Jesenné dni plné slnka sú ako stvorené na výlety českými cyklochodníkmi. Ktoré z nich nevynechať?

Jesenné dni plné slnka sú ako stvorené na výlety českými cyklochodníkmi. Ktoré z nich nevynechať?

23.09.2021 | České cyklochodníky | Iveta Hricková

Farebné jesenné dni sú ideálne pre trávenie aktívnych chvíľ na bicykli. Príroda je vtedy najkrajšia a nebude vám až tak horúco, takže zvládnete i náročnejšie trasy. Česko má v zahraničí povesť skvelej destinácie na cyklodovolenky. A niet divu... :-)

V krajine sa totiž nachádza až 40 tisíc rôznych trás a chodníkov, ktoré vám predstavia našich susedov v úplne inom šate.

Česi si počas minulého roka kúpili 350 tisíc nových bicyklov, z čoho jednu tretinu tvorili aktuálne veľmi obľúbené, elektrické kúsky. V jednotlivých regiónoch majú 5300 kilometrov diaľkových cyklotrás a 3500 kilometrov kratších chodníkov. Až 72 percent obyvateľov sa zaujíma o cyklistiku, z nich väčšina využíva špeciálne označené cesty predovšetkým počas dovoleniek. Česká vláda sa preto vďaka veľkej obľube tohto športu rozhodla investovať ďalšie miliardy, ktoré zlepšia podmienky pre amatérskych i profesionálnych cyklistov. To je dobrým znamením aj pre slovenských dovolenkárov. Na výber máte z ešte väčšieho množstvo trás rôznej obtiažnosti, vhodných ako pre rodiny s deťmi, tak aj skúsených športovcov s vyššími nárokmi.

Najzaujímavejši cyklotrasy v Česku

Labská cyklotrasa

Cyklotrasa vedúca popri rieke Labe je súčasťou známej cesty EuroVelo. Tá vedie od Severného mora a postupne prechádza viacerými územiami. Spolu meria až 1300 kilometrov. Jej výhodou je fakt, že rovnako ako v iných krajinách, aj popri českej rieke pozostáva najmä z upravených asfaltových ciest. Vďaka tomu je vhodná rovnako pre cyklistov, ktorí nemajú toľko skúseností. U našich susedov začína neďaleko Prahy a celkovo meria 380 kilometrov. Môžete si ju rozdeliť na viac úsekov a počas niekoľkých dovoleniek prejsť jednotlivé časti. Najkrajšia trasa vedie od Litoměřic po Mělník. Meria 45 kilometrov, prechádza prírodnými oblasťami okolo známych historických pamiatok a uvidíte i miesto, kde sa Labe vlieva do Vltavy.

Autor fotografie: Petr Polák

Cyklotrasa Hvězdná

Začiatok tohto chodníka je v Ostrave, pričom po štrnástich kilometroch sa dostanete až do Šternberku. Prevažná časť trasy má rovinatý terén, preto je ideálna pre rodiny s deťmi. Počas výletu si vychutnáte pokojné vyhliadky na prírodu a môžete sa zastaviť na piknik. Chodník je vhodný aj pre kolieskové korčule.

Vyskúšajte aj adrenalínové bike parky

Cyklodovolenku v Čechách možno skombinovať zároveň z klasických chodníkov a adrenalínových bike parkov. U našich susedov ich majú 55 a okrem toho si ako bonus vyskúšate adrenalín na singletrekoch. Pre zjazdy takýchto tratí potrebujete špeciálny horský bicykel. Nádherný Rychlebský chodník sa rozprestiera pri obci Černá Voda. V Novom Městě na Moravě je zas Cyklo Arena Vysočin s traťami až piatich rôznych obtiažností.

Autor fotografie: Petr Slavík

Náučný cyklistický chodník v Krkonošiach

Rodinnú cyklotrasu nájdete taktiež v Krkonošiach. Jej dĺžka je 16 kilometrov a prechádza jednoduchým terénom s miernym prevýšením. Začiatok má pri hornej stanici lanovky Janské Lázně – Černá hora. Počas potuliek vás čaká deväť zastávok, pričom na informačných tabuliach sa dozviete niečo viac o histórii tohto kraja i tunajších prírodných pamätihodnostiach.

Cyklotrasy v Českom Švajčiarsku

České Švajčiarsko je považované za najkrajšiu prírodnú oblasť u našich susedov. Vedie tam hneď niekoľko trás pre spoznávanie tohto nádherného regiónu. Niekoľko z nich vás zavedie do vyšších terénov a sú určené hlavne pre skúsených turistov. Pokiaľ si chcete dopriať relaxačnú dovolenku, nadýchať sa horského vzduchu a pokochať sa pohľadmi na okolité kopce, určite zostaňte v dolnej časti pri tzv. spojovacích chodníkoch. Do tejto oblasti nepotrebujete horský bicykel, cesty bývajú prevažne asfaltové a vhodné pre deti. Zdatnejší členovia rodiny sa môžu pripojiť na niektorú z náročnejších trás. Turistické kancelárie ponúkajú cyklovýlety so skúsenými sprievodcami.

Autor fotografie: David Marvan