Dnes slávime Deň otcov. Nazrime spolu do jeho histórie

Dnes slávime Deň otcov. Nazrime spolu do jeho histórie

20.06.2021 | Deň otcov | Iveta Hricková

V máji sme oslávili Deň matiek a tento mesiac si pripomíname, aké významné miesto v našich životoch zastávajú otcovia.

Možno im niekedy zabúdame povedať, že ich máme radi a vieme, čo všetko pre nás obetujú. Dnes máme skvelú príležitosť napraviť to.

V minulosti sa Deň otcov oslavoval iba sporadicky

Pokusy zaviesť do kalendára deň venovaný otcom boli zaznamenané už v 19. storočí. Vtedy sa však podarilo spopularizovať túto myšlienku iba v malých komunitách, kde si týmto spôsobom pripomínali význam mužov – otcov, pre rodinu i pre spoločnosť. V niektorých oblastiach ľudia chápali tento sviatok aj ako deň, keď si mohli uctiť všemohúceho Boha, predovšetkým ako milosrdného otca. Neskôr sa objavili snahy oživiť deň, venovaný otcom, najmä z komerčných dôvodov. Ekonomika upadala a obchodníci hľadali možnosti, ako ju výraznejšie podporiť. Ani oni však neboli úspešní a myšlienka postupne upadla do zabudnutia.

Pocta pre otca veterána

Oficiálne sa Deň otcov začal sláviť 19. júna 1910. Bol to deň, keď svoje narodeniny oslavoval William Jackson Smart, vojnový hrdina. Na fronte prežíval ťažké obdobie a jeho cesta domov sa spájala s traumami, ktoré si niesol so sebou. Krátko po návrate mu navyše zomrela manželka a Smartovi sa zrútil celý svet. Napriek hlbokému žiaľu, ktorý prežíval, si uvedomoval, že sa i kvôli rodine musí postaviť na nohy a prekonať smútok. Musel sa predsa postarať o šesť detí. Najstaršia dcéra Sonory bola dojatá jeho obetavosťou, preto mu chcela urobiť radosť a zároveň sa poďakovať otcovi za všetko, čo pre ňu a jej súrodencov robí. V deň jeho narodením, ktoré pripadali na druhú polovicu júna, zorganizovala veľkú oslavu a na nej vyzdvihla, čo pre ňu otec znamená, a aké dôležité je mať takého skvelého rodiča.

Z USA sa oslavy Dňa otcov rozšírili do sveta

Snahu zorganizovať celosvetový Deň otcov prejavovali aj niektorí americkí prezidenti. Najskôr to bol Calvin Coolidge, ktorý chcel zaviesť tento sviatok už v roku 1924. Krajina sa však zmietala v oveľa závažnejších problémoch, preto sa na oslavy Dňa otcov zabudlo. Druhýkrát sa táto téma objavila až po 2. svetovej vojne. Vtedy si politici chceli aj týmto spôsobom uctiť mužov – otcov, ktorí boli zároveň vojnovými veteránmi. Dotiahnuť myšlienku do konca sa podarilo až nasledujúcemu prezidentovi USA, Lyndon Baines Johnsonovi. Ten zaviedol nový sviatok pre hlavy rodín v roku 1966 a neskôr, keď ho miestni obyvatelia prijali, sa postupne šíril cez Kanadu do celého sveta. Dnes sa veľkej obľube teší v mnohých krajinách, vrátane Slovenska.

K nám si hľadal cestu ťažšie

V našich končinách sa Deň otcov neoslavuje dlho. I keď sa po páde režimu o ňom vedelo, nevenovala sa mu príliš veľká pozornosť. Až v posledných rokoch sa popri Dni matiek začalo viac hovoriť aj o Dni otcov. Ľudia poňali tento sviatok hlavne ako príležitosť uctiť si i druhého zo svojich rodičov.

Tipy na darčeky pre otcov:

  • Set na grilovanie – muži väčšinou veľmi radi grilujú a poteší ich akákoľvek vychytávka, ktorá im túto záľubu uľahčí. Pripravte špeciálne uhlie, ktoré doladí chuť jedla, alebo im kúpte set nástrojov na grilovanie. Prípadne dajte vyrobiť štýlovú zásterku s milým odkazom.
  • Poukážka do obľúbeného obchodu – nechcete darovať peniaze, napriek tomu by ste neradi kúpili nejakú zbytočnosť? V tom prípade venujte poukážku na nákup do obľúbeného obchodu vášho otca, zaručene mu tým urobíte radosť.
  • Spoločný obed – venujte mu viac času a pripravte pre neho sviatočný, spoločný obed. Ak sa vám nechce variť doma, zájdite do dobrej reštaurácie.
  • Niečo na športovanie – páni sa radi a často zabávajú pri športe. Preto ocinovi kúpte nejakú pomôcku, športové oblečenie či inú drobnosť, ktorá mu obľúbenú aktivitu uľahčí.
  • Obľúbené pokrmy – medzi mužmi nájdeme veľa gurmánov, ktorí sa vedia tešiť z kvalitného jedla. Môžete ísť do potravín a vyskladať mu darčekový kôš zo špecialít, ktoré má rád. Spomenie si na vás vždy, keď bude maškrtiť.
  • Ak chcete obdarovať svojho otca, nie je dôležitá cena ani veľkosť daru. Možno, že ešte väčšiu radosť bude mať, ak s ním strávite viac času a dáte mu najavo, ako veľmi ho ľúbite.