JUDr. Lenka Vargová Jurková nás všetkých pozýva na krásny výlet. Toto miesto si zamilujete!

JUDr. Lenka Vargová Jurková nás všetkých pozýva na krásny výlet. Toto miesto si zamilujete!

12.03.2021 | Lesná kúra | Iveta Hricková

Uponáhľaná doba pred pandémiou, ale i veľká psychická záťaž spôsobená koronakrízou, donútili ľudí hľadať si aktivity, pri ktorých sa upokoja a nájdu vnútornú harmóniu.

Jednu z nich nájdete na východe Slovenska pri dedine Vinné, kde si môžete oddýchnuť počas úžasného lesného kúpeľa.

Naučte sa vnímať les

Prírodná terapia Lesný kúpeľ vznikla v spolupráci s Košice Región Turizmus a financovaná je z projektu Terra Incognita, ktorý spravuje Košický samosprávny kraj. Navštíviť ho viete v areáli pri Vinanskom jazere neďaleko obce Vinné. Môžete to spojiť s výletom do neďalekých Michaloviec alebo k Zemplínskej Šírave. Keďže sa celý program odohráva v lese, organizujú ho len počas teplých jarných a letných mesiacov. „Počas lesného kúpeľa sa návštevníci naučia vnímať les, rozpoznávať dreviny a rastliny alebo si vyrobia liečivé masti, tinktúry, oleje, prípadne sirupy priamo z lesných bylín. Prebieha ako pobyt v lesnom prostredí a popisuje ho aj japonský výraz „shinrin yoku“, čo znamená kúpeľ v lesnej atmosfére,“ riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus JUDr. Lenka Vargová Jurková popísala hlavný význam novej, modernej a ekologickej atrakcie, ktorá sa teší obľube i v zahraničí.

Má ozdravujúce účinky

Benefity lesného kúpeľa vieme rozdeliť do dvoch hlavných častí. V prvom rade je človek opäť spätý s prírodou, vďaka čomu sa prehĺbi jeho ekologické cítenie. Naučíme sa vnímať, čo nám les prináša do života a prečo je pre nás dôležitý. Dnes sa už ľudia opätovne vracajú k prírodným podnetom, ktorým sa v nedávnej minulosti vzdialili. Prechádzky medzi stromami v obklopení jemných lesných zvukov majú blahodarný účinok pre dušu aj telo. Pomáhajú vám v prípade psychických problémov a veľkého stresu, pretože upokojujú a prečisťujú myseľ. Zo zdravotného hľadiska je lesná terapia vhodná ako prevencia pred mnohými ochoreniami, pomáha pri dýchacích ťažkostiach, zlepšuje kvalitu spánku, upravuje krvný tlak, priaznivo pôsobí na srdce i koncentráciu.

Čo vás čaká počas kúry?

Na lesný kúpeľ si prineste pohodlné i teplé oblečenie, nezabudnite ani na dobrú obuv. Na začiatku pôjdete na prechádzku mierne náročným terénom, aby ste sa dostali hlbšie do lesa. Môžete si so sebou priniesť aj trekingové palice, tie vám uľahčia chôdzu. Keďže terapia sa uskutočňuje počas každého počasia, odporúčajú vám zbaliť si so sebou aj pršiplášť. Pred začiatkom prechádzky si vypnete mobil, aby ste si skutočne oddýchli a neboli ničím rušení. Potom sa už prejdete po lesných cestičkách, poviete si niečo o pozitívach pobytu medzi stromami, naučíte sa správne dýchať a okrem toho budete spoločne robiť tinktúry a mastičky z byliniek. Tie si pochopiteľne odnesiete so sebou domov. Tešiť sa môžete aj na chutné občerstvenie v podobe brezovej šťavy. Cena lesného kúpeľa, a to vrátane handmade výrobkov, je 24 eur.

Program pre vaše deti

Okrem vopred určených termínov si môžete rezervovať aj vlastný lesný kúpeľ, ktorý organizujú pre skupiny tvorené minimálne šiestimi ľuďmi. „Lesný kúpeľ je ideálnou aktivitou pre dospelých a staršie deti. Prebieha vždy v sprievode certifikovaného lesného terapeuta a trvá približne dve a pol hodiny,“ prezradila Lenka Vargová Jurková. Vašich najmenších zatiaľ môžete nechať v kurze lesnej pedagogiky, ktorý bude trvať presne tak dlho, ako aj vaša terapia. Deti sa zatiaľ odreagujú pri výrobe talizmanov, budú mať občerstvenie pri ohnisku a zábavnou formou zistia všetko dôležité o fungovaní lesa, jeho vplyve na ľudí i zvieratkách, ktoré v ňom žijú. Kurz lesnej pedagogiky stojí 7 eur, pričom z oboch druhov vstupného časť príspevku poputuje na výsadbu nových stromčekov.