Hľadáte ticho a pokoj bez vyrušovania deťmi? Ubytujte sa v hoteli pre dospelých

Hľadáte ticho a pokoj bez vyrušovania deťmi? Ubytujte sa v hoteli pre dospelých

18.08.2021 | Hotely pre dospelých | Milan Cigánik

V súčasnosti sa na celom svete tešia mimoriadnej obľube adult only hotely, u nás známe ako hotely len pre dospelých. Na Slovensku majú obdobu, a síce adult friendly ubytovanie.

Aký je medzi nimi rozdiel, a prečo by ste mali na pobyt do takéhoto zariadenia vyraziť?

Deťom vstup zakázaný

Vo väčšine prípadov označenie adult only znamená, že v hoteloch tejto kategórie nie je dovolené ubytovať deti. Minimálne povolený vek sa v jednotlivých zariadeniach líši, zvyčajne je to buď 16 alebo 18 rokov. Hotely iba pre dospelých môžu mať odlišné vlastnosti, niektoré sú oveľa živšie, zatiaľ čo iné bývajú pokojnejšie, relaxačné a romantické. Najčastejšie ich navštevujú bezdetné a staršie páry s už odrastenými deťmi alebo rodičia, ktorí si pre nich zabezpečia stráženie a potrebujú si nájsť chvíľu pre seba. Takéto ubytovanie využívajú i obchodní cestujúci, manažéri a rôzne ucelené skupiny dospelých osôb. Ideálne sú povedzme na svadobnú cestu. Namiesto detských ihrísk, animácií, bufetov, bazénov môžete v hoteloch nájsť bary, diskotéky a programy výlučne pre dospelých, ako aj bazény s tichými zónami. V zariadeniach viete stráviť príjemné a nerušené chvíľky bez toho, aby vás rozptyľovala prítomnosť malých hostí. Obľúbenými destináciami pre letnú dovolenku pre dospelých sú grécky ostrov Santorini či portugalský ostrov Madeira.

Na Slovensku aj s deťmi, ale bez zliav

Na Slovensku sa v tomto smere zaužíval pojem adult friendly. Avšak, v Európskej únii je v platnosti jednotná legislatíva a hotely pre dospelých sa považujú za vec podnikateľského zámeru. U nás a v Česku platí antidiskriminačný zákon, ktorý zamedzuje diskriminácií osôb v poskytovaní služieb vzhľadom na ich vek. V takomto hoteli sa teda môže ubytovať i rodina, avšak dieťa nedostane žiadnu zvýhodnenú cenu za ubytovanie, stravu a ani iné služby. Ubytovacie zariadenie neposkytuje detské menu a porcie, nedisponuje detskými kútikmi či ihriskami, ani postieľkou alebo stoličkou pre deti pri jedení.

Slovenské adult friendly hotely

Hotel Kultúra***, Ružomberok

Nachádza sa v Ružomberku v historickej budove bývalého kultúrneho centra, ktoré bolo zrekonštruované v roku 2004 a rozdelené na dve časti - kultúrny dom a hotel. Neoddeliteľnou súčasťou je wellness centrum so saunami a bazénmi. Má vlastnú kaviareň, reštauráciu s terasou, ale aj moderné kongresové a banketové centrum pre podujatia do 500 osôb. Ubytovacia kapacita je tvorená štandardnými izbami, ale rovnako tak malými a veľkými apartmánmi.

https://hotelkultura.sk  

Hotel Lesná****, Stará Lesná

Prvý a donedávna jediný slovenský adult friendly hotel je Lesná v obci Stará Lesná v horskom prostredí Vysokých Tatier. Jeho cieľom bolo vytvoriť priestor, kde by dospelí mohli nerušene oddychovať. Zrenovovaná budova s útulnou atmosférou ponúka štýlové ubytovanie v luxusne zariadených izbách a hotelových apartmánoch. K dispozícii je wellness centrum Spa by L’Occitane s bazénom, jacuzzi, saunou a masážnymi službami. Nachádzajú sa tu konferenčné priestory s modernou prezentačnou technikou, no taktiež reštaurácia a lobby bar.

https://www.hotellesna.sk

Hotel Zochova chata****, Modra

Podobným konceptom sa od marca minulého roka vydal hotel Zochova chata na kraji mesta Modra. Kladie veľký dôraz na pohodlie hostí, ich rozmaznávanie, dokonalý relax a úspešný útek od všedných a uponáhľaných dní. Poskytuje prvotriedny komfort. K dispozícii sú elegantné izby, ale i luxusné apartmány. Relaxovať môžete vo wellness & spa centre. Hotel má vlastnú reštauráciu a priestory pre kongresy či obchodné stretnutia.

https://www.hotelzochovachata.sk

Hotel Tri studničky****, Demänovská dolina

Tri Studničky v Demänovskej doline sú prvým adult friendly hotelom v Jasnej na úpätí Nízkych Tatier. Budova dýcha nezvyčajnou atmosférou horskej chaty, avšak v spojení s komfortom a luxusom mestského hotela pri dodržiavaní zásad Feng Shui. Nájdete tu boutique apartmány aj izby s moderným zariadením v rustikálnom štýle s prírodnými materiálmi. Nechýba wellness centrum, doplnené horskou plážou, presklené kongresové priestory a skvelá reštaurácia.

https://www.tmrhotels.com/hotel-tri-studnicky

Grand Boutique Hotel Sergijo****, Banka

Luxusný butikový hotel zaručuje klubovú atmosféru a nerušený oddych pre ubytovaných hostí. Budova leží pri východnom brehu jazera Sĺňava neďaleko Piešťan. Izby sú zariadené v talianskom štýle, no v ponuke sú i dva deluxe apartmány. Možnosť relaxu ponúka v privátnom wellness a beauty centre s fínskou saunou a vírivkou. Hotel má svoj letný bazén. Súčasťou zariadenia je reštaurácia, kaviareň v talianskom štýle, lobby bar a cigár bar v staroanglickom štýle s biliardom, sedením pre 20 osôb a s ponukou exkluzívnych koňakov i kubánskych cigár. K dispozícii je tu vlastná vinotéka.

https://www.grandboutiquehotel.sk