprašových pahorkatinách Podunajskej nížiny.

Vrchy

Ak obľubujete turistiku, spojte výstup na obľúbený vrch s pozorovaním západu slnka. Nemusíte absolvovať fyzicky náročnú trasu, inšpiráciu nájdete aj v Malých Karpatoch. Najkrajšie výhľady sa vám ponúknu z vrchov Skalnatá, Vysoká i Vápenná. Pohoriu Vtáčnik dominujú vrchy Buchlov a Žarnov s neopozeranými výhľadmi, keďže oba nie sú medzi turistami príliš známe. Pomerne ľahko prístupná je Čerenova skala v Chočských vrchoch. Jedným z najkrajších končiarov západnej časti Nízkych Tatier je menej známy vrch Siná. Je vhodný iba pre skúsených turistov, keďže výstup naň býva dosť obtiažny. Najznámejšou prírodnou galériou Slovenského raja je Tomášovský výhľad. K jeho prednostiam patrí menej namáhavá trasa až na vrchol. Vyhľadávaným kopcom s vápencovým hrebeňom nad Ružínom je tiež Sivec neďaleko Košíc. Nech sa rozhodnete pre vrch s náročnejšou alebo menej náročnou dostupnosťou, pohľad na zapadajúce slnko rozhodne stojí za to.

Vyhliadkové veže

Objavte novú formu zážitkov zo západu slnka z vyhliadkových veží. V hlavnom meste sú dokonca tri, z ktorých sa vám naskytnú prekrásne výhľady do okolia. Dominuje veža UFO s reštauráciou a vyhliadkovou plošinou, televízna veža na Kamzíku a veža na Devínskej Kobyle v tvare modlivky. Avšak, najvyššia a zároveň najvyššie položená veža stojí na Štrbskom Plese a nazýva sa Veža snov. Západ slnka tu z dôvodu otváracích hodín možno pozorovať hlavne počas jesenných a zimných mesiacov. Na východnom Slovensku vás očaria výhľady na región z rozhľadne Tokaj, ležiacej uprostred vinohradov. Dovidíte z nej až do Maďarska, no disponuje aj nočným osvetlením. Po západe slnka uvítate i malý bonus navyše - pohľad na hviezdnu nočnú oblohu.

Zrúcaniny hradov

Slovensko je doslova posiate zrúcaninami, ktoré sú opradené zaujímavými legendami a povesťami. Keďže hrady sa stavali strategicky na vyvýšených miestach, mnohé z nich ponúkajú atraktívne výhľady do širokého okolia. Vyberajte si predovšetkým voľne prístupné zrúcaniny, kde vás neobmedzujú otváracie hodiny. V okolí Bratislavy nájdete návštevnícky obľúbené zrúcaniny Pajštún a Plavecký hrad. Dominantou pohoria Tribeč je gotický hrad Gýmeš, položený vysoko v horách. Panoramatický výhľad sa dá pozorovať aj z jednej z našich najhodnotnejších zrúcanín, a síce z Uhroveckého hradu zasadeného v Strážovských vrchoch. K najnavštevovanejším patrí jedna z najväčších zrúcanín - Lietavský hrad neďaleko Žiliny. K najstarším na Považí patrí Starý hrad pri Strečne nad Domašínskym meandrom. Neďaleko Bardejova, na skalnom výbežku vrchu Zámčisko, je situovaný Kapušiansky hrad s okúzľujúcimi výhľadmi priamo z jeho vyhliadkovej veže.

Zdroj foto: Ilustračné obrázky