Ekonomika stagnuje, prístup k úverom bude ťažší

Ekonomika stagnuje, prístup k úverom bude ťažší

18.11.2020 | Poskytovanie úverov | Naďa Trenčanská

Koronavírus a situácia spojená s pandémiou sa dotýka všetkých oblastí ekonomiky, výnimkou nie je ani oblasť financií.

Už pred vypuknutím celosvetovej pandémie boli na Slovensku uvedené do praxe sprísnené opatrenia NBS. Tie mali občanov Slovenska chrániť pred nadmerným zadlžovaním sa. V dnešnom článku sa zameriame na to, čo nás v najbližšom čase čaká v oblasti poskytovania úverov na bývanie.

Banky v Eurozóne sprísňujú prístup k úverom. Dostanete ho?

Tretí kvartál so sebou priniesol druhú vlnu pandémie koronavírusu a banky začali opäť sprísňovať podmienky na poskytovanie úverov na základe očakávaní nových stimulov od Európskej centrálnej banky. Po príchode druhej vlny sa banky začali obávať zvyšovania úverového rizika a sprísnený prístup k úverom môže mať vplyv na rast až v 19 krajinách eurozóny. Európska centrálna banka môže poskytnúť stimuly na udržanie likvidity spoločností na základe obáv z hospodárskeho oživenia až do zrušenia súčasne platných obmedzení spojených s pandémiou koronavírusu.

Už v septembri sa nefinančným spoločnostiam zvýšili úvery o 7,1%, banky očakávajú, že v poslednom kvartáli sa dopyt po podnikových úveroch zmierni a dopyt sa pravdepodobne z veľkých spoločností presunie k malým a stredným firmám. Hoci zhoršenie nie je až také závažné, predpokladá sa, že Európska centrálna banka rozšíri opatrenia koncom roka pri pomalšom oživovaní ekonomiky.



Slováci si na základe sprísnených opatrení od Národnej banky Slovenska myslia, že prístup k úverom bude omnoho ťažší ako doteraz. Hoci už súčasne platné obmedzenia pre rizikové skupiny žiadateľov sú prísne, zdá sa, že sprísňovať sa bude aj naďalej. Aj napriek tomu však úver bez väčších problémov získala až polovica žiadateľov a o odklad splátok mala záujem len jedna pätina klientov. Hypotekárny úver na bývanie však naďalej patrí medzi jeden z najpopulárnejších produktov a realitní makléri sa venovali aj riešeniu optimálneho riešenia pre svojich klientov. V súčasnej situácii tento rok dochádzalo najmä k refinancovaniu hypoték na základe problémov s príjmom klientov či vysokými existujúcimi splátkami úverov.

Sprísňovanie podmienok úverov je v súčasnosti diskutovaná téma medzi odborníkmi, pokiaľ sa chystáte brať úver, určite je vhodné poradiť sa so svojim finančným poradcom, ktorý bude mať o aktuálnej situácii prehľad. Ďalšie dôležité informácie a cenné rady nájdete TU.