Bratislava bude meniť počas nasledujúcich rokov svoju tvár

Bratislava bude meniť počas nasledujúcich rokov svoju tvár

27.02.2021 | Architektonické súťaže | Milan Cigánik

Architektonické súťaže predznamenávajú niekoľko zaujímavých projektov.

Hlavné mesto Slovenska Bratislava vypísalo niekoľko desiatok architektonických súťaží, zameraných na zlepšenie životného prostredia v meste. Znamená to, že v najbližších rokoch budú realizované viaceré prestavby, rekonštrukcie a revitalizácie, ktoré potešia nielen obyvateľov Bratislavy, ale aj jej návštevníkov. Obraz hlavného mesta sa tak začne postupne meniť a prispôsobovať svoj výzor ostatným európskym metropolám. Autori výzvy predpokladajú, že po avizovaných zmenách sa výrazne zvýši atraktivita mesta a využije sa jeho potenciál pre rozvoj kongresového, kúpeľného, športového či cestovného ruchu.

Na čo sa môžeme tešiť?

Priblížime vám najzaujímavejšie projekty, ktoré sa v meste chystajú.

Kúpele Grossling

Ikonické, historické, mestské kúpele Grossling boli zatvorené v roku 1994 pre zlý technický stav objektu. Magistrát mesta chce kúpeľom prinavrátiť niekdajšiu slávu a po viac ako 26 rokoch plánuje ich obnovu. Na spoluprácu boli prizvaní odborníci na kúpeľníctvo z budapeštianskych kúpeľov. Plán rekonštrukcie predpokladá presun časti mestskej knižnice do priestorov kúpeľov, vybudovaná tu bude kaviareň s otvoreným priestorom, spojeným s detskou zónou, čitárňou dennej tlače i knižných noviniek. Obnovené budú tri sedacie bazény, pribudne parná a fínska sauna, napojené budú na plavecký bazén. Projekt predpokladá výstavbu vonkajšieho rekreačného bazéna a priestorov na masáže i kúpeľné služby. Plán prestavby zahŕňa aj revitalizáciu mestského parku. Rekonštrukcia bude prebiehať po etapách. Jednotlivé vynovené priestory sa plánujú otvárať postupne a úplne prístupný verejnosti areál bude v roku 2025. Bratislava tak získa nové kultúrne, rekreačné a športové centrum, kde sa môžu stretávať nielen obyvatelia mesta, ale aj jeho návštevníci.

Premena Komenského námestia na parčík

Námestie Komenského sa nachádza priamo v centre mesta. Plán revitalizácie tohto priestoru predpokladá jeho premenu na zelenú oázu oddychu. Park za divadlom tu existoval už v minulosti, avšak počas dostavby Slovenského národného divadla v 70. rokoch zanikol. Projekt na obnovu predpokladá rozdelenie priestoru jednoduchou, oceľovou konštrukciou v bielej farbe, ktorú budú zdobiť popínavé rastliny, výrazné osvetlenie a rôzne závesné atrakcie. Celé námestie je rozdelené na dve časti. Prvá - znížená pod úroveň okolia, poskytne priestory na posedenie, druhá - vysadená stromami bude plniť funkciu zatienenia a ochladzovania. Realizácia projektu by sa mala uskutočniť ešte v tomto roku.

Námestie SNP, Kamenné námestie a Námestie Nežnej revolúcie sa transformujú na Živé námestie

Všetky tieto námestia spolu predstavujú jedno z najvýznamnejších mestských priestranstiev v Bratislave. Ich poloha v centre v pamiatkovej zóne je strategická. Rekonštrukciou tohto verejného priestoru sa prepojí historické jadro mesta s okolím Obchodnej ulice a spustí sa prestavba okolia obchodného domu Prior a bývalého hotela Kyjev. Zároveň bude obnovená kľúčová os medzi Hlavnou stanicou a Starým mostom, ktorá mala byť za Prvej republiky jadrom novej Bratislavy. V súčasnosti sa realizujú prvé, nenáročné riešenia pre zjednotenie tohto priestoru. Dátum realizácie projektu zatiaľ nie je známy.

Nový Istropolis

Dom odborov Istropolis investori plánujú prestavať na polyfunkčné, kultúrno-spoločenské centrum s dvomi obytnými a tromi administratívnymi budovami, kongresovým hotelom, kultúrnou sálou a parkovacími miestami v podzemí  i na povrchu. Obchody a služby by mali byť umiestnené prevažne na prízemí jednotlivých budov a orientované do verejného priestoru. Kultúrno-spoločenská sála bude slúžiť na usporadúvanie prestížnych medzinárodných podujatí, kongresov alebo koncertov. Realizácia projektu by mala byť ukončená v roku 2026.

