Dnes si pripomíname Deň tulipánov. Viažu sa k nemu aj tieto zaujímavosti!
13.05.2021 | Deň Tulipánov | Milan Cigánik
Trinásty máj sa nesie v znamení vznešených a už zďaleka pohľady lákajúcich kvetov, ktoré oplývajú širokou škálou farieb. DNES si totiž pripomíname Deň tulipánov.
Tulipány majú pôvod v stredoázijskom pohorí Ťanšan na hraniciach Číny a Kirgizska, kde rástli nadivoko. Niekoľko cibuliek sa v polovici 11. storočia dostalo do Turecka, kde ich skultivovali a začali pestovať vo veľkom. Najcennejšími sa však stali za vlády sultána Sulejmana I., keď sa šľachtili predovšetkým pre potešenie panovníka a jeho dvor. Tulipán dostal pomenovanie od Turkov - podľa turbanu, ktorý im kvet pripomínal. Slovo vzniklo skomolením slova turban na tuliban, z ktorého neskôr vznikol názov tulipán. Ich pestovanie, šľachtenie i predaj podliehali prísnym zákonom a hodnota kvetu bola v danom čase vyššia než cena ľudského života. V 16. storočí sa začali organizovať tulipánové festivaly s noblesným, ba priam mystickým nádychom. Návštevníci sa mohli kochať najkrajšími, spanilými kvetmi vo vázach za splnu mesiaca. Atmosféru festivalov dotváral spev vtáctva, hlavne slávikov a kanárikov.
Práve z Turecka sa tulipány dostali až do Európy. Hoci nie je isté, kto to má na svedomí, predpokladá sa, že do Viedne ich doviezol rakúsky veľvyslanec Ogier Ghiselin de Busbecq v čase vlády cisára Ferdinanda I., a to v roku 1554. V Európe sa samotné pestovanie rozšírilo v 17. storočí, teda v čase, keď vďaka obchodu s korením s východnou Indiou zbohatlo nespočetne ľudí vo Francúzsku, Anglicku, Holandsku i Nemecku. Títo rýchlo zbohatlíci neraz investovali horibilné čiastky do tulipánových cibuliek. Aj preto vzniklo mnoho nádherných kultivarov.
Svetová "veľmoc"
Prívlastkom krajina tulipánov sa hrdo pýši Holandsko, ku ktorému patria rovnako ako veterné mlyny či syry. Stali sa tradičným symbolom krajiny a je ich najväčším komerčným producentom na svete. Do týchto končín boli privezené v 16. storočí a odvtedy sa tam tešia nesmiernej popularite. Darí sa im tu vďaka chladnému počasiu a vhodné podmienky poskytuje tiež úrodná pôda. Obľuba kvetov tu vyvrcholila tzv. tulipánomániou.
Tulipánové šialenstvo
Tulipány sa zaradili k významným vývozným artiklom Holandska, no obchodovanie s nimi sa jedného dňa stalo na tulipánovej burze osudným. Vo februári v roku 1637 dopyt po jednotlivých typoch čoskoro prevýšil ponuku. Ceny kvetov vzrástli natoľko, že podaktoré cibuľky stáli viac než 10-násobok priemerného ročného platu pracujúceho človeka. Netrvalo dlho a vypukla tulipánová horúčka. Mnohí boli ochotní vzdať sa celoživotných úspor, len aby dokázali nakúpiť niekoľko cibuliek a zbohatnúť na nich. No už po krátke dobe sa trh s nimi nečakane zrútil ako pyramídová hra. Ceny začali prudko klesať a nasledovala vlna bankrotov bohatých obchodníkov aj obyčajných ľudí. Vtedajšia vláda sa od tulipánománie dištancovala, keďže bola považovaná za určitú formu hazardu. Dlhy, ktoré ľuďom vznikli, nemohli byť preplatené. Veď ako druh spomínaného hazardu neboli vymáhateľné zákonom. Našťastie, krach krajinu výraznejšie neovplyvnil. Odvtedy sa príbeh stal výstrahou a názorným príkladom ekonomickej bubliny.
Nezvyčajné druhy
Ich bohatosť a pestrofarebnosť, jemné okvetné lístky ako hodváb a elegantné formy z nich robia jednu z najcennejších okrasných rastlín. Dnes je možnosť vybrať si z ponuky viac než 600 rozličných kultivarov. Kvet býva zväčša rovnomerne sfarbený, no upútajú i kombináciou farieb s rôznymi vzormi, kvety so vzorom plameňov, farebnými pruhmi nevynímajúc. Kvety môžu mať aj rozličný tvar. Niektoré pripomínajú papagája alebo kvet ľalie, iné sú zas strapcovité, respektíve kučeravé.
Svetoznáma prehliadka kvetov
V holandskom mestečku Lisse sa nachádza najväčší kvetinový park Keukenhof, prezývaný aj Záhrada Európy. Tá je hlavným domovom tulipánov, ale i ďalších cibuľových kvetín typu narcisy, hyacinty, krokusy či ľalie. Každoročne sa tu vysadí približne sedem miliónov cibuliek. Záhrada ponúka nádherné kvetinové koberce, hýriace rozličnými farbami. Park sa rozprestiera na ploche 32 hektárov kvetinových záhonov a verejnosti je prístupný výlučne počas dvoch mesiacov - zhruba od polovice marca do polovice mája. Nájdete ho približne 45 kilometrov od Amsterdamu.
Tulipány v umení
V čase svojho zlatého veku boli tulipány vyobrazované slávnymi holandskými maliarmi. Najznámejší z nich bol Rembrandt, Bosschaert či Heem. Tulipánové ornamenty sa využívali na vzoroch talianskych i francúzskych hodvábov, brokátov aj výšiviek podľa tureckých vzorov. Postupne sa tulipán rozšíril do ľudového umenia po celej Európe. Na Slovensku sa jeho motív často objavil vo výšivke a nášivke na kožuchoch, v maľbe na nábytku, nástennej maľbe a maľbe na skle, taktiež v rezbárskej aj kamenárskej výzdobe.