Dôležité informácie! Elektronické diaľničné známky, platné pre tento rok. Už ich máte?

Dôležité informácie! Elektronické diaľničné známky, platné pre tento rok. Už ich máte?

13.01.2022 | Diaľničné známky v novom roku | Milan Cigánik

Ak ste majiteľom motorového vozidla a jazdíte po diaľniciach či rýchlostných cestách v aute do hmotnosti 3,5 tony, pamätajte na to, že potrebujete elektronickú diaľničnú známku. Tú si môžete zakúpiť hneď niekoľkými spôsobmi.

Elektronické diaľničné známky na rok 2022 sa začali predávať už v decembri minulého roka. Najjednoduchší spôsob, ako známku získať, je zakúpiť si ju prostredníctvom oficiálneho predajného webu www.eznamka.sk, cez mobilnú aplikáciu eznamka, alebo vo vybraných obchodných miestach, označených logom „eznamka“. Okrem toho sú k dispozícii samoobslužné zariadenia na predaj eznámok, umiestnené najmä na hraničných priechodoch pri vstupe na Slovensko.

Jednoduchšie než kedysi

Za využívanie diaľnic a rýchlostných ciest sa platia poplatky. Známku je možné zakúpiť si na vopred zvolené časové obdobie. Počet jázd a kilometrov nie je obmedzený. Po zakúpení eznámky sa vozidlo dostane do centrálnej evidencie a jeho majiteľ môže bez obmedzení využívať všetky spoplatnené autostrády. Nie je potrebné lepiť ju na čelné sklo vozidla alebo si tam inštalovať palubnú jednotku.

Typy známok:

Ročná - platí od 1. januára príslušného kalendárneho roka, alebo odo dňa úhrady v príslušnom kalendárnom roku, a kúpite ju za 50 EUR;

365-dňová - platí 365 dní, vrátane dňa určeného užívateľom vymedzených úsekov ciest, a kúpite ju za 50 EUR;

Mesačná - platí 30 dní, vrátane dňa určeného, a kúpite ju za 14 EUR;

10-dňová - platí 10 dní, vrátane dňa určeného, a kúpite ju za 10 EUR.

Pravidlom je, že ak ste si 10 alebo 30-dňovú známku zakúpili v decembri, bude platiť aj v januári nasledujúceho roka do konca stanovenej platnosti. Rovnaké ceny sa vzťahujú aj na prípojné vozidlo.

Pozor na chybné zadania v objednávkach

Pri kúpe známky je nutné uviesť nasledujúce údaje:

  • typ vozidla - či ide o auto alebo prípojné vozidlo;
  • evidenčné číslo vozidla, pre ktoré sa známka kupuje;
  • krajinu registrácie;
  • zvolená platnosť známky aj s kontaktnými údajmi pre doručovanie dokladov a elektronických správ.

Pred zaplatením je potrebné pozorne skontrolovať zadané údaje, keďže za ich správnosť zodpovedá kupujúci. Ak nie sú uvedené správne, kontrolný systém bude vozidlo evidovať, ako keby diaľničnú známku nemalo. Jeho majiteľovi tak hrozí pokuta.

V prípade, že sú uvedené údaje chybné alebo neúplné, treba túto skutočnosť okamžite nahlásiť cez webový portál, prípadne na zákazníckej linke číslo 02 32 777 777. Pre volania zo zahraničia je to rovnaké číslo so slovenskou predvoľbou 00421. Pri kúpe eznámky online má kupujúci iba 15 minút od vykonania platby na to, aby požiadal o opravu v prípade, že zadal chybné evidenčné číslo vozidla.

Ako je možné eznámku uhradiť?

Za známku je možné zaplatiť v hotovosti alebo platobnou kartou. V prípade bankového prevodu je začiatok jej platnosti posunutý, o čom býva kupujúci vopred informovaný. Pri kúpe cez internet alebo mobilnú aplikáciu je doklad o zaplatení zasielaný okamžite prostredníctvom e-mailu. Aj pri kúpe eznámky na obchodnom mieste kupujúci obdrží doklad o zaplatení hneď. Tieto doklady nie je nutné mať počas jazdy pri sebe, no odporúča sa mať ich odložené. Od kúpy diaľničnej známky sú na základe žiadosti oslobodení držitelia parkovacieho preukazu ZŤP.