Freeride – vyskúšajte tú pravú lyžovačku. Kde na Slovensku nájdete najvhodnejšie lokality?

Freeride – vyskúšajte tú pravú lyžovačku. Kde na Slovensku nájdete najvhodnejšie lokality?

11.01.2022 | Freeride pre lyžiarov | Iveta Hricková

Podľa ozajstných fajnšmekrov lyžovačka na upravených zjazdovkách neprináša to pravé potešenie. Keď raz vkročíte do freerideovej zóny, už sa nebudete chcieť vrátiť na klasické trate.

Spúšťanie sa po neupravených svahoch vám ukáže, ako vyzeralo lyžovanie v minulosti i koľko adrenalínu prinášalo našim predkom.

Čo je to freeride?

Lyžovačku vo freerideových zónach možno zjednodušene popísať ako retro lyžovanie. Fanúšikovia tohto športu nemali v minulosti možnosť vyskúšať si upravené svahy. Vybrali si nejaký kopec, vyšliapali ho (často v snehu až po kolená) a následne sa spustili dole. Takto kedysi zdolávali Chopok a dokonca aj Kriváň. Dnes už sú svahy na freeride súčasťou niekoľkých lyžiarskych stredísk. Neprechádza po nich retrak a vďaka tomu lyžiari zažívajú opojný pocit slobody a dobrodružstva. Freerideové trate sú určené najmä pre skúsených vyznávačov lyžovania, ktorí vedia okamžite zareagovať na nečakané zmeny terénu. Na ich zjazd používajú špeciálne lyže - tie sú širšie než klasické a lepšie kĺžu po neupravenom snehu.

Najlepšie freeridové miesta na Slovensku

Jasná

Zimné rezorty vo svete rýchlo pochopili, že pokiaľ nechcú prísť o zákazníkov, musia ponúknuť alternatívu aj freerideovým lyžiarom. Vybudovaním kabínkových lanoviek na severnej aj južnej strane Chopku umožnili milovníkom tohto športu dostať sa bližšie k neupraveným tratiam, kde majú priestor šantiť pokojne celý deň. Jasná patrí k našim najväčším strediskám zimných športov a ponúka taktiež kvalitné freerideové zóny, porovnateľné s obdobnými zónami v strednej Európe. Freeride areál na Chopku je každým rokom dejiskom medzinárodných pretekov svetového pohára v tomto štýle lyžovania.

Vrátna

Pokiaľ si chcete vyskúšať freeride, no zatiaľ nemáte odvahu pustiť sa dolu po náročnejších svahoch, navštívte Vrátnu. Tunajšie trate sú miernejšie než tie v Tatrách, preto si tu môžete pohodlne otestovať svoje sily. Vrátna ponúka výborné podmienky pre skialpinistov, k dispozícii je aj niekoľko neupravených zjazdoviek pre freeriderov. Veľkou výhodou tohto zimného strediska je nižší počet lyžiarov, takže nebudete čakať na vleky tak dlho, ako v známejších lokalitách.

Lomnické sedlo

Na Lomnické sedlo sa dostanete z Tatranskej Lomnice kabínkovou lanovkou. Na Skalnatom Plese presadnete na otvorenú sedačkovú lanovku a tá vás vyvezie na vrchol zjazdoviek. Už samotná cesta hore je úžasná, pretože počas nej sa môžete kochať nádherným výhľadom z výšky na zasneženú krajinu. Lomnické sedlo ponúka návštevníkom klasické zjazdové svahy, ale i náročnejšie freerideové zóny, vedúce Kartárikovým či Filmárskym žľabom. Stredisko leží v nadmorskej výške 2 198 m.n.m., a vďaka tomu tu býva dlhšia lyžiarska sezóna, v porovnaní s väčšinou lyžiarskych stredísk na Slovensku.

Mlynická dolina

Pokiaľ by ste si chceli vyskúšať, ako ľudia lyžovali v minulosti, odporúčame vám navštíviť Štrbské Pleso. Odtiaľ je to už iba kúsok do Mlynickej doliny, kde môžete absolvovať túru, ktorá preverí vašu fyzickú zdatnosť. Počas nej si dobre prezrite terén, aby ste vedeli, čo vás čaká na ceste späť. Pred zjazdom sa občerstvite, užite si krásny výhľad na Vysoké Tatry a potom sa spustite po pravej freerideovej trati nadol.

Babky

Lyžiarsky kopec Babky nájdete pri Liptovskom Mikuláši, v nadmorskej výške 1 566 m.n.m.  Kto sa chce lyžovať, musí si ho najskôr vyšliapať. Dobrou správou je, že svah nepatrí k najnáročnejším, preto ho zvládnu i menej zdatní lyžiari. Horná časť predstavuje typický terén s neupraveným snehom, v spodnej časti sa dá prechádzať pomedzi stromy a vy si tu hravo preveríte športové zručnosti.