Dnes oslavujú všetky ženy. Zaujímavosti o MDŽ, o ktorých ste (zrejme) netušili

Dnes oslavujú všetky ženy. Zaujímavosti o MDŽ, o ktorých ste (zrejme) netušili

08.03.2021 | Medzinárodný deň žien | Naďa Trenčanská

Pondelok 8. marca každoročne patrí ženám. Tento sviatok, známy pod skratkou MDŽ, sa oslavuje v rovnaký deň už niekoľko desaťročí, a to po celom svete.

Sviatok, ktorý ako v ženách, tak i v mužoch, evokuje rozdielne asociácie. Je poznačený radikálnym feminizmom, bývalým režimom či súťažou s inými, zaujímavejšími sviatkami (Valentín, ale aj Deň matiek). Po prvý raz sa sviatok MDŽ oslavoval v ČSR v roku 1921. Už o rok neskôr nadobudol celospoločenský charakter. Druhá svetová vojna oslavy na čas zastavila a sviatok bol zrušený. Na dlhší čas posledný sa konal v roku 1938. Opätovne ho obnovili až v roku 1945.

Nevinný kvet

Na našom území MDŽ zaznamelo najväčší rozmach a vážnosť v čase bývalého režimu. Jeho oslavy sa niesli v znamení červených karafiátov, povinných školských besiedok a vystúpení detí a žiakov. Práve v ére socializmu mu pripisovali veľký význam. Jeho oslavy bývali obvykle povinné. Bolo to spôsobené tým, že v daných časoch sa postavenie ženy asi najviac zmenilo. Po nástupe komunizmu sa neustále zdôrazňovala potreba nástupu žien do zamestnania. Z mnohých matiek v domácnosti sa stali pracujúce matky, ktoré sa v práci snažili vyrovnať mužom. A keďže v tých časoch mohli ženy o trojročnej materskej dovolenke iba snívať, išlo pre ne o skutočne náročné obdobie. Dieťa po šiestich mesiacoch odovzdali do jaslí a šup do práce. Po nej rýchlo nakúpiť, avšak ešte predtým vystáť dlhé rady často aj na základné potraviny. Následne vyzdvihnúť deti z jaslí, škôlok a škôl. Navariť, oprať, ožehliť. A ďalší deň opäť od začiatku.

Už ako deti sme v tomto čase často počúvali poznámky, typu: Kašlem im na ich utierky a karafiát.Práve utierky, uteráky, vreckovky, prípadne obrusy patrili k štandardným darčekom na Deň žien pre všetky občianky Slovenska. Kým ženy povinne "odtrpeli" program pripravený na ich počesť a v duchu počítali, čo všetko musia do večera stihnúť... muži pili na ich zdravie. 😊

Možno aj preto má aj dnes toľko Slovákov a Sloveniek k MDŽ odmietavý postoj. Samotné asociácie sú v ponímaní ľudí rôzne. Nejedna žena v tento deň márne čakala manžela do neskorej noci, pretože sa zdržal v podniku pri oslavách jej sviatku a domov sa vrátil nad ránom v nelichotivom stave. Oslavy MDŽ sa tak stali pre mnohé ženy skôr príťažou, než pekným zážitkom.

Asi najviac utrpel spomínaný červený karafiát. Tento inak krásny kvet, ktorý v tom bol úplne nevinne, sa stal na dlhý čas podceňovaným a zaznávaným. Popularite MDŽ neprospieva tiež fakt, že mnohé politické strany sa ho snažia využívať v politickom boji. Zábery plných kultúrnych domov a kvetnatných sľubov politikov poznáme azda všetci.

Trošku z histórie

Napriek tomu, že široká verejnosť pripisuje sviatku žien socialistickú minulosť, samotné začiatky sa datujú do r. 1908, keď v New Yorku vyšli do ulíc tísíce krajčírok kvôli zlým pracovným podmienkam. Nápad oslavovať MDŽ vznikol na Medzinárodnej ženskej konferencii v Kodani v roku 1910. Už o rok neskôr sa k oslavám pridali i ďalšie krajiny. Medzi prvými bolo Nemecko, Rakúsko a Švajčiarsko.

Patronát nad oslavami prevzala OSN, ktorá vyhlásila rok 1975 za Medzinárodný rok žien a presne v tomto roku bol 8. marec oficiálne ustanovený ako Medzinárodný deň žien. 

MDŽ v súčasnosti

Hoci v súčasnosti tento sviatok nie je zďaleka taký populárny a organizovaný v porovnaní s minulosťou, pre tých, ktorí nad ním nezlomili palicu a posunuli ho do osobnejšej roviny, sa nesie v príjemnom duchu. Darčeky nie sú viac účelné a praktické, no väčšmi osobné a milé. Utierky i vreckovky nahradili parfémy, kozmetika, večere, zážitkové aj darčekové poukazy. Osamelé karafiáty po jednom kuse zas pestré kytice a sladkosti od výmyslu sveta.

A čo vy, máte už nejakú tú drobnosť pre dôležitú ženu vo vašom živote?