Jeseň v znamení gurmánskeho zážitku? Zájdite si na vychýrené husacie hody

Jeseň v znamení gurmánskeho zážitku? Zájdite si na vychýrené husacie hody

13.10.2021 | Husacina na Slovensku | Milan Cigánik

Jesenné mesiace sa už tradične spájajú s lákavými husacími hodmi, ktoré sa v strednej Európe tešia veľkej obľube. U nás začínajú začiatkom septembra a končia pred Vianocami.

Vyberte sa aj vy za gastronomickým zážitkom a potešte svoje chuťové poháriky. Husacie hody sa po minuloročnej pauze stretávajú (opäť) s veľkým záujmom. A niet divu. :-)

Správna hmotnosť je dôležitá

Husi sa rodia spravidla od marca do mája. Najčastejšie sa chovajú do hmotnosti 6 až 7 kilogramov, aby neboli príliš tučné. V minulosti bývali umelo vykrmované tak, že sa umiestnili do stiesnenej bedne, v ktorej sa nemohli hýbať. Pomocou lievika či špeciálneho mlynčeka sa im do krku násilím zavádzal kukuričný šrot alebo semená predvarenej kukurice a rukou sa potrava stiahla cez krk až do žalúdka. Rýchlejšie tak naberali na hmotnosti. Dnes sa už tieto metódy príliš neuplatňujú. Okrem šrotu a kukurice sa kŕmia zelenou potravou, obilným zrnom i varenými zemiakmi. Tento spôsob vykrmovania sa robil najmä kvôli pečeniu – tzv. foie gras. Aj preto dané jedlo kritizujú ochranári zvierat, keďže ide o nehumánny chov.

Kam za chrumkavou husacinou?

Kráľovstvom lahodnej husaciny je nepochybne obec Slovenský Grob. Chov hydiny tu umožnili priaznivé prírodné podmienky. Mäso sa pieklo v hlinených pekáčoch a chlebových peciach vždy v piatok, aby sa už v sobotu mohlo predávať na jarmokoch v Bratislave, Svätom Juri, Viedni či Budapešti. Až v 60. a 70. rokoch minulého storočia priaznivci gastronómie začali navštevovať priamo dedinu s cieľom konzumovať husacinu v domoch, v ktorých sa pripravovala. Táto tradícia sa uchovala až dodnes. Súčasné reštaurácie ponúkajú husacie hody spojené s ochutnávkou lokálnych vín alebo burčiaku, prípadne tradičnou živou hudobnou zábavou. V obci nájdete až 22 reštaurácií, ktoré pripravujú jedlá z tejto hydiny. Pochutnať si na nej môžete aj v Bratislave či blízkom okolí. Mnohé podniky ju ponúkajú v rámci sezónnych menu. Najčastejšie sa podáva s lokšami a dusenou kapustou, respektíve s domácou štrúdľou ako dezertom. Vášmu žalúdku ulahodí i fantastická husacia pečienka, v ponuke býva aj kačacie, bravčové a divinové mäso.

Cech husacinárov Slovenského Grobu

V roku 2004 bol založený Cech husacinárov Slovenského Grobu, pre udržanie viac než storočnej tradície pečenia husí v obci. Združilo sa v ňom sedem prevádzok, ktoré patria medzi absolútnu špičku v príprave tejto lahodnej pochúťky. Ich spoločným mementom je udržať kvalitu a dobré meno husaciny. Tajné recepty na prípravu si tu odovzdávajú rodiny z generácie na generáciu. Za chrumkavo upečeným mäskom sem cestujú pôžitkári zo Slovenska i z celého sveta. V roku 2006 bola Husacina v Slovenskom Grobe ocenená Európskou komisiou ako najlepší zo 422 európskych projektov v rámci malého a stredného podnikania v súťaži Európske podnikateľské ocenenia.

Zlatá hus

V roku 2006 v obci taktiež pribudla dominantná atrakcia v podobe obrovskej sochy zlatej husi v nadživotnej veľkosti aj s vajíčkom, ktoré má pod sebou. Zriadil ju Bratislavský samosprávny kraj. Umiestnená je na námestí pri obecnej fontáne na znak toho, že tieto vtáky milujú vodu. Je vysoká 2,8 metra a vyrobená z medi. Stala sa symbolom miestnych tradícií, ale rovnako tak fotografickým cieľom návštevníkov.

Hus ako symbol ochrany

Husi boli už podľa starých Egypťanov považované za lepších strážcov než sú psy. Podľa starej legendy zachránili za rímskych čias samotné staroveké mesto Rím na pahorku Kapitol. Povesť hovorí, že posvätné husi z Juna varovali Rimanov pred vpádom nepriateľských vojsk Galov. Votrelcov prezradili svojím hlasným krikom a strážcovia vďaka tomu zhodili útočníkov z kopca.

Top 12 najlepších reštaurácií v Slovenskom Grobe: