Jedno z najkrajších miest na Slovensku. Banská Štiavnica zachránila kus histórie aj turizmus
02.06.2021 | Banská Štiavnica a jej skvosty | Marcela Beňová
Vycestovať za romantikou do Ríma, Paríža či Verony bude tento rok náročnejšie. Slovenských výletníkov to však trápiť nemusí.
Mesto Banská Štiavnica pripravilo pre zaľúbencov, rodiny s deťmi aj turistov interaktívnu zábavu, ktorá ich prevedie miestami, kde sa odohral jeden z najkrajších ľúbostných príbehov vôbec.
Zachránená história
Banská Štiavnica bola v 19. storočí nielen mestom obchodu a baníctva, ale aj kultúry. Práve tu sa stretli jeden z najznámejších štúrovcov, slovenský básnik Andrej Sládkovič a Marína Pišlová, ktorá bola jeho študentkou. Mladá žena pochádzala z bohatej rodiny a spisovateľ, ktorý ju učil, sa o jej ruku preto nemohol uchádzať. Pár bol síce zasnúbený, no nebolo im dopriate žiť spolu. Marína sa vydala za iného muža - bohatého pernikára a oženil sa i jej vyvolený básnik. Báseň Marína, ktorá popisuje ich obdobie zoznámenia sa, ale aj odlúčenie snúbencov, je dnes najdlhšou básňou na svete. Slovenský a svetový unikát aj po rokoch očarúva návštevníkov, ktorí do Banskej Štiavnice prichádzajú pred dom Maríny.
V dome, kde žila mladá žena, sa dnes nachádza netradičné múzeum Banka lásky. Historická pamiatka sa však zachránila iba šťastnou náhodou. O príbeh Sládkoviča a Maríny sa začali pred niekoľkými rokmi zaujímať zakladatelia Banky lásky Ján Majsniar a Igor Brossmann. Tí sa rozhodli rozbehnúť projekt obnovy Maríninho domu. Ak by o využitie budovy neprejavili záujem, dnes by pamätný dom Maríny nestál. V čase vzniku múzea oň mali záujem developeri, ktorí plánovali stavbu zbúrať a postaviť tu byty.
Banka lásky oživila cestovný ruch
Budova bola v čase, keď sa o ňu tvorcovia projektu začali zaujímať, v dezolátnom stave. Zakrátko sa im však v priestoroch podarilo vytvoriť interaktívnu výstavu, kde si môžu záujemcovia vypočuť príbeh Maríny a Sládkoviča, zabaviť sa pri hovoriacich obrazoch, odmerať svoju lásku na láskometri, no predovšetkým navštíviť samotnú banku lásky. Tu si vedia zakúpiť vlastný trezor a odložiť si pamiatku pripomínajúcu svoj vzťah. Okrem zaľúbencov tento nápad radi využívajú aj mladé rodiny a odkladajú si sem fotografie, listy či nostalgické drobnosti.
Zachránený Dom lásky pomohol obnoviť cestovný ruch v Banskej Štiavnici, ktorá sa neoficiálne stala slovenským hlavným mestom zaľúbených. Za nenáročnými výletmi sem prichádzajú turisti i rodičia s deťmi. Mesto sa inšpirovalo projektom Banka lásky a pre návštevníkov pripravilo aj ďalšiu atrakciu - interaktívnu Zaľúbenú Štiavnicu. Po celom meste turisti hľadajú vtipné a romanticky ladené lavičky s farebnými postavičkami zaľúbeného páru, kde nájdete jednotlivé verše z básne. Tie mapujú obdobie zaľúbenia, zásnuby, rozchod či spomienky na fatálnu lásku slovenského básnika. Prvá lavička sa nachádza pri rodnom dome Maríny, posledná symbolicky na cintoríne, kde je dnes básnikova múza pochovaná.
Mesto, ktoré sa oplatí vidieť
Okrem projektu Zaľúbená Štiavnica je k dispozícii aj množstvo iných pamiatok. Za výlet rozhodne stojí Banskoštiavnicka kalvária, patriaca medzi tie najkrajšie na Slovensku. Obľúbená je tiež botanická záhrada ako súčasť aeálu Banskej akadémie, Starý a Nový zámok, morový stĺp či Galéria Jozefa Kollára na Svätotrojičnom námestí.
Za výlet nepochybne stojí aj banskoštiavnicka príroda, najmä okolité tajchy, rovnako tak kaštieľ Antol, nachádzajúci sa niekoľko kilometrov od mesta. Banská Štiavnica zostáva i naďalej predovšetkým miestom histórie. Mesto sa v minulosti stalo jedným z obranných centier, ktoré v knihách popisuje aj štiavnický rodák a spisovateľ Juraj Červenák. Historickou prípomienkou je zrúcanina hradu Sitno, ktorú návštevníci nájdu nad Počúvadlianskym jazerom.