Cestovanie po Zemplíne bude jednoduchšie. Pomôže vám nová aplikácia

Cestovanie po Zemplíne bude jednoduchšie. Pomôže vám nová aplikácia

28.10.2021 | Krásy Zemplína | Iveta Hricková

K plánovaniu dovoleniek a výletov už dnes patria aj moderné technológie. Výrazne nám uľahčujú cestovanie a vďaka nim nájdeme množstvo nenápadných i dobre skrytých atrakcií. Každé väčšie mesto alebo známy región už má vlastnú aplikáciu, ktorá nahradila papierové bedekre.

Odteraz sa s takouto pomocou môžete túlať aj po Zemplíne. :-)

Všetky atrakcie a podujatia na jednom mieste

Mesto Michalovce pripravilo pre turistov novú mobilnú aplikáciu Zemplín región, ktorá funguje v systémoch Android a iOS. Dostupná je v slovenskom a v anglickom jazyku. Po jej otvorení sa dostanete k širokej ponuke zaujímavostí v celej oblasti. Na výber máte z tradičných pamiatok, ale i prírodných zaujímavostí. Pomôže vám nájsť atrakcie presne podľa miesta, kde sa práve nachádzate. Nemusíte si vopred nič plánovať. Iba si zapnete Zemplín región a inšpirujete sa okolitými pamiatkami. Okrem nich si vyberiete z pestrého zoznamu podujatí. Na tomto mieste nájdete vždy presné informácie o všetkých akciách, ktoré sa konajú v Michalovciach a v celej oblasti.

3D prehliadka galérie

Súčasťou novej aplikácie je sekcia venovaná 3D prehliadkam. Momentálne si takýmto spôsobom prezriete michalovskú galériu, v ktorej prebieha výstava pod názvom Zemplín bez hraníc. Jednotlivé zábery sú vytvorené pomocou špeciálnej, novej 3D kamery, inštalovanej priamo v múzeu. Prostredníctvom smartfónu si možno prejsť jednotlivé miestnosti a zastaviť sa pri každom obraze. Ostatné pamiatky a pútavé miesta sú vždy doplnené fotografiami, aby ste mali lepšiu predstavu o danej lokalite. Pri nich sa nachádza presný popis a praktické informácie. Vo vybraných častiach regiónu bývajú k dispozícii mapy s označenými trasami.

Vytvorte si zoznam obľúbených miest

Okrem sekcií s tipmi na podujatia, výlety a relax si v aplikácii pokojne vyrobíte aj vlastný zoznam obľúbených zaujímavostí alebo akcií. Akonáhle si do tejto časti pridáte nejakú pamiatku, automaticky vám budú chodiť upozornenia na všetky novinky, ktoré k nej pribudnú. Rovnako je to aj v prípade podujatí, takže sa veľmi jednoducho dozviete o všetkých zmenách. Ak už pamiatku zo zoznamu obľúbených navštívite, prípadne o nej viac nechcete dostávať notifikácie, stačí si ju jedným kliknutím odobrať.

Michalovce sa pýšia zrenovovanou historickou budovou

V centre Michaloviec otvorili v septembri zrekonštruovanú budovu s pomenovaním Zlatý býk. V súčasnosti je v nej situované informačné centrum a mestská galéria, ktorú si viete prezrieť počas 3D prehliadky v aplikácii. Rekonštrukcia historického domu prebehla vďaka finančným prostriedkom z projektu Through Art we Ruin Borders – Umením búrame hranice, ktorý Zemplínčania realizujú spoločne s Užhorodom a Sátoraljaújhelym. Ten je rozdelený do troch fáz. V prvej prebehla renovácia pôvodne komerčných priestorov Zlatého býka, v druhej zorganizujú cezhraničné umelecké podujatia a v tretej obnovia vybrané pamiatky v regióne či zlepšia informačné kanály pre turistov.