Hrad Krásna Hôrka sa konečne dočká obnovy, akú si zaslúži

Hrad Krásna Hôrka sa konečne dočká obnovy, akú si zaslúži

19.03.2021 | Krásna Hôrka | Milan Cigánik

Niekoľko rokov po zničujúcom požiari svitá hradu Krásna Hôrka na lepšie časy. Celková obnova hradu sa začala už v marci 2013 a rekonštrukčné práce by mali byť dokončené do roku 2023. Pre návštevníkov sa bude hrad otvárať postupne, jeho dolná a stredná časť už v priebehu roka 2021.

Krásna Hôrka, ktorá je súčasťou Slovenského národného múzea – Múzea Betliar, bola v roku 1961 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Stála hradná expozícia obsahovala vzácne exponáty bojovej výzbroje a výstroje z románskeho a gotického obdobia, v obytných priestoroch mohli návštevníci obdivovať pôvodný nábytok, vzácne obrazy i zariadenie zo 17. storočia. Spolu s Andrášiho secesným mauzóleom na okraji obce Krásnohorské podhradie neďaleko Rožňavy, patrili tieto kultúrne pamiatky k najnavštevovanejším historickým objektom na Slovensku.

Desivý požiar

V marci roku 2012 postihla hrad katastrofa v podobe zničujúceho požiaru. Ten spôsobili dvaja maloletí chlapci, ktorí si chceli zápalkami zapáliť cigaretu. Podarilo sa im však zapáliť trávnatú plochu, odkiaľ sa oheň rozšíril na strechy hradu. Zhoreli tak nielen všetky šindľové strechy, ale tiež expozícia v hornom gotickom paláci a zvonica.

Interiéry stredného a dolného hradu boli čiastočne zatečené a zadymené. Hasičom sa napriek tomu podarilo zachrániť až 90 percent exponátov.

Plán obnovy hradu v troch etapách

Slovenské národné múzeum v spolupráci s Ministerstvom kultúry plánuje vyhlásiť verejné obstarávanie v auguste, najneskôr však na jeseň tohto roka. Podľa informácií generálneho riaditeľa Slovenského národného múzea Bratislava Panisa je projektová dokumentácia na obnovu dolného a stredného hradu už hotová. Do projektovej dokumentácie na obnovu podhradia sa v súčasnosti zapracovávajú pripomienky dotknutých orgánov. Na webovej stránke Slovenského národného múzea bol zverejnený postup rekonštrukcie hradu, ktorá pozostáva z troch etáp.

Prvá etapa je zameraná na modernizáciu technickej infraštruktúry, revitalizáciu podhradia a vybudovania technického zázemia pre návštevníkov a turistov, ako sú parkoviská pre autobusovú a osobnú dopravu, občianska vybavenosť a interaktívne informačné centrum.

V druhej etape sa počíta s obnovou dolného a stredného hradu, kde sa nachádzajú kasárne, Františkino múzeum a Rákocziho trakt.

Rekonštrukcia horného hradu sa uskutoční v tretej etape.

Prvá a druhá etapa budú realizované súčasne s približným dátumom ukončenia prác október 2023. Dodržanie termínu obnovy však závisí od komunikácie a dodržiavania dohôd zo strany vedenia obce Krásnohorské podhradie, ktorá vstupuje do obnovy hradu ako partner. „Veríme, že s podporou nášho zriaďovateľa, Ministerstva kultúry SR, nájdeme spoločnú reč pri dokončení projektu obnovy hradu Krásna Hôrka,“ uviedol generálny riaditeľ Slovenského národného múzea.

Vyčlenený rozpočet

Na celkovú obnovu hradu bolo v roku 2019 vyčlenených 35 miliónov eur. V tomto roku plánuje Ministerstvo kultúry na tento účel preinvestovať 5,3 miliónov. „Podľa časového harmonogramu na rok 2021 je finančné krytie predpokladaných nákladov dostatočné“, uistil Branislav Panis.

 

Fotografie Hradu Krásna Hôrka nájdete i TU.

 

Zdroj titulnej foto: Facebook