Do bratislavského závodu Volkswagen Slovakia mieri investícia v objeme približne  1 mld. Eur

Do bratislavského závodu Volkswagen Slovakia mieri investícia v objeme približne 1 mld. Eur

17.11.2020 | Volkswagen / Investícia | Naďa Trenčanská

Ohlásená investícia prinesie 2000 nových pracovných miest.

Správna rada koncernu Volkswagen v piatok 13. novembra oficiálne potvrdila správu, že v Bratislave sa bude vyrábať VW Passat a Škoda Superb. V pondelok o tom informovali predstavitelia automobilky.

Celkovo koncern plánuje na Slovensku v rámci kompletnej produktovej palety preinvestovať približne 1 mld. eur, do samotnej produkcie modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb by však mala smerovať iba polovica, okolo 500 mil. eur.  Ich výroba sa má rozbehnúť v roku 2023. Závod v Bratislave sa rozširovať nebude, nová produkcia bude integrovaná do existujúcich výrobných liniek.  Rovnako by mala ostať zachovaná aj celková produkčná kapacita fabriky.

"Volkswagen Slovakia si zaslúžil dôveru koncernu a bol za ňu odmenený," uviedol predseda predstavenstva spoločnosti Oliver Grünberg. Zároveň potvrdil, že sa o ňu viedli "tvrdé" zákulisné boje a jej prideleniu predchádzalo znižovanie nákladov i zvyšovanie produktivity slovenského závodu. Nezabudol vyzdvihnúť podpísanie viacročnej kolektívnej zmluvy s odborármi a fungujúcu flexibilitu pracovného času zamestnancov.

Volkswagen ešte začiatkom júla podpísal so zástupcami slovenskej vlády Spoločné vyhlásenie zámerov tzv. Letter of Intent. Detaily dohody obe strany odmietli zverejniť.

Popis modelov

Všetky modely, ktoré sa budú po novom v rámci danej investície vyrábať, sú postavené na platforme pre spaľovacie motory. Nepôjde o elektromobily, hoci časť z nich plánuje využívať plug-in hybridnú technológiu.

Rozhodnutie presunúť do Bratislavy aj výrobu vlajkovej lode mladoboleslavskej automobilky vzbudilo veľké emócie aj u našich západných susedov. Tieto reakcie sa ale dali predpokladať, keďže pobúrenie vyvolali už úvahy o presune samotnej výroby do Nemecka, aktuálne pred dvoma rokmi.

Premiér Igor Matovič na pondelkovej tlačovej konferencii  s ministrom financií Eduardom Hegerom a predstaviteľmi spoločnosti uviedol: „Všetci si uvedomujeme, akú dôležitú úlohu zohráva Volkswagen na Slovensku."

Tvrdý boj o pracovné miesta

Rokovania o novej investícii za takmer miliardu eur podľa neho prebiehali celé leto. Pre Slovensko znamenajú pritiahnutie vysoko sofistikovaných výrobných postupov, ktoré majú od montážnych dielní ďaleko . „Hlasy, ktoré tvrdia že automobilky nepotrebujeme, sú primitívne hlasy,“ dodal Matovič.

Podľa slov ministra financií Eduarda Hegera, je Volkswagen pre Slovensko dôležitý z troch hľadísk. Je priekopníkom novodobého automobilového priemyslu, patrí medzi najväčších zamestnávateľov a zároveň aj investerov na Slovensku. Preto je potrebné ho na Slovensku udržať.

Spoločnosť Volkswagen je pilierom slovenského exportu a zároveň jedným z najväčších súkromných zamestnávateľov v krajine. Svojimi odvodmi, a spolu s odvodmi svojich zamestnancov, je rovnako najväčším prispievateľom do verejných rozpočtov. Spoločnosť preinvestovala na Slovensku od vzniku viac ako 4,5 mld. eur.

Ohlásená investícia bude podľa neho silným signálom pre ďalších potenciálnych investorov. "Verím, že budú prichádzať aj ďalšie dobré správy," dodal minister.

Investícia mala pôvodne smerovať do Turecka

Volkswagen mal podľa pôvodného plánu vybudovať nový závod v Turecku. Výrobu v ňom plánoval spustiť už v roku 2022 s ročnou kapacitou 300-tisíc vozidiel. Automobilka svoje rozhodnutie ohľadom Turecka niekoľkokrát odložila pre nestabilnú politickú a ekonomickú situáciu. Rozhodnutie predstaviteľov spoločnosti ovplyvnilo podľa Hegera aj ubezpečenie vlády, že sa podnikateľské prostredie na Slovensku zlepší.