CESTOVANIE s Instacks: Zabudnuté mestečká s krutým osudom
04.06.2022 | Zabudnuté mestečká | Redakcia
Vraví sa, že ľudská krása je pominuteľná. Mnohí z vás s týmto tvrdením určite súhlasia a dobre vedia, že sa netýka len ľudí. Predstavíme vám tri, v minulosti krásne, turisticky vyhľadávané destinácie, ktoré sa postupom času zmenili na nepoznanie a dnes sú takmer opustené.
Dôvody, ktoré k tomu viedli, sú však ešte zarážajúcejšie.
Oradour-sur-Glane, Francúzsko
Dedinka vyľudnená kvôli omylu počas druhej svetovej vojny. I tak by sa dal zhrnúť nemilý osud niekdajšej krásnej lokality v srdci Francúzka. V roku 1944 sa totiž Nemci fatálne splietli a miesto mestečka Oradour-sur-Vayres, kde mal byť uväznený nemecký dôstojník, dorazili v bojovej nálade práve sem. Výsledok ich vyčíňania až mrazí. Na príkaz veliteľa Adolfa Diekmanna boli na námestí zhromaždení všetci tunajší obyvatelia vrátane šiestich náhodných cyklistov. Muži nahnaní do stodôl a ženy s deťmi v kostoloch sa istej smrti skutočne nevyhli. Bilancia mŕtvych znela: 642 udusených, zhorených alebo vystrieľaných nevinných ľudí. Hoci mestečko po vojne prešlo rozsiahlou obnovou, pôvodnú podobu už nedosiahlo a trosky niekdajšej dediny ostali ponechané ako upozornenie na dávne nemecké zločiny.
Varosia, časť mesta Famagusta, Cyprus
Už je to štyridsať rokov, čo sa na bielych plážach promenádovali krásky Elizabeth Taylor či Brigitte Bardot. Práve v tomto období patrila Varosia k najvyhľadávanejším turistickým destináciám v Stredomorí. Tisícky návštevníkov, luxusné hotely, bujarý nočný život a vychytené pamiatky dnes, žiaľ, nepripomína nič. Celý areál je ohradený plotom symbolizujúcim nekompromisný ortieľ – uzavretá lokalita. Okrem hliadkujúcej tureckej armády, civilného personálu a členov mierovej jednotky OSN sa sem nedostane nik. Pýtate sa, prečo? V roku 1974 ostrov po dlhodobých nezhodách s cyperskou vládou obsadilo 40 000 tureckých vojakov, pričom oficiálna verzia hovorí o primárnom záujme chrániť turecké menšiny na ostrove. Zo strachu utiekla z mesta väčšina obyvateľov. Nádej na zmenu a návrat života do týchto končín je v nedohľadne. Ako tvrdia kompetentní, obnova by trvala zhruba desať rokov a stála by celé miliardy Eur.
Centralia, Pensylvánia, USA
V minulosti prosperujúce mestečko s ložiskami kvalitného uhlia, v ktorom ešte na konci 19. storočia žilo takmer tritisíc obyvateľov, stálo sedem kostolov, päť hotelov, dvadsaťsedem salónov a dve divadlá. Priamoúmerne s poklesom ťažobných aktivít klesal i počet domácich, až sa v roku 1960 napokon ťažba úplne zastavila. Avšak dôvod, prečo je mestečko v súčasnosti vyľudnené, je oveľa vážnejší. Môžu za to prekvapivo samotní obyvatelia. Tí dlhé roky hádzali odpadky do opusteného povrchového dolu, kde začalo v máji 1962 horieť. Hasičom sa síce podarilo požiar na povrchu uhasiť, no v uholnom podzemí sa šíril ďalej. Odborníci dokonca vyhlasujú, že úplne vyhorenie uhoľných zásob môže trvať ďalších 250 rokov. Každopádne, ničivú silu ohňa dnes dokazujú napríklad pukliny na diaľniciach, pripomínajúce obrovské krátery.