Dnes je Deň národných parkov. Toto sú naše najväčšie pýchy

Dnes je Deň národných parkov. Toto sú naše najväčšie pýchy

24.05.2021 | Národné parky na Slovensku | Iveta Hricková

Európsky deň národných parkov sa oslavuje pravidelne 24. mája. V tento deň odborníci apelujú na to, aby sme si chránené oblasti ešte viac vážili a zdôrazňujú dôležitosť udeľovania samotného titulu. 

Vďaka nim sa nám totiž podarí uchovať vzácne prírodné unikátnosti, ktorými sa môžeme pýšiť aj u nás.

TANAP – Tatranský národný park

Náš najstarší národný park sa nachádza vo Vysokých Tatrách. Za chránené územie ho vyhlásili v roku 1948. Väčšinu jeho plochy pokrývajú ihličnaté lesy. Kedysi sa tam nachádzali ľadovce, ktoré sa rozpustili a vytvorili nádherné jazerá. Najznámejšie z nich sa nazývajú Popradské a Štrbské pleso. Tento národný park je výnimočný aj vďaka zastúpeniu ojedinelých zvierat. Počas vysokohorských túr dávajte pozor, či neuvidíte svište alebo kamzíky. Nájdete tam i najlepšie podmienky na horskú turistiku. Niektoré končiare ako napríklad Gerlachovský štít sú prístupné iba so sprievodcom.

NAPANT – Národný park Nízke Tatry

Za národný park ho vyhlásili v roku 1978. Rozlohou je najväčší na Slovensku a ponúka množstvo zimných i letných aktivít. Jedným z najzaujímavejších miest je Kráľova hoľa, pod ktorou vyvierajú až štyri známe slovenské rieky. V tejto oblasti sa nachádza aj viacero jaskýň. Najznámejšie z nich sú Demänovská jaskyňa slobody a Demänovská ľadová. V týchto miestach sa nachádza aj obľúbené zimné stredisko Jasná, odkiaľ sa lanovkou dostanete až na vrchol Chopku, kde sa vám naskytne nádherný pohľad na Vysoké Tatry.

Národný park Malá Fatra

V okolí Žiliny sa rozprestiera Národný park Malá Fatra, ktorý vyhlásili v roku 1988. Známy je vďaka zachovalej prírode, ktorá ponúka skvelé podmienky pre viaceré zaujímavé druhy rastlín a živočíchov. Je to najzápadnejší národný park, ktorého obľúbené turistické miesta sa nachádzajú vo Vrátnej doline a pri Šútovskom vodopáde. Vďaka priaznivej klíme sa im podarilo uchovať viacero ojedinelých druhov stromov. Na tomto mieste sú už zastúpené aj listnaté druhy. Malá Fatra je zároveň domovom mlokov, ktoré už v iných kútoch Slovenska pomaly vymierajú.

Národný park Veľká Fatra

Od roku 2002 sa titulom národného parku môže pochváliť aj Veľká Fatra. Ten sa rozprestiera v strede Slovenska v okresoch Martin, Banská Bystrica, Ružomberok a tiahne sa až na Oravu. V jeho areáli sa nachádza vzácny tisový les. Aj v tejto oblasti môžete na vlastné oči vidieť kamzíkov. Okrem toho je domovom veľkého množstva vtákov. Počas pekných dní ponúka zo svojich končiarov výhľad na veľkú časť tohto regiónu. Na túrach by ste mali dávať pozor, pretože sa tu vyskytuje veľké množstvo vreteníc.

Národný park Slovenský raj

Slovenský raj sa zapísal medzi národné parky v roku 1988, no už predtým spadala jeho veľká časť ku chráneným územiam. Medzi turistami sa preslávil najmä vďaka množstvu zaujímavých chodníkov. Dostanete sa tam k Tomášovskému výhľadu, odkiaľ uvidíte Vysoké Tatry. No obľúbené sú tiež rôzne trasy s rebríkmi a reťazami, ktoré vám ponúkajú adrenalínový zážitok. Zaujímavosťou je, že sa na jeho území nachádza až 600 jaskýň. Väčšina z nich je maličká, s jednou sieňou a sú ťažšie prístupné pre verejnosť. Z toho dôvodu je otvorená len jedna z nich – Dobšinská ľadová.

Národný park Muránska planina

Je ťažké uveriť tomu, že sa toto nádherné miesto zapísalo medzi národné parky až v roku 1997. Aj v tomto prípade sa tu nachádza množstvo jaskýň, ktoré nie sú prístupné pre verejnosť. No namiesto nich si môžete pozrieť nádhernú prírodu s kopcami a známymi polodivokými koňmi. Keďže je Muránska planina nádherným, ale drsným prostredím, až dodnes je len riedko osídlená. 

Pieninský národný park

PIENAP sa stal národným parkom v roku 1967 a vďaka tomu patrí medzi naše najstaršie chránené oblasti. Vláda k tomu musela pristúpiť kvôli tomu, aby sa tam nevyklčovali stromy a podarilo sa uchovať tunajšie prírodné unikátnosti. Dominuje tam bukový a smrekový les, ktorý dáva výborné podmienky na život pre množstvo ojedinelých zvierat. Veľmi dobre sa tam darí napríklad rysom. Najobľúbenejšou atrakciou v tomto regióne je splav Dunajca, počas ktorého budete na plti prechádzať aj za poľskú hranicu.

Národný park Poloniny

Rok 1997 nám priniesol viacero národných parkov a medzi nimi boli aj Poloniny. Tie sú výnimočné vďaka bukovým lesom, ktoré sa nachádzajú až na 80-tich percentách jeho územia. Toto miesto je výnimočné z hľadiska rôznorodého zastúpenia živočíchov. Môžete tam pozorovať viaceré vzácne druhy motýľov, žije tam osem typov plazov a takmer 200 druhov vzácnych vtákov, vďaka čomu sa Poloniny stali obľúbenými aj medzi ornitológmi.

Národný park Slovenský kras

Jedným z posledných národných parkov je Slovenský kras, ktorému tento titul pripísali v roku 2002. Nachádza sa v Rožňave a prechádza až do Košíc. Celý región je pestrý na turistické aktivity. Máte tam zaujímavé rastliny, môžete sa tešiť na rozmanitú prírodu, prejdete sa po siedmych náučných chodníkoch a majú tiež vynikajúce podmienky pre cyklistiku. Tento park je nižšie položený, preto tam opäť dominujú najmä listnaté stromy.