Bojnice majú novú atrakciu. Pozrite si nádherné pieskové sochy

Bojnice majú novú atrakciu. Pozrite si nádherné pieskové sochy

25.05.2021 | Pieskové sochy | Iveta Hricková

S letom a najmä s dovolenkou pri mori sa nám spája aj milý zvyk stavania pieskových hradov. Radi si ním krátime čas a skúšame našu kreatívnu stránku.

V zahraničí sú známe "pieskové" súťaže s úžasnými dielami od tých najšikovnejších majstrov. Podobnú atrakciu teraz sprístupnili v Bojniciach, kde si môžete pozrieť rôzne postavy, ale aj budovy vyrobené z piesku.

Druhý ročník výnimočných sôch

V Bojniciach sa snažia ponúknuť turistom nevšedné atrakcie, ktoré by im vyplnili program ich výletov či dovoleniek. Okrem zámku, zoologickej záhrady, kúpeľov či múzea praveku sa už druhý rok môžu tešiť z výstavy pieskových sôch. Táto zaujímavosť sa rozprestiera približne kilometer od Bojnického zámku. Tento rok Pieskové sochy Bojnice pripravili pre návštevníkov trinásť nových sôch. Tie zobrazujú podaktoré naše kultúrne pamiatky aj zaujímavé podobizne. Po prvý raz ich pre verejnosť sprístupnili na začiatku mája a v závislosti od poveternostných podmienok sú k videniu až do konca októbra.

Trápenie so zlým počasím

Výstava pieskových sôch sa nachádza na otvorenej ploche bez ochrannej striešky. Takýmto spôsobom sa autorom projektu podarilo zachovať jej prirodzený charakter, avšak neraz musia riešiť problémy súvisiace s výkyvmi počasia. „Krúpy sú náš nepriateľ, ale pondelkové silné dažde nám tiež narobili problém, pretože nám podmylo jednu sochu. Keď príde mráz, ten už zničí všetky sochy, preto musíme na jar stavať vždy nové,“ prezradili nám z Pieskových bojnických sôch. S návštevou danej atrakcie preto neváhajte, pretože vplyvom počasia sa môžu mnohé z exponátov poškodiť.

Na konci mája sladké prekvapenie pre deti

Už počas otvorenia Pieskových sôch čakalo na návštevníkov prekvapenie. Vďaka sponzorskému daru vtedy rozdávali ku každej vstupenke zmrzlinu zdarma. Po veľkom úspechu pripravili ďalšiu pútavú akciu. Tentoraz sa bude 30. mája oslavovať Deň detí, takže najmenší návštevníci dostanú jednu cukrovú vatu. Do konca mesiaca bude atrakcia otvorená počas pracovných dní v popoludňajších hodinách, počas víkendov od 10:00 do 19:00. Od júna štartuje v Bojniciach hlavná sezóna, takže návštevníci si vedia pozrieť sochy v ktorýkoľvek deň v týždni v čase od 10:00 do 20:00.

Pracovali na nich piati umelci

S nápadom priniesť do Bojníc zaujímavé pieskové sochy prišiel Viktor Reisel. Ten oslovil Adama Bakoša, ktorý sa podieľal aj na tvorbe obľúbeného Ľadového dómu na Hrebienku. „Na výrobe sôch sa dokopy podieľalo osem ľudí. Traja z nich robia pieskové kvádre a päť umelcov vyrezávalo modely. Trvalo im to vyše dvoch týždňov,“ prezradili nám zriaďovatelia tejto atrakcie. Na trinásť sôch spotrebovali dokopy vyše sto ton piesku. Z nich sa im podarilo vyrobiť napríklad Nitriansky, Budatínsky či Ľubovniansky hrad. Jednou z najobľúbenejších sôch je podobizeň šaša a obdivovať môžete aj majestátnych drakov či rytierov.

Pieskové sochy Bojnice nájdete aj na Facebooku.