Do dražby ide prvá komerčná, vianočná pohľadnica

Do dražby ide prvá komerčná, vianočná pohľadnica

13.12.2020 | Vianočná pohľadnica | Iveta Hricková

Adventné obdobie sa nám spája aj s príjemným vzrušením pri každom otváraní poštovej schránky. Netrpezlivo očakávame, kto si na nás tento rok spomenie, a s akou peknou vianočnou pohľadnicou nás prekvapí.

Táto tradícia je stará už 177 rokov. Teraz sa do dražby dostal dokonca jeden kúsok z prvej komerčnej série.

Prvá pohľadnica bola z Anglicka

Úlohou prvých vianočných pohľadníc bolo nahradiť osobné koledovanie v tých rodinách, kde samotný odosielateľ nemohol prísť osobne, a zároveň im takto poslal malý darček. Nápad vyrobiť prvú komerčnú pohľadnicu vznikol v Anglicku. Na trh sa dostala v decembri v roku 1843. Podľa dostupných informácií ju mali vydať presne v rovnaký týždeň, ako publikovali slávnu Vianočnú koledu od Charlesa Dickensa. Angličania môžu pokladať príslušný týždeň za jeden z najúspešnejších za viktoriánskej éry.

Po vydaní spôsobila škandál

Autorom prvej série sviatočných pohľadníc je maliar a ilustrátor John Callcot Horsley. Ten vyrobil litografiu na otváraciu kartu, ktorá bola zároveň vianočným i novoročným želaním. Na prednej strane zobrazil rodinu, ktorá hoduje pri slávnostne prestretom stole. Jej členovia majú v rukách pohár červeného vína a sú vo výbornej nálade. No Horsley namaľoval na pohľadnicu aj malé deti. Jedno dievčatko zachytil v momente, keď si potajme uchlipla z plného pohára. Presne tento detail spôsobil v konzervatívnej spoločnosti šok. Kvôli tomu nasledujúce tri roky nebola vydaná žiadna jeho vianočná pohľadnica a k ich tlačeniu sa vrátili až po nepísanej odmlke.

Uchovalo sa len 30 kusov

Séria prvých vianočných pohľadníc vyšla vo vydaní 1000 kusov. Tlačené bývali na objednávku štátneho zamestnanca sira Henryho Colea. Ten sa mimochodom preslávil tiež ako jeden zo zakladateľov slávneho múzea Victoria a Albert v Londýne. Sir Henry si vzal najväčší podiel z tejto série a rozposlal pohľadnice všetkým priateľom. V súčasnosti sa podľa odhadov nachádza na svete už iba 30 kusov z danej edície, čo podstatne navyšuje ich hodnotu.

Astronomická čiastka

Starobylá pohľadnica bola až doposiaľ súčasťou súkromnej zbierky. Za aukciu bude zodpovedný Marvin Getman, umelecký díler z Bostonu. Podľa jeho odhadov ide o vzácny kúsok, ktorý by sa mohol v dražbe predať za naozaj zaujímavú sumu. Getman sa domnieva, že vyvolávacia cena bude 5000 libier. No on sám predpokladá, že napokon narastie až na 8000 libier. Keďže v minulosti sa jeden kus predával iba za 1 pencu, jej hodnota za 177 rokov vzrástla vskutku úctyhodným spôsobom.