Dnes je Svetový deň manželstva. Viete, že existuje už od 13. storočia?

Dnes je Svetový deň manželstva. Viete, že existuje už od 13. storočia?

13.02.2022 | Svetový deň manželstva | Iveta Hricková

Svetový deň manželstva oslavujeme každú druhú februárovú nedeľu už od roku 1981. Tento nápad vznikol v americkom štáte Louisiana a bola to reakcia manželských párov, ktorí chceli ukázať, že Deň svätého Valentína je niečo viac, než iba sviatok zaľúbených.

Pomocou tohto sviatku chceli vyzdvihnúť výnimočnosť manželského zväzku a prejaviť úctu všetkým manželkám a manželom.

Možno máte dojem, že manželský zväzok je tu s nami už od nepamäti. No nie je to úplne pravda. Tak, ako ho poznáme v súčasnej podobe, teda že začína obradom, počas ktorého sa berú dvaja zaľúbenci, existuje od druhej polovice 13. storočia. Dovtedy sa taktiež uzatvárali zväzky, no mali skôr obchodný charakter. Dva kmene sa spojili a súčasťou tohto spojenia bola i dohoda, že sa ich deti vezmú. Neskôr sa takto „z rozumu“ spájali rodiny, ktoré mali, napríklad, pozemky blízko seba. Často išlo len o ústnu dohodu medzi otcami. Väčšinou z toho obom stranám plynuli určité ekonomické výhody.

Symbol lásky a dôvery

V súčasnosti popularita manželstiev klesá. Mladí ľudia spolu často žijú bez úradného potvrdenia ich vzťahu. Majú pocit, že to nie je pre ich lásku nutné, pretože sa milujú a žiadne oficiality navyše nepotrebujú. Pravdou ale je, že pre mnohých zaľúbencov je manželský sľub nádherný symbol dôvery a silných citov. Vďaka nemu sú si ešte bližší, nenechávajú si únikovú cestičku, po ktorej by sa dalo rýchlo utiecť. Majú väčšiu motiváciu pracovať na vzájomnom vzťahu, svoju lásku zveľaďovať a chrániť. Navyše, tomuto všetkému predchádza ich sobáš, špeciálny moment, ktorý môžu prežiť spolu so svojou rodinou a priateľmi.

Najstarší manželský pár z Ekvádoru

Manželstvá so sebou prinášajú aj veľa dojímavých príbehov. Romantická povaha určite nechýba manželskému páru z Ekvádora, ktorý má dovedna najviac rokov a je zapísaný do Guinnessovej knihy rekordov. Keďže sa obaja dožili viac ako stovky, spolu majú neuveriteľných 214 rokov.

Julio a Waldramina boli do seba veľmi zaľúbení, ale ich rodiny nesúhlasili so svadbou. Preto sa tajne zosobášili v prvom kostole, ktorý postavili v ich meste Španieli. Neústupnosť ich rodičov mala úplne opačný efekt. Boli si navzájom oveľa vzácnejší a vzájomnú lásku si nadovšetko cenili. V čase zapísania medzi oficiálne rekordy boli zosobášení 79 rokov. Vychovali štyri deti, majú 11 vnúčat, 21 pravnúčat a jedného prapravnuka.

Manželské rekordy

*Mnohé manželstvá skrachovali už krátko po svadbe, ale rekord v dĺžke trvania manželstva drží pár z Bagdadu. Ten podal žiadosť o rozvod ešte počas svadobnej hostiny. Príčinou bola hádka medzi ich rodinami. Nevesta si totiž dala zahrať skladbu o tom, aká je dominantná, a ako chce ovládnuť svojho manžela. To sa príbuzným ženícha zdalo nevhodné a veľkej láske bol koniec.

*Rekord v uzatváraní manželstiev si drží mesto Las Vegas. Každý rok sa tam zosobáši okolo 100 000 párov.

*Pri dlhoročných manželstvách býva častým zvykom, že si manželia obnovujú manželský sľub. Americkému páru z Tennessee sa to zapáčilo natoľko, že sa opätovne vzali až 109-krát. Vraj im to pomohlo udržiavať medzi sebou iskru a vzájomnú vzácnosť.

*Najdlhšie zosobášeným párom boli Herbert a Zelmyra Fisher, ktorí spolu prežili 86 rokov, 9 mesiacov a 16 dní. Ich manželstvo sa skončilo Herbertovou smrťou. Umrel vo veku 106 rokov.

*Najdrahšiu svadbu na svete mali princezná Salama a šejk Mohammed bin Zayed bin Sultan Al Nahyan. Vzali v roku 1981 a na svadobnú hostinu pozvali viac ako 20 000 hostí. Náklady sa vyšplhali na 100 miliónov dolárov.

*Najstarším rozvedeným párom sú Bertie a Jessie Wood, ktorí mali v čase rozvodu 98 rokov. Skutočný dôvod tohto rozhodnutia ale neprezradili.