Do dražby sa dostáva unikátna zbierka fotografií Marilyn Monroe. Takáto je ich vyvolávacia cena!

Do dražby sa dostáva unikátna zbierka fotografií Marilyn Monroe. Takáto je ich vyvolávacia cena!

05.09.2021 | Marilyn Monroe | Redakcia

Slávnu Marilyn Monroe pozná celý svet ako krátkovlasú blondínku s výraznými červenými perami. No ako vyzerala predtým, než vstúpila do Hollywoodu?

Budúci rok uplynie šesťdesiat rokov od smrti ikonickej Marilyn Monroe. Spomienky, ktoré s jej životom bezprostredne súvisia, sú ale dodnes predmetom nevídaného záujmu.

Marilyn Monroe (1926 – 1962)

O Marilyn Monroe sa už popísalo veľa. Stala sa vzorom mnohých známych i neznámych žien. O počte jej nápadníkov sa môže bežným smrteľníčkam iba snívať. Neúspechy v súkromí si vždy kompenzovala tvrdou prácou. Zaskvela sa v niekoľkých, kritikmi vychvaľovaných filmových tituloch, ako napríklad Niekto to rád horúce či Ako si vziať milionára. Marilyn umrela vo veku 36 rokov, pričom okolnosti tragickej smrti nie sú úplne známe. Nech už je skutočnosť akákoľvek, Marilyn je vo svete pojmom a má nezabudnuteľný vplyv na média i život mnohých jej fanúšikov.

Najnovšie vzbudila pozornosť priaznivov zbierka doposiaľ nezverejnených fotografií, ktoré očarujúcu herečku a modelku zachytávajú v nevídaných pózach. Kolekcia 11 snímok vznikla medzi rokmi 1945-1953 na pláži Tobey na Long Islande a v hoteli v losangelskej štvrti Bel Air.

Ich autorom je maďarský fotograf Andre de Dienes. Marilyn zachytil po prvý raz v jej 19 rokoch, keď ukončila vzťah s manželom Jamesom Doughertym. Ak ste sa pozastavili nad jej mladučkým vekom vedzte, že do manželstva s ním vstúpila ako šestnásťročná. Späť však k aukcii. Marilyn vyjadrila práve tomuto fotografovi veľkú túžbu stať sa herečkou. Andre jej vyhotovil niekoľko úchvatných snímok, ktoré jej pomohli odštartovať úspešnú hollywoodsku kariéru. Zaujímavé je, že s fotografom následne udržiavala krátky intímny vzťah a kamarátmi zostali až do jej smrti v roku 1962.

Prečo je  zbierka taká vzácna?

Túto otázku verejnosti zodpovedal priamo majiteľ aukčnej siene Nate Sanders. "Tak veľká zbierka originálnych snímok Marilyn Monroe fotografa Andreho de Dienes je naozajstná vzácnosť. Sú to nádherné zábery vychádzajúcej hviezdy a medzi zberateľmi mimoriadne vyhľadávané.“ Vyvolávacia cena jednotlivých fotiek je stanovená na 800 dolárov. Taktiež je dôležité podotknúť, že celá aukcia prebehne online, čiže sa do nej môže zapojiť naozaj ktokoľvek.

Doteraz nezverejnené fotografie Marilyn Monroe nájdete TU