First moment alebo last minute? Oplatí sa kupovať dovolenku už teraz?

First moment alebo last minute? Oplatí sa kupovať dovolenku už teraz?

29.01.2022 | First moment zájazdy | Iveta Hricková

Pri pohľade z okna sa ešte kocháme pohľadom na zasneženú krajinu, no pre mnohých z nás už nastáva obdobie hľadania destinácie, v ktorej by sme radi strávili tohtoročnú letnú dovolenku.

Cestovné kancelárie zverejňujú svoju ponuku first moment zájazdov, ktorými nás chcú navnadiť na dovolenkové radovánky pri mori. Viete, prečo sa oplatia?

Ľudia sa obvykle nevedia rozhodnúť, či si kúpiť dovolenku vo first moment, alebo radšej v last minute ponuke. Vysvetlíme vám to na jednoduchom príklade. Chystáte sa do obchodu a chcete si kúpiť ten najkvalitnejší tovar. Kedy sa poň vyberiete? Ráno, keď je všetko vyložené v regáloch? Alebo radšej poobede, keď v ňom bude viac zákazníkov a niektoré veci sa rýchlo minú? Pravdepodobne by ste si zvolili prvú možnosť. S dovolenkou je to rovnaké. Zo začiatku máte katalóg plný zaujímavých hotelov. Pri last minute sa však musíte uspokojiť s podstatne užším výberom a často ste kvôli tomu nútení výrazne znížiť vlastné nároky.

Zľavu dostanete aj pri first momente

Pri nákupe first moment dovolenky sa nemusíte obávať, že za pobyt si priplatíte. Cestovné kancelárie sa snažia nalákať klientov, takže už v predstihu poskytujú zľavy, aby si zabezpečili dobrú sezónu. Tieto pobyty bývajú výhodné najmä pre seniorov a rodiny s deťmi. Zaplatíte za ne podstatne menej a podaktoré hotely dokonca ponúkajú ubytovanie pre deti zdarma.

V minulosti platilo, že last minute bola najlacnejšia možnosť, ako stráviť dovolenku v zahraničí. Koronakríza všetko zmenila. Zájazdy sa nepredávali rýchlosťou ako kedysi, tesne pred začiatkom pobytu zostávalo veľa voľných izieb a cestovné kancelárie potrebovali predsa len zarobiť. Preto jednotlivé turnusy zlacňovali iba symbolicky a klientom sa vôbec neoplatilo čakať s výberom dovolenky do poslednej chvíle.

Je to ako lotéria

Pri last minute pobytoch sa musíte uspokojiť s tým, čo zostalo v ponuke. Na jednej strane viete získať určité výhody, no mali by ste sa pripraviť aj na možné sklamania. V prvom prípade zaplatíte za ubytovanie v luxusnom apartmáne iba zlomok pôvodnej ceny, no ak cestovná kancelária vypredáva posledné zájazdy, ponúka neraz prízemné či podzemné izby s malými okienkami, cez ktoré nie je vidieť modrá obloha ani hučiace more. Pokiaľ sa rozhodnete pre kúpu takéhoto pobytu, mali by ste si pozorne preštudovať detaily ponuky.

Ako je to s platením za pobyt?

Krátko po Vianociach nemusí mať každý záujemca o kúpu letnej dovolenky dostatok financií, aby mohol vytúžený zájazd uhradiť v plnej výške. Nejedna cestovná kancelária ponúka možnosť zaplatiť len určitú časť nákladov s tým, že zvyšok klient dorovná vo vopred dohodnutom termíne.

Nezabúdajte na poistenie

Žiaľ, pandémia koronavírusu spôsobila výrazne nižší záujem o first moment dovolenkové pobyty. Ľudia nevedia, aká bude situácia, a či prídu o svoje peniaze, ak krajiny opätovne zavedú prísne protipandemické opatrenia. Dobrou správou je, že v lete sa koronavírus šíri pomalšie, než počas jesene a zimy. Aj to je jeden z dôvodov, prečo ľudia, minálne v ostatných rokoch, dovolenkujú najradšej v lete.

Súčasťou príprav na zahraničnú dovolenku by mala byť tiež návšteva poisťovne a uzatvorenie cestovného poistenia. Viaceré poisťovne ponúkajú, okrem iného, aj koronapoistku. Vďaka nej vám budú preplatené všetky náklady súvisiace s prípadným ochorením na Covid-19.