Cesta do praveku je už aj u nás realitou. Štartuje tento víkend

Cesta do praveku je už aj u nás realitou. Štartuje tento víkend

14.05.2021 | Cesta do praveku | Iveta Hricková

Košice Región Turizmus pripravil po uvoľnení opatrení prvú väčšiu kultúrnu akciu. Turisti sa môžu vybrať na cestu do praveku, ktorá im predstaví krásy tohto regiónu. Okrem jazdy historickým vlakom na nich čaká aj unikátny archeoskanzen.

V sobotu 15. mája odštartuje z hlavnej košickej železničnej stanice prvý z historických vlakov, ktorý si posvieti na zaujímavosti v Košickom regióne. Tentoraz sa vyberiete na výlet do Nižnej Myšle, vzdialenej pätnásť kilometrov. Témou pripravovaného dobrodružstva bude totiž cesta do praveku pod názvom Hlina, kde sa len pozrieš. Záujemcovia sa stretnú ráno o 8:30 na košickej železničnej stanici. O hodinu neskôr už budú vystupovať v Nižnej Myšli, kde ich čaká celodenný, organizovaný program. Lístok na historický vlak a celodenný program so sprievodcom stojí 6 eur. Deti do troch rokov majú bezplatný vstup, dôchodcovia a študenti platia 4 eurá. Rodiny s maximálne piatimi potomkami si môžu zakúpiť zvýhodnený lístok za 18 eur. Vstupenky sú k dispozícii online, priamo na mieste v pokladni Detskej železnice alebo v kancelárii Regionálneho informačného bodu v Košiciach.

Program s pútavými prehliadkami

Doobedňajší program je pripravený v Nižnej Myšli. Tam sa môžete tešiť na prehliadku troch turistických atrakcií. V menších skupinách si postupne pozriete múzeum, kostol či katakomby. Oblasť okolo spomínanej dedinky je bohatá na vzácne vykopávky. Archeológovia tam našli viacero unikátností, ktoré sú k videniu v Myšlianskom obecnom múzeu. Nájdete ho v budove bývalého kláštora, z ktorého v minulosti viedla tajná chodba až do tunajšieho lomu. Potom budete pokračovať do Kostola svätého Mikuláša, pričom ten je tretím svätostánkom v spomínanej obci. Aktuálna stavba pochádza z 19. storočia, keď tam postavili chrám v barokovom štýle. Tretia zastávka je v katakombách pod budovou bývalého kláštora, v ktorého časti sa nachádza i múzeum.

Vzácne nálezisko s rozrastajúcim sa skanzenom

Po prehliadke sa presuniete do archeoskanzenu, kde vás hneď v úvode čaká hodinová prestávka na občerstvenie. Treba sa predsa pripraviť na dvojhodinový program, ktorého súčasťou má byť aj workshop o keramike. :-) Pre deti je pripravená špeciálna zábava, jej súčasťou budú i rôzne súťaže. Archeoskanzen leží na mieste, kde v uplynulých rokoch objavili najviac vykopávok. Medzi nimi nechýbali hlinené nádoby, šperky aj keramika. Vo veľkej jame z doby bronzovej ležali i kostry žien, ktoré tam v minulosti pochovali. Po skončení programu sa poberiete na železnicu, odkiaľ opäť pocestujete historickým vlakom späť do Košíc.

Päť jedinečných podujatí

Výlet Cesta do praveku je prvým zo série podobných podujatí, ktoré na vás čakajú počas celej turistickej sezóny. Postupne sa môžete pozrieť na niekoľko zaujímavých jázd historickým vlakom, ktoré vám predstavia dejiny regiónu. Posledné podujatie je naplánované na polovicu októbra. Dovtedy sa môžete, okrem najbližšej soboty, tešiť na ďalších päť podujatí:

  1. jún – Kov, ktorý zmenil svet
  2. júl – Paleokuchyňa, tak toto ste ešte nejedli
  3. august – Zbrane a lov
  4. september – Zlatý lesk doby bronzovej
  5. október – Tu spočinú moje kosti