Inšpirujte sa našimi tipmi a spravte radosť vašim ratolestiam na Deň detí!

Inšpirujte sa našimi tipmi a spravte radosť vašim ratolestiam na Deň detí!

29.05.2021 | Deň detí | Milan Cigánik

Prvého júna oslavujeme na Slovensku Medzinárodný deň detí. Od roku 1950 slávi tento sviatok väčšina bývalých komunistických a postkomunistických krajín. Preto ho ešte aj dnes mnohé západné štáty považujú za socialistický sviatok.

Vo svete tento deň slávi každá krajina inokedy a nie všade je taký populárny ako u nás.

Medzinárodný deň detí oslavuje prvého júna viac ako štyridsať štátov na svete. Za jeho vznikom stoja viaceré organizácie - Medzinárodná federácia žien, Odborové združenie učiteľov a Svetová federácia demokratickej mládeže.

Prvotná myšlienka, venovať jeden deň našim ratolestiam, vznikla ešte v roku 1925 na Svetovej konferencii pre blaho detí v Ženeve. Svetový Deň detí sa oficiálne slávi až 20. novembra - na pamiatku Deklarácie práv dieťaťa, schválenej Valným zhromaždením OSN v roku 1954.    

Pestrofarebný a tolerantný svet

Medzinárodný deň detí má i svoju vlastnú zástavu. Na zelenom pozadí, ktoré symbolizuje rast, harmóniu, sviežosť a plodnosť, sú okolo Zeme umiestnené štylizované ľudské postavy - červená, žltá, modrá, biela a čierna. Tieto postavy predstavujú rozmanitosť a toleranciu. Znamenie Zeme, umiestnené v strede, je symbolom nášho spoločného domova.

Odmeňte svojich drobcov

Deň detí je jedným z najkrajších dní v roku, pretože je venovaný výhradne im. V materských škôlkach a školách sa zvyčajne neučí, ale učitelia nahrádzajú vyučovanie alternatívnym programom. Mestá a obce organizujú rôzne športové, zábavné a kultúrne podujatia pre deti, uskutočňujú sa koncerty či divadelné predstavenia. Múzeá a zoologické záhrady ponúkajú deťom návštevu ich zariadení zadarmo.

Naplánujte pre ratolesti zábavný program alebo víkendový výlet. Venujte im dostatok času aspoň v tento deň, keď už ste počas roka zaneprázdnení. Môžete zorganizovať súkromný večierok, pripraviť pre nich zaujímavý večer s originálnou večerou a spoločenskými hrami. Oslávencom doprajte sladkú odmenu alebo ich obdarujte drobnými darčekmi. Pamätajte, že najdôležitejšie je, aby bolo vaše dieťa obklopené najbližšími. Žiadny drahý dar v podobe elektroniky alebo iných výdobytkov techniky sa nevyrovná pozornosti, ktorú môžete deťom v tento deň venovať.

Inšpirujte sa aktivitami pre svoje ratolesti, ktorými ich zaručene zabavíte:

Tanečná párty

Tanec je skvelý spôsob, ako osláviť deň detí. Odpracte nábytok zo svojej obývačky, pustite im ich obľúbené piesne a tancujte s nimi celý večer. Akonáhle budú unavené, zakončite deň dobrým jedlom a zmrzlinou.

Filmové maratóny

Zorganizujte pre svojich potomkov filmový maratón s premietaním známych detských filmov, pukancami a dekou. U detí sú obľúbené najmä animované filmy a seriály, isto budú mať o nich väčší prehľad než vy.

Pečenie sušienok a koláčov

Byť súčasťou príprav je rovnako dôležité ako hlavná udalosť. Zapojte svoje deti do pečenia sušienok či koláčov. Dajte im možnosť vyvaľkať cesto, ozdobiť ho či poliať polevou. Môžete im dokonca darovať vykrajovačky rôznych tvarov, posypy a iné ozdoby, aby mohli vyrábať originálne sušienky. Po dopečení pre ne pripravte posedenie pri čaji a ochutnajte spolu ich výtvory.

Pizza párty

Zabavte sa pri výrobe vlastnej, domácej pizze. Deti si ju môžu obložiť podľa svojich predstáv a chuti. Večer si spestrite čokoládovou, dezertnou pizzou. Spojte tento deň s hraním zaujímavých hier, vďaka čomu bude ešte zábavnejší. Obľúbená je, napríklad, klasická hra Twister, ktorá zabaví celú rodinu.

Párty v štýle Disney

Postavy Disney sú ikonickou súčasťou detstva väčšiny ľudí, takže usporiadanie párty s touto tematikou na Deň detí bude originálny nápad. Môžete si zaobstarať kostýmy a dekorácie s tematikou Disneyho postáv, prípadne premietnuť niektoré populárne disneyovky. Dávame do pozornosti aj niekoľko tipov na exteriérové oslavy, ktoré môžete pokojne presunúť na víkend, keďže prvý jún, tento rok, pripadá na pracovný deň.

Piknik

Oslávte tento výnimočný deň so svojimi deťmi tým, že pre nich usporiadate piknik v parku alebo na lúke. Pripravte sendviče, džúsy a vezmite deku. Pikniky má rád úplne každý. A obzvlášť tie detské, zamerané na spoločné trávenie času s celou rodinou. Pripraviť môžete aj ich obľúbené jedlo a vymyslieť zábavné hry, aby ste sa nenudili.

Kemping

Deň detí je predovšetkým o zábave a spoločne strávenom čase. Ak pre svoje deti usporiadate kempingový výlet na niektoré z vašich obľúbených miest, budú na to spomínať celý život. Na noc pod hviezdami, na opekanie špekáčikov, na posedenie pri vatre. Pozornosť detí určite upútate rozprávaním napínavých príbehov, alebo spevom, za sprievodu hry na gitaru.

Hľadači pokladov

Je to hra, ktorá v sebe spája dobrodružstvo a fantáziu, a uspokojuje zvedavú povahu detí. Hľadanie pokladov je dokonalá aktivita, ktorá vašich potomkov zabaví niekoľko hodín. Pre najusilovnejšieho a najšikovnejšieho pátrača pripravte odmenu. Víťaznú trofej vytvorte s tematikou Dňa detí, aby ste zdôraznili špecifickú povahu hry pre tento sviatok.

Turistika

Najkrajšie spomienky, ktoré si môžu deti na tento deň uchovať, sú východy alebo západy slnka nad vrcholom kopcov a hôr. Vezmite ich na ľahkú túru a urobte si piknik na vrchole. Po ceste späť sa zastavte v miestnej reštaurácii a objednajte deťom niektoré z obľúbených dezertov.