Bojnický zámok zverejnil audionahrávku jednej z jeho povestí a avizoval niekoľko dôležitých zmien
27.04.2021 | Bojnický zámok | Milan Cigánik
Zopár mesiacov boli múzeá a galérie z dôvodu šíriacej sa pandémie koronavírusu pre verejnosť zatvorené. Postupné uvoľňovanie opatrení predznamenáva aj pre tieto inštitúcie lepšie vyhliadky do budúcnosti.
S legendami a tajomnými príbehmi hradov a zámkov sa ich návštevníci väčšinou oboznamovali počas štandardných prehliadok. To ale situácia dlhší čas neumožňovala. Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice preto pripravilo pre svojich priaznivcov originálnu audionahrávku. Prostredníctvom nej si záujemcovia môžu vypočuť povesť o chamtivom kastelánovi, pôsobiacom na niekdajšom Bojnickom hrade, a to priamo z pohodlia vlastného domova.
„Prežívame náročnú dobu, poznačenú sociálnou odlúčenosťou. Mnohé naše činnosti a sociálne kontakty sa presunuli do online sveta. Aj preto chceme ponúknuť ľuďom viac radosti, nádeje a odreagovania sa od každodennej rutiny a izolácie prostredníctvom online priestoru. Dúfame, že skvele napísaný text Jána Domastu a vynikajúci umelecký prednes Lucie Vráblicovej pomôžu v človeku rozdúchať plamienok nádeje“, vysvetľuje Martin Huk, riaditeľ oddelenia múzejnej komunikácie, marketingu a služieb návštevníkom.
Inšpirácia z knihy povestí
Za vznikom audionahrávky stojí herečka Lucia Vráblicová, známa nielen z divadla Nová Scéna, ale tiež z rozhlasu i televízie, a hudobník Viktor Nožník. Pandémia Covid-19 ovplyvnila aj život Lucie Vráblicovej. Ako sama poznamenala, mohla aspoň viac času stráviť s manželom a synom. „Spolu sme vymysleli niekoľko krásnych projektov. K nahrávke o chamtivom kastelánovi, napríklad zložil výbornú hudbu, ktorá sa k legende a zámku veľmi hodí“, priblížila nám.
Podľa kultúrno-propagačnej manažérky Slovenského národného múzea – Múzea Bojnice - Petry Gordíkovej, sa podkladom pre vznik nahrávky stalo literárne spracovanie povesti Bojnický kastelán od Jána Domastu. Pri listovaní v knihe „Povesti o slovenských hradoch a zámkoch“ spomínaná legenda zaujala pani Vráblicovú do takej miery, že oslovila vedenie múzea s ponukou na jej zvukové spracovanie.
Opätovné sprístupnenie zámku
Od utorka 20. apríla 2021 sa z rozhodnutia Ministerstva kultúry SR Bojnický zámok opätovne otvoril pre verejnosť. Tento krok je v súlade s rozhodnutím vlády o postupnom uvoľňovaní protipandemických opatrení. V prvej fáze sú povolené len individuálne prehliadky, jeden návštevník na 15 m², potrebný je negatívny AG test, nie starší ako 7 dní, a respirátor. Návštevníci majú možnosť vybrať si z dvoch prehliadkových okruhov. Zámocký okruh zachytáva bývanie šľachty a prináša novinku – interaktívnu multimediálnu projekciu. Tá približuje dobové obrazy zámku v kontraste so súčasnosťou. Galerijný okruh prináša to najlepšie zo zbierkového fondu múzea, vrátane priestorov Huňadyho sály a zámockej kaplnky. Vybrané zbierkové predmety si návštevníci môžu pozrieť na dotykových monitoroch. Prechádzajú zámkom bez sprievodcu, orientovať sa im pomáhajú sprievodné texty v tlačenej alebo elektronickej podobe. Tie si môžu stiahnuť do mobilu prostredníctvom QR kódu, prípadne priamo z webovej stránky múzea.
Príbeh legendy o kastelánovi
Podľa legendy žil na Bojnickom hrade koncom 15. storočia, za panovania Jána Korvína, kastelán Peter Póky. Jeho odpudivý vzhľad zodpovedal jeho zákernej povahe. Chamtivý kastelán bol podlý a pokúšal sa zbohatnúť na ľudskom nešťastí. Liečivé pramene teplej vody využívalo panstvo aj chudobný ľud pri liečbe zdravotných neduhov. Kastelán však zahatal pramene zábranami, no a kto chcel vodu využiť, musel za ňu zaplatiť. Dotklo sa to najmä chudobného ľudu. Jedného dňa zavítal do Bojníc chorý a starý mrzák, so znetvorenými končatinami. Veril, že pomocou liečivej vody sa vylieči a zbaví dlhoročného trápenia. Keďže nemal čím zaplatiť, krutý kastelán ho vyhnal. Za to starec kastelána preklial a kliatba sa skutočne naplnila. Liečivý prameň zmizol a dukáty, ktoré Póky vyberal, sa premenili na okrúhle kamienky. Keď kastelán zomrel, liečivá voda sa znovu objavila.
Povesť o chamtivom Pókym si môžete vypočuť na oficiálnej stránke múzea www.bojnicecastle.sk/blog
Zámok zahalený do farieb krvi
Pri príležitosti Svetového dňa hemofílie sa Bojnický zámok v sobotu 17. apríla 2021 dočasne zafarbil do farby krvi. Od roku 1989 si tento deň pripomínajú ľudia po celom svete a rozsvecujú červené svetlá, alebo farebne osvetlia významné budovy i pamiatky. Hemofília sa obvykle označuje ako choroba modrej krvi (kráľovská choroba). Ide o poruchu, spôsobujúcu nedostatočnú tvorbu dôležitej bielkoviny krvnej plazmy, a tým aj slabú zrážanlivosť krvi. Väčšinou sa vyskytuje u mužov. Slabá zrážanlivosť krvi môže vyústiť do nekontrolovateľného vnútorného krvácania. V kráľovských rodinách sa vyskytovala pomerne často. Medzi najznámejších prenášačov ochorenia patrila kráľovná Viktória, jej tri dcéry i syn, ktorý touto chorobou trpel. Uzatváraním manželských zväzkov medzi panovníckymi rodmi sa choroba rozšírila aj na európske šľachtické dvory.