Promenáda na Železnej Studničke

Rekonštrukcie sa dočká aj promenáda na Železnej Studničke. Projekt počíta so vznikom nových mól pozdĺž oboch rybníkov. Tie umožnia návštevníkom pozorovať rastliny a živočíchy v mokraďových častiach jazier. Pribudnú lávky a premostenia, pre telesne postihnutých bezbariérový prístup až na brehy rybníkov. Novinkou bude možnosť člnkovania sa, zážitkového rybolovu alebo edukatívneho trávenia času v priestoroch, určených pre rodiny s deťmi. Na výrobu zvodidiel, nového mobiliáru a zastávok MHD sa použijú výhradne prírodné materiály. Komfort cyklistom poskytnú nové cyklostojiská, ktoré doteraz absentovali. Novým prvkom budú tiež priepusty - žabochody - vo vozovke, ktoré umožnia bezpečný prechod obojživelníkov cez cestnú komunikáciu z lesa do jazier.

Eset Campus

Patrónka je jedna z najvýznamnejších častí Bratislavy. Spoločnosť ESET plánuje vytvoriť z tejto lokality živé miesto a premeniť  ho na centrum inovácií a kreativity. Projekt predpokladá výstavbu kampusu v krásnom prírodnom prostredí Malých Karpát, ktorý bude zodpovedať princípom funkčnosti, udržateľnosti a ekológie. Spoločnosť tu plánuje vybudovať ekosystém pre IT a technologické firmy a startupy, ktoré chce napojiť na akademické inštitúcie. K dispozícii bude ubytovanie pre študentov a zamestnancov, verejné priestory, rôzne prevádzky i služby. Realizácia projektu by mala byť ukončená v roku 2026.

Park so športovými aktivitami v Karlovej Vsi

V mestskej časti Karlova Ves vznikne nový, multifunkčný park. Ten poskytne obyvateľom mestskej časti široké možnosti športového vyžitia. Park vyrastie pri nedávno zrekonštruovanej Dúbravsko-karloveskej radiále na Karloveskej ulici. So stavebnými prácami sa začne už v priebehu tohto roka. Športový objekt bude lemovaný bežeckou dráhou, vnútri ktorej  sa počíta s vybudovaním skateparku, tribúnami s miestami na sedenie a tiež s parkour plochou či cross-fittom. Na druhom konci skateparku vybudujú detské ihrisko so šmykľavkou a malým tunelom pre najmenších. Vstupovať do parku sa bude od električkovej trate cez sakurovú aleju, ktorá poslúži aj ako oddychová zóna pre obyvateľov mesta. Pribudnú nové lavičky i stojany na bicykle. Zaujímavou novinkou je dažďová záhrada. V nej vysadená zeleň pojme obrovské množstvo vody, čím odbremení mestskú kanalizáciu v prípade výskytu prívalových zrážok. Dokončenie projektu je naplánované na koniec roka 2021.

Pumptrackové športovisko v Dúbravke

Približne 50 metrov dlhá pumptracková trať má vzniknúť v mestskej časti Dúbravka, na mieste bývalej dráhy z pneumatík. Tá v minulosti slúžila deťom na súťaže v jazde na elektrických motorkách. Dráha bude mať trojuholníkový tvar s dvomi dráhami. Tie sa môžu využívať nielen na jazdu na bicykloch, ale rovnako na odrážadlách, kolobežkách, skatebordoch či korčuliach. Revitalizácia tohto chátrajúceho priestoru by mala byť ukončená ešte tento rok.

Futbalová aréna v Petržalke

Významnou športovou zónou Bratislavy sa stane juhovýchodný okraj Petržalky. Vyrastie tu futbalová aréna MakFootballArena s tromi nadzemnými podlažiami. Cez prvé nadzemné podlažie sa bude vstupovať do haly s kapacitou 300 divákov a do šatní pre hráčov, ďalej tu budú umiestnené kancelárie pre administratívu a dve predajne športových potrieb. Reštaurácia, fitness a lobby by mali byť na druhom podlaží a tretie je vyhradené pre wellness. Väčšina týchto priestorov ponúkne možnosť výhľadu na hracie plochy. V projekte sa počíta aj s výstavbou exteriérového, multifunkčného ihriska a vonkajšieho parkoviska. Stavebné práce by mali byť ukončené v roku 2024.

Horáreň na Peknej ceste

Stará horáreň, nachádzajúca sa v areáli bývalých muničných skladov na Peknej ceste, môže opäť slúžiť verejnosti. Podľa plánu prestavby sa z nej stane miesto na trávenie voľného času s možnosťou grilovania či ochutnávkou vína. V okolí pribudnú herné a športové plochy, ako napríklad ihrisko pre petang, ohniská, vodné prvky, preliezačky pre deti či stojany na bicykle. Úpravami prejde tiež studnička, ktorú by mohli v budúcnosti využívať turisti a návštevníci areálu. Všetky prvky sú navrhnuté z prírodných alebo prírode blízkych materiálov. Dokončenie projektu je naplánované na rok 2022.