Ešte výhodnejšie cestovanie vlakom po Európe? S touto ponukou určite!

Ešte výhodnejšie cestovanie vlakom po Európe? S touto ponukou určite!

24.05.2021 | Výhodné cestovanie vlakom | Milan Cigánik

Železničná spoločnosť Slovensko prichádza s výhodnými cenami pre všetkých nadšencov cestovania do európskych destinácií. Po uvoľnení protipandemických opatrení chcú nalákať cestujúcich na zaujímavé ceny cestovných lístkov do zahraničia.

Europa Expres je cenovo výhodná ponuka jednosmerných cestovných lístkov, ktorých je v predaji len obmedzený počet. Využiť ich môžete na cesty do iných krajín.

Kúpte si lístok výhodne v predstihu

Cena lístkov závisí od toho, koľko lístkov a v akom predstihu si zakúpite. Výhodné ceny platia pre 1. a 2. vozňovú triedu. Zvýhodnené ponuky sú pri tom pripravené aj pre detských cestujúcich. S výnimkou Poľska môžu deti od 6 do 16 rokov cestovať za 5 EUR v 2. triede alebo za 10 EUR v 1. triede pri maximálnom počte 2 deti na jedného dospelého. V cene lístka nie je miestenka a ani miesto na spanie.

Kam môžete cestovať?

Lístky z ponuky Europa Expres si môžete zakúpiť z a aj do Rakúska, Švajčiarska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Slovinska, Chorvátska a Českej republiky. Sú jednosmerné s možnosťou zakúpiť si oba smery, zo Slovenska aj na Slovensko. Lístky máte možnosť zakúpiť najskôr 60 dní pred cestou a najneskôr v deň cesty v pokladniciach vybavených Komplexným vybavením cestujúcich (KVC). Zoznam predajných miest nájdete: https://www.zssk.sk/zoznam-pokladnic-s-kvc/. Ponuku Europa Expres medzi Slovenskom, Rakúskom, Českom, Nemeckom, Švajčiarskom a Poľskom je možné zakúpiť aj v e-shope ZSSK https://predaj.zssk.sk/search, platia však odlišné podmienky podľa obchodných podmienok e-shopu. Lístok sa viaže na konkrétny vlak, v inom vlaku ho nemožno použiť. Platnosť lístka je dva dni (na docestovanie), pričom na cestu je potrebné nastúpiť v prvý deň platnosti cestovného lístka.

Orientačné ceny do jednotlivých destinácií medzi hlavnými mestami sú nasledovné:

Bratislava – Praha od 13 EUR

Bratislava – Viedeň od 9 EUR

Bratislava – Bern (cez Rakúsko) od 49 EUR

Bratislava – Budapešť od 10 EUR

Bratislava – Berlín (cez Česko) od 34 EUR

Bratislava – Varšava (cez Česko) od 29 EUR

Bratislava – Ľubľana (cez Rakúsko) od 37 EUR

Bratislava – Záhreb (cez Rakúsko a Slovinsko) od 44 EUR

Zjednotené podmienky pri ceste do Čiech

Ponuku do Českej republiky možno využiť nielen na priame spojenia ako doposiaľ, no aj na prestupné spoje. Do týchto dní ju bolo možné uplatniť len pri priamych vlakoch medzi Slovenskom a Českom. Podmienky do Čiech sa zjednotili. Zvýhodnenú ponuku si viete zakúpiť z ktorejkoľvek vlakovej stanice ZSSK, ktorá má medzinárodné oprávnenie do akejkoľvek stanice Českých dráh s medzinárodným oprávnením a naopak, čiže i na spojenie s prestupom. To znamená zo stanice, ktorá môže vydávať aj medzinárodné cestovné lístky. Výnimku zo zjednocovania a zmien tvoria vlaky SC Pendolino Košičan 240, 241, 242 a 243. Na ne sa Europa Expres ponúka spoločne s miestom na sedenie tak, ako tomu bolo doteraz.

Predaj ponuky Berlin Expres na cesty do Nemecka je zrušený a nahrádza ho ponuka Europa Expres.

Podmienky výhodnej ponuky Europa Expres, vrátane možností refundácie cestovných lístkov, nájdete na stránke https://www.zssk.sk/ceny-zlavy-zahranicie/europa-expres/.